Altcoin HaberleriPolygon (MATIC)

Polygon, Ethereum Ölçeklendirmesine Doğru Büyük Bir Adım olan ‘Plonky2’yi Başlattı

Polygon’a göre, görevleri Ethereum’u bir milyar kullanıcıya ölçeklendirmek; Bu dönüm noktasına ulaşmak için ekip , Plonky2’nin piyasaya sürüldüğünü duyurdu . Plonky2, Ethereum ile uyumlu ve mevcut alternatiflerden 100 kat daha hızlı olan özyinelemeli bir SNARK’tır. Ethereum’da özyinelemeyi ve düşük doğrulama maliyetini desteklemek için Plonky2, PLONK ve FRI ile STARK’ların en iyilerini birleştirir.

Bunun istisnası, Plonky2’nin diğer SNARK çözümlerini kontrol edebilmesidir. Çokgen yazıyor:

“Bunun neden yararlı olduğunu görmek için, 1000 işlemlik bir toplu işlemin geçerli olduğunu kanıtlamak istediğimizi varsayalım. Tek seferde 1.000 işlemi doğrulamak için tek bir kanıt oluşturmak pahalı ve zaman alıcı olacaktır. Bunun yerine, 1.000 makine alabilir ve her işlem için bir tane olmak üzere paralel olarak 1.000 kanıt üretebiliriz. Daha sonra, bu işlem kanıtlarını alabilir ve her biri iki işlem kanıtını doğrulayan bir özyinelemeli kanıt katmanı oluşturarak bunları yinelemeli olarak toplayabiliriz. 1.000 işlemi doğrulayan tek bir kanıt kalana kadar bu işlemi tekrarlıyoruz. ”

Polygon ekibine göre plonky2 aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • plonky2 özyinelemeli yaklaşım daha hızlıdır, daha az kaynak gerektirir ve daha merkezi olmayan olabilir.
  • Plonky2’de özyinelemeli bir kanıt, Macbook Pro gibi hızlı bir bilgisayarda 170 milisaniye sürer.
  • Plonky2 ayrıca kullanıcıların özyineleme içermeyen kanıtlar için kanıtlama sürelerini hızlandırmasına olanak tanır.
  • Plonky2, Ethereum ile doğal olarak uyumludur. Plonky2, kanıtı doğrulamak için yalnızca keccak-256 gerektirir.

Plonky2, tıpkı geçen yıl Polygon’un daha iyi ETH ölçeklendirme çözümleri oluşturmak için ZK Rollup’larını destekleme taahhüdünü ortaya koyduğu gibi, Ethereum ölçeklendirmesinde önemli bir adımdır. ZK L2’ler çok fazla hype’dan yararlandı, ancak mevcut çözümler verimsiz ve ölçeklenebilirliği sınırlayan kriptografik ilkellere güveniyor. L2’ler verim ve maliyet açısından rekabet edecek olsa da, Plonky2, Polygon ekosisteminin daha iyi ölçeklenebilir L2’ler oluşturmasını sağlayacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir: 20 Milyon Jeton Tutan MATIC Balinası Whale, 10 Milyon Dolar Değerinde Daha Altcoin Olan Polygon – Matic Satın Aldı

Polygon’a göre, özyinelemeli yaklaşım hızlıdır, kaynak açısından verimlidir ve “daha merkezi olmayan” olabilir. Aralık ayında, Polygon projesinin Plonky2 protokolünü geliştiren Mir Protokolü başlangıcını emdiğini hatırlayın. Anlaşma 400 milyon dolar değerindeydi. Yeniden markalaşmanın bir sonucu olarak, Mir Protokolü Çokgen Sıfır oldu. Daha önce Polygon, L2 tabanlı ZK-Rollup’larda da uzmanlaşmış Hermez Network platformunu satın aldı. Anlaşma 250 milyon $ değerinde idi.

Aynı zamanda proje, ZK-Rollups ile ilgili çözümlerin geliştirilmesine 1 milyar dolar harcayacağını duyurdu. Kasım ayında Polygon, Miden’in ZK-Rollups’a dayalı Ethereum çözümünü duyurdu ve temel kanıt sistemi olarak zk-STARKs protokolünü kullanan sanal bir makine olan merkezi bileşenini piyasaya sürdü.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu