NedirRehber

Proof of Work (İş Kanıtı) Proof Of Stake (Hisse Kanıtı) Nedir ?

Proof of Work (İş Kanıtı) Proof Of Stake (Hisse Kanıtı) Nedir ?

En basit ifadeyle, çalışma kanıtı ve hisse kanıtı, bir kripto para madenciliği yapmanın iki farklı yoludur.

Daha kesin bir ifadeyle, iş kanıtı ve hisse kanıtı , bir blok zinciri ağının katılımcıları arasındaki güven sorununu çözmek için tasarlanmış her iki tür fikir birliği mekanizmasıdır.

Konusundaki tartışma kanıtı çalışmaları vs kanıtı tehlikede ilk bakışta teknik görünebilir, henüz cryptocurrency ağlarının amaçlarına ulaşmasında yaklaşımın temel farklılıkları yansıtır.

İki algoritma arasındaki mesafe, ağ güvenliği, çevresel sürdürülebilirlik, giriş engelleri ve ademi merkeziyetçiliğe ulaşma gibi temel soruları ele alıyor.

Blok zinciri ağlarına ” güvenilmez ” olarak yapılan ortak referanslar, bu temel ilkeyi yansıtır: Bir blok zinciri sisteminin amacı, taraflar arasında veya bir aracı için sosyal güvene ihtiyaç duymadan işlemlerin amaçlandığı gibi uygulanmasını ve kaydedilmesini garanti etmektir.

Bunun mümkün olması için, ağın, katılımcıların kripto para birimlerini iki katına çıkarmaları veya önceki işlemleri geri almaları imkansız – veya en azından son derece yaşayamaz – olacak şekilde tasarlanması gerekir.

Biliyor musun ?

Proof-of-Work , Nakamoto Konsensüsü olarak bilinen Bitcoin’den önce vardı

Proof-of-Stake, bir ağı korumanın daha az enerji yoğun bir yoludur

Bir Bakışta İş Kanıtı (Proof-of-Work)

Proof-of-work, aslında Bitcoin’den ( BTC ) önceden var olan , ancak o zamandan beri dünyaca ünlü kripto para birimine doğal olarak bağlı hale gelen öncü bir sistemdir.

Bu nedenle, mekanizma bazen madalyonun hala gizemli mucidinin takma adını içeren Nakamoto Konsensüsü olarak anılır.

İş ispatında çoğunluk kararı (konsensus) “en uzun zincirli kazanç” kuralı ile temsil edilir. Bu, blockchain ağındaki katılımcıların en uzun blok zincirini tek geçerli blok olarak kabul ettiği anlamına gelir.

Kural, her biri tarihin farklı versiyonlarını yansıtan birden çok zincirin yan yana var olmasını engeller. Blok zincirinin uzlaşıya dayalı versiyonu ne kadar uzun olursa, teoride onu geri almak için o kadar fazla bilgi işlem gücü ve kaynağa ihtiyaç duyulacaktır.

En uzun zincir kuralının güvenli bir şekilde işlemesi için, zincire yeni bloklar eklemek zor olacak, yani hem maliyetli hem de zaman alıcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Ağ katılımcıları, karmaşık kriptografik bulmacaları çözmek için rekabet eder ve ağda her yeni bloğu başarıyla doğrulayan ilk kişi olurlar. Mecazi olarak bu işleme “madencilik” denir.

Bir iş kanıtı sorunu, başarılı bir şekilde çözülmeden önce çok sayıda, tekrarlanan deneme gerektirir – önemli miktarda bilgi işlem gücü (“iş”) tüketir. Sam Beckett’in dediği gibi , büyük ölçüde yeniden denemek, tekrar başarısız olmak, daha iyi başarısız olmak meselesidir.

Satoshi Nakomoto, Bitcoin teknik incelemesinde “en uzun zincir yalnızca tanık olunan olaylar dizisinin kanıtı olarak değil, aynı zamanda en büyük CPU gücü havuzundan geldiğinin kanıtı olarak da hizmet ediyor ” dedi.

Bu ilkeden, iş kanıtı sistemlerinin bakımı için önemli bilgi işlem kaynaklarına ihtiyaç duyduğunu anlayabiliriz.

Bu, kapsayıcılık ve ademi merkeziyetçilik savunucularının, Bitcoin ağı büyüdükçe madenciliğin, en karmaşık ve güçlü donanıma yatırım yaparak rekabetçi kalma araçlarına sahip olanların neredeyse münhasır ayrıcalığı haline geldiğini iddia etmelerine yol açtı.

Bilgi işlem yoğunluğunun başka bir önemli anlamı vardır. Bitcoin ağını çıkarmak için gereken donanıma güç sağlamak, küçük uluslarla karşılaştırılabilir düzeyde elektrik tüketir – bazı eleştirmenlerin iklim değişikliği konusunda artan endişe çağında çok yüksek olduğunu iddia ettiği bir fiyat.

Bir Bakışta Hisse Kanıtı (Proof-of-Stake)

Proof-of-work gibi, Proof-of-Stake de geçerli işlem sıralaması üzerinde dağıtılmış bir fikir birliği sağlamak için tasarlanmıştır – yani, paylaşılan, tek bir tarih sürümü üzerinde anlaşmaya varmak.

Proof-of-stake kullanan blok zincirlerinde, ağdaki düğümler, bilgi işlem kaynaklarını onları “mayın” için tahsis etmek yerine blokları doğrulamakla meşgul olur.

Bu ağlar içinde, güvenlik ve fikir birliği, katılımcıların ağın yerel belirteçleri biçiminde kuruluşa bir pay (özel veya kolektif sermayeleri) taahhüt etmesiyle sağlanır.

Proof-of-stake sistemi, kriptografik bir mülkiyet kanıtı ve projenin devam eden başarısında kazanılmış menfaatin kanıtı olarak işlev görür. Ağın bakımına katılmak için, düğümler akıllı bir sözleşme kullanarak yerel belirteçleri “kilitler” ve ayrılan süre boyunca harcanamaz hale getirir.

Blok zincirindeki fikir birliği geçmişini genişletmek için deterministik bir algoritma, her yeni blok için hangi düğümlerin doğrulayıcı olacağını rastgele seçer.

Bu rastgele seçim sürecinin yanı sıra paydaşların ağdaki kazanılmış menfaati (depolanmış değer), katılımcıları tarihi sabote etmeye ve sistemi baltalamayı seçmeye teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Cryptocurrency Eter ( ETH ) sürecinde şu anda bir projenin yüksek profilli örneğidir uzakta göç -kanıtlama çalışmaları-kanıtlama hissesini doğru gelen.

Geliştiricileri, bir kez başarılı olduktan sonra, Bitcoin’i korumak için gereken baş döndürücü miktarda gücü dağıttığı için, hisse kanıtının çevresel açıdan daha sürdürülebilir olacağını savunuyor.

Ayrıca, katılım donanım ve kaynaklar üzerindeki kontrolden ayrıldığından, sistemin tekellere ve gücün ağ içinde merkezileşmesine karşı daha dirençli olduğunu iddia ediyorlar.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu