Nedir

Ripple Escrow Wallet Nedir?

Ripple escrow wallet güvenilir mi? Nasıl Çalışır? Ripple cüzdanı hakkında kısa bilgilendirme...

Ripple’in XRP Escrow’u Nedir?

Ripple Escrow cüzdanı, Ripple ağının bir parçası olan bir cüzdandır. Bu cüzdan, Ripple Labs tarafından oluşturulan ve yönetilen bir saklama hesabıdır ve XRP (Ripple’ın kripto para birimi) için kullanılır. Ripple Labs, XRP’yi sınırlı bir miktarda üretir ve bu XRP’leri kontrol altına almak için bir Escrow cüzdanı kullanır. Bu sayede, Ripple Labs XRP’yi düzenli olarak piyasaya sürmeyi ve bu sayede değerini kontrol etmeyi sağlar.

Yukarıda kısaca bir bilgilendirme yaptık. Detaylarına gelecek olursak.

Ripple, XRP arzına ek öngörülebilirlik sağlamak için 55 milyar XRP’yi (toplam olası arzın %55’i) bir dizi escrowe kilitledi. Bu escrowler, defterin kendisindedir ve mutabakatla uygulanan defter mekaniği, XRP’nin serbest bırakılmasını kontrol eder.

Escrow, önümüzdeki 55 ay boyunca her ay toplam bir milyar XRP serbest bırakan bağımsız defter escrowlerinden oluşur. Bu, dolaşıma sokulabilecek yeni XRP miktarı için bir üst sınır sağlar. Gerçekte dolaşıma giren XRP miktarı muhtemelen bundan çok daha az olacaktır. Her ay kalan herhangi bir ek XRP, şu anda hiçbir escrowin serbest bırakılmadığı ilk ayda serbest bırakılmak üzere yeni bir escrowe yerleştirilecektir.

Ripple’ın XRP’sini escrowe taşıma sürecinde hesap güvenlik modelimizi de değiştirdik. XRP Defteri, yerel bir çoklu imza şemasını destekler ve Ripple, bu şemayı kullanarak escrowçilerin serbest bıraktığı hesapların güvenliğini sağlar.

Çoklu imza şeması, diğer defterlerin kullandığı şemalara göre çok sayıda avantaja sahiptir. Örneğin, imzalayanlar veya nisap, alıcı adresi değiştirilmeden değiştirilebilir. Bireysel imzalayanlar, defterdeki fonları bozmadan kendi kimlik bilgilerini döndürebilirler.

Defter Mekaniği

XRP Ledger’ın escrow sistemi, iki kullanım durumunu ele alacak şekilde tasarlanmıştır. Adını veren, belirli bir koşulun belirli bir zamanda gerçekleşip gerçekleşmemesine bağlı olarak iki hesaptan birine serbest bırakılmak üzere büyük defterdeki fonları kilitleyebilmesidir. Bu, Interledger işlemlerini veya defterler arası atomik takasları destekler.

Escrow sistemi, üç tür işlemden ve bir tür defter girişinden oluşur. Escrowler bir “EscrowCreate” işlemi ile oluşturulur. Bu, “Escrow” defter girişini oluşturur. Bir escrow daha sonra iptal edilebilir veya bir “EscrowCancel” veya “EscrowFinish” işlemiyle tamamlanabilir.

Bir escrow başarıyla tamamlanırsa, tutulan XRP’yi hedef hesabına teslim eder. Escrow iptal edilirse, XRP’yi kaynak hesaba geri teslim eder. Bir defterin iptal edilemeyeceği bir tarihi, daha önce bitirilemeyeceği bir tarihi ve bitirilebilmesi için yerine getirilmesi gereken bir koşulu olabilir.

Zaman kilidi olarak bir escrow birkaç farklı şekilde kilitlenir, ancak en basiti iptal edilemeyen, belirli bir tarihten önce bitirilemeyen ve bitirmek için ek bir koşul gerektirmeyen bir escrow oluşturmaktır. Basit olması için, hedef hesap kaynak hesapla aynı olacak şekilde ayarlanabilir.

Defterde bir “Escrow” girişinin bir kaynak hesabı, bir hedef hesabı ve bir XRP tutarı vardır. Onu oluşturan hesaba ait sayılır ve tamamlanana veya iptal edilene kadar o hesap için gerekli XRP rezervini artırır. Escrow girişleri, isteğe bağlı olarak, escrowi bitirmek için yerine getirilmesi gereken bir kripto koşuluna, iptal edilemeyeceği bir tarihe ve daha önce tamamlanamayacağı bir tarihe sahip olabilir.

Escrowler ayrıca kaynak ve hedef etiketlere sahip olabilir. XRP Defterindeki kaynak ve hedef etiketleri, bir aracının (borsa gibi) müşterisi adına işlem gerçekleştirdiği barındırılan hesapları desteklemek için tek tip ve güvenilir bir yol sağlar. Hedef etiketi, alıcıya hangi müşterinin kredilendirileceğini bildirir. Kaynak etiketi, bir ödemenin geri ödenmesine ve geri ödemenin ilgili müşteriye yatırılmasına izin verir. Bu, borsaların (veya barındırılan cüzdan sağlayıcıların) müşterileri adına escrow ödemeleri gerçekleştirmesine ve almasına izin verir.

Escrow şu anda XRP tedarikine daha fazla öngörülebilirlik sağlamak için kullanılırken, Ripple escrowin Interledger Protokolü kullanılarak daha yüksek değerli, defterde ve defterler arası atomik ödemeler için giderek daha fazla kullanılmasını bekliyor. XRP Defteri ayrıca daha düşük değerli, defter dışı ödemeler ve mikro ödemeler için ödeme kanalları sağlar.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu