FinansHaberlerKripto Para Haberleri

Richard Turrin: “Dijital yuan ABD dolarına meydan okuyor”

Mali danışman ve Cashless: Çin'in Dijital Revolution'ın yazarı Richard Turrin, dijital yuanın önümüzdeki on yıl içinde uluslararası yerleşimlerde ABD dolarına "meydan okuyacağını" söyledi.

CNBC ile yaptığı röportajda Richard Turrin, Çin’in Çin Halk Bankası (PBOC) dijital para birimi girişimini başarıyla uyguladığını ve şimdiden diğer ülkelerin çok önünde olduğunu söyledi. Turrin’e göre, önümüzdeki on yıl içinde dijital yuan uluslararası ticaret işlemleri için tercih edilen araç haline gelebilir. Turrin, Çin’in en büyük “ticaret imparatorluğu” olarak kabul edildiği göz önüne alındığında, Çin’den mal satın alırken dijital yuanın kademeli olarak ABD dolarının yerini alabileceğini öne sürdü. Çin, dolara olan bağımlılığını azaltmak için alternatif bir ödeme sistemi geliştirmeye çalışıyor ve diğer ülkeler de aynısını yapmaya çalışacak.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

“Dijital yuan ve diğer merkez bankası dijital para birimlerinin oluşturulması bir risk yönetimi uygulamasıdır. Turrin, ABD dolarına olan toplam bağımlılığı kademeli olarak en az %80 oranında azaltmayı hedefliyor” dedi.

Dijital yuan ve dijital doların gelişimini karşılaştıran Turin, ABD’nin bir devlet stabilcoini test etmeyi ve piyasaya sürmeyi bırakmasının en az beş yıl daha süreceğini söyledi. Gerçekten de, NBK 2014’ten beri kendi dijital para birimi üzerinde çalışırken, ABD Federal Rezervi (Fed) henüz dijital bir dolar başlatma kararı vermedi. Bununla birlikte, kısa süre önce Başkan Joe Biden, federal kurumlara kripto para birimi endüstrisinin gelişme olasılıklarını araştırmaları, düzenlemesi için kurallar geliştirmeleri ve ayrıca dijital bir doları tanıtmanın risklerini incelemeleri talimatını verdi.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto para borsası FTX Dubai’de Lisans Aldı!

Birkaç gün önce ABD’li senatörler, dijital yuanın sınır ötesi ödemelerde kullanımını sınırlamayı amaçlayan bir yasa tasarısı sundular. Senatörler, ABD yaptırımları altındaki ülkelerin dijital yuan ile onları atlayabileceğinden korkuyor. Ancak Turrin, Çin’in devlete ait kripto para biriminin bunun için yeterince olgun olduğundan emin değil ve teknik düzeyde yaptırımları atlatmak için kullanmak zor olacak.

“Dijital yuan bu anlamda hala bir bebek. Test aşamasında, ülke içinde tam ölçekli lansmanı henüz yapılmadı. Dijital yuan uluslararası olarak test edilmedi. Turrin, muhtemelen Pekin’in “yeni doğan”ını dijital yuanın geniş çapta kabul görmesini engelleyecek “politik kirden” korumak isteyecektir” dedi.

Geçen hafta, Nanjing’deki NBK şubesi başkanı Guo Xinming, dijital yuanın bir ödeme aracı olarak tanınmasını ve yasayı buna göre değiştirmeyi önerdi.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu