HaberlerKripto Para Haberleri

Putin, Batı yaptırımlarını atlatmak için kripto paraları araştırıyor olabilir mi?

Pek çok insanın kripto para birimlerinin karmaşık dünyasını tartışırken yaptığı gibi, Vladimir Putin bunu basit tuttu: “Elbette burada, özellikle madencilik denilen alanda belirli rekabet avantajlarımız da var.” Rusya’nın ciddi mali yaptırımlarla karşı karşıya kaldığı bu hafta sonu yaşanan olaylardan sonra, Rusya cumhurbaşkanı bu avantajlardan yararlanmayı düşünüyor olabilir.

Putin, ülkenin merkez bankasının kripto para birimi ticareti ve madenciliği konusunda genel bir yasak önermesinden günler sonra Ocak ayında konuşuyordu. Temel kripto para birimi olan bitcoin söz konusu olduğunda, madencilik, bilgisayarların yeni bitcoin işlemlerini doğruladığı, bunları blok zinciri olarak bilinen sanal bir deftere yerleştirdiği ve bu iş için bir ödül olarak yeni bitcoinler ürettiği enerji yoğun bir süreçtir.

Rusya Merkez Bankası uyarısında vurguluydu ve kripto para madenciliğinin “ekonomi ve finansal istikrar için önemli riskler” içerdiğini söyledi. Bir hafta sonra Putin, Rusya’nın devasa enerji zenginliği ve alandaki uzmanlığı nedeniyle kripto para madenciliğinde avantajlara sahip olduğuna işaret ederek daha az emin görünüyordu.

Putin’in tam bir kripto ambargosu konusundaki şüpheleri, batının yeni yaptırımlarla Rusya’nın finansal sistemine büyük baskı uyguladıktan sonra derinleşmiş olabilir. AB, ABD, Birleşik Krallık ve Kanada, “Rus merkez bankasını engellemeyi” kabul ederek, ülkenin 640 milyar dolarlık (478 milyar sterlin) döviz rezervini (acil durumlarla başa çıkmak ve finansal istikrarı sağlamak için bir yedek olarak tutulan bir finansal tampon) hedef aldı. uluslararası rezervlerini yaptırımlarımızın etkisini zayıflatacak şekilde kullanmaktan”.

Aynı grup, adı açıklanmayan Rus bankalarının, bankaların sınır ötesi para transferleri yapmak için kullandığı ana küresel ödeme mesajlaşma sistemi olan Swift’den çıkarılacağını da duyurdu.

Dikkatinizi Çekebilir: Komisyonsuz Kripto Ticareti Ufukta

Rusya ve bankaları, dolara alternatif bir uluslararası değişim aracını temsil edebilecekleri için kripto para birimlerine daha yakından bakıyor olabilirler. Kripto para birimleri ayrıca, geri dönüşü olmayan sınır ötesi işlemler yapmak için alternatif bir yol sunarak (bekçi köpeklerinin ve merkez bankalarının hoşlanmadığı kripto para birimlerinin bir özelliği) dünya çapındaki finansal işlemler için bir dinleme noktası olarak yaptırımları uygulamanın anahtarı olan uluslararası bankacılık sistemini atlayabilir.

“Ulus devletlerin merkez bankalarının, bir zamanlar küresel düzenlemeleri dayatmak için kullanılan finansal araçların doğrudan kontrolünde olmadığı, küresel tarihte bir dönüm noktasındayız. Blockchain güvenlik konferansı Off The Chain’in kurucu ortağı Eric Michaud, emekleme döneminde kripto para birimiyle, bu merkezi olmayan para birimleri, Rusya kadar büyük kurumları düzenleme yeteneği için gerekli ajans ve altyapıdan yoksundur” diyor.

Bununla birlikte, diğer kripto uzmanları, blok zincirlerinin şeffaf yapısının, yaptırıma tabi kuruluşların yaptırımları aşmak için kripto para birimleri kullanmasını zorlaştırdığını savunuyor.

Bununla birlikte, bazı ulus devletler bir kaçış için bitcoin’e döndü. ABD tarafından ağır bir şekilde yaptırıma tabi tutulan ancak önemli fosil yakıt rezervlerine sahip olan İran, İran merkezli bitcoin madencilerinden bitcoin alarak (fosil yakıttan üretilen elektrikle çalışır) ve bu para birimini ithalat satın almak için kullanarak fazla enerjisini etkin bir şekilde nakde çevirir.

Müşterilerin kriptoyla ilgili suçlarla mücadele etmesine yardımcı olan bir blok zinciri danışmanlığı olan Elliptic, geçen yıl bir blog yazısında, “İran devleti, ticaret ambargolarını atlatmak için Bitcoin madenciliği sürecini kullanarak enerji rezervlerini küresel pazarlarda etkin bir şekilde satıyor” dedi.

Elliptic’in politika ve düzenleyici işler direktörü David Carlisle, Cambridge Üniversitesi’nden alınan verilere göre, kripto madenciliğinin halihazırda bitcoin madenciliği için üçüncü en büyük ülke olan Rusya için “en uygun seçeneklerden biri” olduğunu söylüyor.

“Hükümetlerle ticaret yapmak için kullanılabilecek kripto para basmanın yanı sıra Rusya, temeldeki para faaliyetini de vergilendirebilir. Faaliyetin kendisini lisanslayabilir ve vergilendirebilirler” diyor Carlisle. Eliptik tahminler, İran hükümetinin Bitcoin madenciliğinden yılda yaklaşık 1 milyar dolar kazanabileceğini tahmin ediyor. Carlisle şunları ekliyor: “Bir kez madenciliği yapılan büyük miktarda bitcoine sahip olduğunda, Rusya bu Bitcoin’i ABD ve Avrupa kısıtlamaları nedeniyle aksi takdirde erişmekte zorlanacağı mal ve hizmetlerin ithalatını ödemek için kullanabilir.”

Ancak Wall Street Journal geçen hafta ABD’nin Rusya’nın kripto para piyasasına yaptırım uygulamayı düşündüğünü bildirdi. Elliptic gibi şirketler, işletmelerin yasa dışı kripto işlemlerini tespit etmelerini sağlayan yazılımlar sunar.

Bir blok zinciri analiz firması olan Chainalysis’e göre, blok zincirlerinin şeffaf doğası, gizli ve hançer yaptırımlarından kaçmak için kripto para birimlerinin bir temel olarak kullanılmasını zorlaştırıyor. Chainalysis uluslararası kamu politikası ve araştırma başkanı Caroline Malcolm, “Yaptırımlardan kaçınma faaliyeti, halka açık, kalıcı, değişmez blok zinciri defterlerinde yakalanıyor” diyor.

Chainalysis’e göre, yalnızca geçen yıl Kim Jong-un’un eyaleti için 400 milyon dolar toplayan Kuzey Kore kripto para birimi platformlarını hackleme yolu da dahil olmak üzere Rus aktörlerin kullanabileceği başka yollar var.

Ayrıca, Rusya’nın FSB güvenlik ajansının yakın zamanda REvil fidye yazılımı grubunu dağıttığını iddia etmesine rağmen, suç gruplarının bir hedefin bilgisayarlarını şifrelediği ve onları dondurmak karşılığında kripto para talep ettiği fidye yazılımı saldırıları da var. Geçen yıl ABD hazine bakanlığı, fidye yazılımı gelirlerinin aklanmasına yardım ettiği iddiasıyla Ruslara ait iki kripto para borsası SUEX OTC ve Chatex’e yaptırım uygulamıştı. Pazartesi günü, kripto borsası Binance, yaptırımların hedef aldığı tüm Rus müşterilerinin hesaplarını engellediğini söyledi.

Elliptic’ten Carlisle’a göre, Rus devleti kripto sahipliğini gizlemek için bir borsa ağı kullanabilir. “Rus hükümeti veya Rus kurumları kripto kullanarak yaptırımlardan kaçınmanın yollarını aramak isterse, bunu yapmalarına yardımcı olacak bir karmaşık değişim hizmetleri ağı geliştirmeye çalışabilirler” diyor. Gizlilik odaklı Monero gibi izlenmesi zor kripto para birimleri de var.

Ancak Carlisle, Rusya’nın karşı karşıya olduğu finansal kısıtlamaların ölçeğinin, kripto para birimlerinin yeterli olmayacağını da ekliyor. “Kripto tek başına, Rusya’nın kısıtlamaların tam etkisini azaltmak için ihtiyaç duyduğu ölçekte finansal kısıtlamaları aşmasını asla sağlamayacak; Rusya’nın toplam bankacılık sektörü varlıkları 1.4 trilyon dolar – neredeyse tüm kripto pazarının büyüklüğü.”

Kripto para birimine alternatifler de var. Rus bankalarını Swift’den çıkarmak, Çin’i kendi gelişmekte olan ödeme ağı olan Sınır Ötesi Uluslararası Ödemeler Sistemini güçlendirmeye teşvik edebilir. Bir araştırma enstitüsü olan RAND Europe’da kıdemli bir analist olan Alexi Drew şunları söylüyor: “Çin’in Rusya’nın yaptırımların adil olmadığı yönündeki çizgisini alması ve Rusya’ya CIPS kullanmasını vererek bu yaptırımları hafifletmek için bir araç sağlaması inanç sınırlarının ötesinde olmayacaktır. ”

Veya cevap eve daha da yakın olabilir. Rusya Merkez Bankası da kendi dijital rublesini geliştiriyor.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu