HaberlerKripto Para Haberleri

RBI vali yardımcısı doğrudan kripto yasağı çağrısında bulundu

Mayıs ayında Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görevi devralan T Rabi Sankar, kripto para birimlerinin tamamen yasaklanması çağrısında bulundu.

Sankar, 14 Şubat’ta Hint Bankalar Birliği’nin (IBA) Yıllık Bankacılık Teknolojisi Konferansı ve Ödülleri’nde yaptığı açılış konuşmasında, “Kripto para birimini yasaklamak, Hindistan için belki de en tavsiye edilen seçimdir” dedi.

“Kriptoları savunanların argümanlarının düzenlenmesi gerektiğini inceledik ve hiçbirinin temel incelemeye dayanmadığını gördük” dedi.

Sankar, kripto teknolojisinin hükümet kontrollerinden kaçmak için bir felsefe tarafından desteklendiğini ve özellikle düzenlenmiş finansal sistemleri, özellikle de Müşterini Tanı rejimini ve AML/CFT düzenlemelerini (kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı) atlatmak için geliştirildiğini söyledi.

“Bunlar, onlara dikkatli davranmak için yeterli nedenler olmalı” dedi.
RBI başkan yardımcısı, kripto para birimlerinin altta yatan nakit akışının, içsel değerinin olmadığını ve bir para birimi, varlık veya emtia olarak tanımlanmaya uygun olmadığını söyledi.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto vergisi: Hükümet, dijital para birimi tüccarları için mahsup indirimi uygulanabilir

Kripto para birimlerini “ponzi planlarına ve hatta daha da kötüsüne” benzetti.

Sankar, kripto para birimlerinin “para birimi sistemini, para otoritesini, bankacılık sistemini ve genel olarak hükümetin ekonomiyi kontrol etme yeteneğini mahvedebilir ve izin verilirse büyük olasılıkla mahvedeceğini” söyledi.

Alınan Haberlere Göre

Kripto mesajlaşmanın rasyonel veya mantıklı görünmediğini de sözlerine ekledi.

“Kriptoları anlamak abartıların ötesine geçerse ve akıl, pragmatizmde köklenirse, bize iyi hizmet eder” dedi.

Şubat ayının başlarındaki para politikası toplantısından sonra, RBI Başkanı Shaktikanta Das, yatırımcıları, riskleri kendilerine ait olmak üzere değişken varlıklara yatırım yaptıklarını akıllarında tutmaları konusunda uyarmıştı. “Ve bu kripto para birimlerinin hiçbir temeli (değeri) yok – bir lale bile yok” dedi.

Das, para politikası toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, “Özel kripto para birimi makro-ekonomik istikrar ve finansal istikrar için büyük bir tehdittir … yatırımcılar bunu riskleri kendilerine ait olmak üzere yatırım yaptıklarını akıllarında tutmalı” dedi.

Das belki de Hollanda lale balonundan veya ‘lale çılgınlığından ‘ bahsediyordu. Lale balonu tarihte görülen en büyük balonlardan biriydi. Kasım 1636 ile Şubat 1637 arasında lale çiçeklerinin fiyatları 20 kattan fazla arttı. Balon çöktüğünde, bazı tahminlere göre lale fiyatları yüzde 99’un üzerinde düştü. Belki de bir varlık fiyat balonunun ilk kaydedilen örneklerinden biriydi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu