HaberlerKripto Para Haberleri

RBI kriptoya tam yasak istiyor, hukuk uzmanları çok geç olduğunu söylüyor

Mumbai: 2013 Noel Arifesinde, Hindistan Merkez Bankası ( RBI ), Hintlileri kripto para biriminin finansal, yasal ve güvenlik riskleri konusunda uyaran bir not yayınlamıştı.

Dünyanın ilk kripto para birimi olan bitcoin’in piyasaya sürülmesinden dört yıl sonra geldi

Sekiz yıl sonra, merkez bankasının kriptoya muhalefeti daha da güçlendi. Bu ayın başlarında RBI, kuruluna kısmi kısıtlamalar işe yaramayacağı için kripto üzerinde ‘tam bir yasak’ gerekli olduğunu söyledi. 2018’de RBI, bankalara bunu kolaylaştırmamalarını emrettiği için Hindistan’da kripto ticaretini etkin bir şekilde yasaklamıştı. Ancak 2020’de bir Yüksek Mahkeme kararı, merkez bankasının kararını iptal etti.

RBI, finansal istikrarla ilgili endişeleri olduğu için sürekli olarak kriptoya direndi. Kriptonun serbestçe hareket etmesine izin verilirse merkez bankasının para politikası daha az etkili olacaktır. Sanal para birimleri ayrıca bankaları ve diğer düzenlemeye tabi kuruluşları baltalayacaktır. Kripto ile ilgili diğer endişeler arasında aşırı fiyat oynaklığı ve işlemlerin izlenmesindeki zorluk yer alıyor.

Ayrıca, RBI kaynakları, Hindistan gibi bir ülkede, paranın dijital para birimi aracılığıyla akacağı ve dolar şeklinde olması gerekmediği için döviz riskini yönetmenin daha büyük bir zorluk olacağını savundu. IMF baş ekonomisti Gita Gopinath bile yükselen ve gelişmekte olan ülkelerin daha büyük bir tehditle karşı karşıya olduğuna dikkat çekerken bu zorluğun altını çizdi.

Dikkatinizi Çekebilir: Dijital Yuan Artık 20 Milyondan Fazla Cüzdana Sahip

Mumbai’s Mint Road’dan gelen görüşe göre, özellikle yasadışı olarak fonların kanalize edilmesiyle ilgili endişeler göz önüne alındığında, kripto para birimi veya varlık olarak ele alınmamalıdır.

Hükümet, tüm kanatların konuyla ilgili senkronize olmadığı göz önüne alındığında henüz görüşünü sağlamlaştırmış değil bu, önerilen mevzuatın getirilmesinin en azından bir sonraki Parlamento oturumuna kadar ertelenmesine neden oldu.

Bir fintech oyuncusuna göre, hükümetteki bir bölüm, küresel olarak kesintiye uğrama ve bu yıl kriptoyu yasaklayan Çin ile birlikte olma korkuları nedeniyle tam bir yasağa karşı olabilir.

Hukuk uzmanları, kriptoyu yasal ihale olarak kabul etmek söz konusu olmasa da kriptoyu yasaklamak için çok geç olduğunu söylüyor. Onlara göre, hükümetin yaklaşımı yatırımcılara zarar vermemek ve aynı zamanda ülkenin döviz rezervlerini tehdit edip ekonomide aksamalara yol açabileceğinden kontrolsüz bir şekilde büyümesine izin vermemek için dengeli olmalıdır.

“Hükümet kripto para birimlerini yatırım araçları olarak görüyor ve bunları düzenlemeyi planlıyor. Gelir vergisi kuralları uyarınca, kripto para birimlerinin varlık olarak ele alınması ve sermaye kazançları çekmesi muhtemeldir. GST ve TDS, hukukun pozisyonunun net olmadığı diğer alanlardır, ”dedi Lakshmikumaran & Sridharan Avukatlarının yönetici ortağı L Badri Narayanan.

Hukuk uzmanları, kapsamlı bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ve Hindistan’ın kripto konusundaki politika duruşunu, dövizdeki farklılıklar nedeniyle ‘parça parça düzenleme’ yaklaşımı benimseyen İngiltere gibi gelişmiş ülkelerle karşılaştırmanın adil olmayacağını söyledi.

“Hindistan’dan izinsiz para çekemezsiniz. Biz döviz kontrollü bir piyasayız ve bu, serbest piyasaya sahip gelişmiş ülkeler gibi belirli kararlar alamayacağımız anlamına geliyor” dedi. Düzenleyicilerin yurtdışındaki Hintliler tarafından kripto ödemelerini durdurmasının zor olacağını da sözlerine ekledi.

Kripto endüstrisi de döviz ve vergi yasalarında netlik arıyor. “FEMA (Döviz Yönetimi Yasası) kapsamında, ‘mal’ ve ‘hizmetlerin’ sınır ötesi hareketi ithalat/ihracat olarak sınıflandırılmaktadır. Bir kripto borsası olan CoinDCX’in CEO’su ve kurucu ortağı ve endüstri kuruluşu BACC’nin eş başkanı Sumit Gupta, bununla birlikte , düzenlemeler kripto tokenlerinin ‘mal’ anlamına gelip gelmediğini netleştirmiyor” dedi

Hükümetteki bir bölüm, kriptonun piyasa gözlemcisi Sebi tarafından bir varlık sınıfı olarak düzenlenebileceğini öne sürdü. Bu amaçla, RBI ve Sebi Yasalarında yapılan bazı değişikliklerle birlikte kripto para birimleriyle ilgili bir yasa tasarısı Parlamentoda masaya yatırılacaktı. Ancak, çok beklenen kripto yasa tasarısı ve diğer değişiklikler, Parlamentonun henüz sonuçlandırılan kış oturumu sırasında uygulanmadı.

Başbakan Narendra Modi, kripto gibi gelişen teknolojilerin “demokrasileri zayıflatmak değil, güçlendirmek” için kullanılması gerektiğini söylerken, FM Nirmala Sitharaman, Hindistan’da kripto para birimlerine ödeme yapılmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu