HaberlerKripto Para Haberleri

RBI ile dijital para birimi üzerinden tartışmalar: Nirmala Sitharaman

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman Pazartesi günü, merkez bankası destekli dijital para birimiyle ilgili olarak Rezerv Bankası ile görüşmelerin devam ettiğini ve gerekli müzakerelerden sonra bir karar alınacağını söyledi. Sitharaman, 1 Şubat’taki Bütçe konuşmasında, Dijital Rupi veya Merkez Bankası Dijital Para Birimi’nin (CBDC) önümüzdeki mali yılda RBI tarafından çıkarılacağını açıklamıştı.

Ayrıca hükümetin 1 Nisan’dan itibaren diğer özel dijital varlıklardan elde edilen kazançlara yüzde 30 vergi uygulayacağını da açıklamıştı.

Pazartesi günü RBI’nin Merkez Yönetim Kurulu’na hitap ettikten sonra soruları yanıtlayan Sitharaman, merkez bankası ve hükümetin dijital para birimleri konusunda gemide olduğunu söyledi. RBI ile CBDC ile ilgili görüşmelerin Bütçe duyurusu öncesinde devam ettiğini ve devam ettiğini söyledi. RBI Valisi Shaktikanta Das, diğer birçok konu gibi, bu özel konunun da RBI ile hükümet arasında dahili olarak tartışılmakta olduğunu ekledi. “Hükümetle görüştüğümüz noktalar ne olursa olsun” diye ekledi.

Dikkatinizi Çekebilir: Biconomy, kullanıcılar için Web3’ü ve dApp’leri nasıl basitleştiriyor?

CBDC, dijital veya sanal bir para birimidir, ancak son on yılda mantar gibi artan özel sanal para birimleri veya kripto para birimi ile karşılaştırılamaz. Özel sanal para birimleri, ihraççı olmadığı için herhangi bir kişinin borcunu veya yükümlülüğünü temsil etmez. Onlar para değil ve kesinlikle para birimi değil. Geçen hafta Das, merkez bankasının acele etmek istemediğini ve CBDC’nin tanıtılmasından önce tüm yönleri dikkatle incelediğini söylemişti.

Geçen yıl Aralık ayında RBI tarafından yayınlanan Hindistan’da Bankacılığın Eğilimi ve İlerlemesi raporunda, CBDC’nin makroekonomik politika oluşturma üzerindeki dinamik etkisi göz önüne alındığında, temel modellerin başlangıçta benimsenmesi ve kapsamlı bir şekilde test edilmesi gerektiği, böylece parasal etkiler üzerinde minimum etkisi olması için kapsamlı bir şekilde test edilmesi gerektiği belirtilmişti. politikası ve bankacılık sistemi.

Hindistan’ın ödeme sistemlerindeki ilerlemesi, vatandaşlarına ve finans kurumlarına son teknoloji bir CBDC sağlamak için yararlı bir omurga sağlayacağını söyledi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu