Haberler

Play-To-Earn Oyunlarında DAO’nun Anlamı

Play-To-Earn Oyunlarında DAO'nun Anlamı

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Decentralized Autonomous Organization Tanımı: DAO'ları, topluluk tarafından yönetilen ve merkezi bir otoriteye sahip olmayan oluşumlar olarak tanımlayabiliriz.

Blok zinciri teknolojisine yönelik bir çok yutturmaca, merkezi olmayan para biriminin kullanımını çevrelese de, blok zinciri tarafından sağlanan araçlar, yeni organizasyon türleri yaratmamıza izin veriyor. Topluluk mülkiyetine ve müzakereci demokrasiye dayalı olanlar. Bu araçlar, işletmeler ve STK’lar gibi kuruluşların nasıl yapılandırıldığını temelden değiştirme potansiyelini ortaya çıkarır. Peki bu teknoloji Play-to-Earn oyunlarına ne getirebilir?

DAO, Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon anlamına gelir. Bu tamamen internet tabanlı kuruluşlar, üyeleri tarafından toplu olarak sahip olunan ve yönetilen hiyerarşik olmayan kuruluşlar oluşturmak için blok zinciri teknolojisini kullanır. DAO üyeliği, token sahipliği tarafından belirlenir ve kararlar toplu olarak alınır ve akıllı sözleşmelerle uygulanır. DAO’lar açık kaynaklı blok zincirleri üzerine kurulduğundan, tüm oylama kararları ve finansal işlemler görüntülenebilir ve denetlenebilir. Bu özellikler, organizasyonu tamamen özerk ve şeffaf hale getirir.

DAO’lar, sayısız amaç için yeni organizasyonlar yaratmak için heyecan verici ve devrim niteliğinde fırsatlar sunar. 2021’deki bazı gösterişli örnekler, Dune serisinin hiç yapılmamış bir film uyarlaması için bir konsept sanat kitabının bir kopyasını satın almak için yaklaşık 3 milyon dolar toplayan bir DAO’yu içeriyordu. Başka bir DAO, Amerika Birleşik Devletleri Anayasasının orijinal bir kopyası için teklif vermek için 47 milyon dolar topladı. (Onlar, hedge fonu Citadel’in CEO’su Ken Griffin tarafından daha fazla teklif aldılar.) Bu örnekler medyanın dikkatinin çoğunu çekse de, DAO’ların gerçek değeri, hiyerarşik organizasyonların hegemonyasına sundukları temel meydan okumada yatmaktadır. DAO’lar, ticari kuruluşlarda ve STK’larda yönetişim hakkında düşünme biçimimizi değiştirebilecek uluslararası koordinasyon ve işbirliği fırsatları yaratır. Akıllı kontakların kullanımı, daha az maliyetle daha düz ve demokratik yapılara izin verir.

Dikkatinizi Çekebilir: Blockchain Amerika’nın Enerji Sorununu Nasıl Çözebilir?

Peki DAO’lar Play-to-Earn oyunları için ne anlama geliyor? Birçok oyun, oyundaki belirteç sahipleri için toplu karar verme mekanizması olarak DAO’lara söz verdi. DAO tabanlı oylama, oyunun anlatımını ve oyun ekonomisine ilişkin finansal kararları etkileyebilir. Fakat bu yapı topluluğa gerçek bir güç veriyor mu? Bir oyuncunun sahip olduğu jeton sayısı veya oyuna ne kadar para yatırdığı, oyunu ne kadar sevdiklerinin ölçüsü müdür? Oyunla ilgili seçimleri, bir bütün olarak topluluğun isteklerini yansıtıyor mu? Cevaplamaya çalıştığımız temel soru, oyunun “sahibi” kimdir?

Gerçek topluluğuna oyunu üzerinde güç vermeyi ciddi şekilde vaat eden bir oyun Apeiron. Çoğu oyun yalnızca belirli bir jetona sahip olan kişilerin oy haklarını dikkate alırken, Apeiron oyunlarındaki tüm jetonları ve NFT’leri tartmayı amaçlar, çünkü Apeiron’daki tüm varlıklar oyun içi mekanizmalar aracılığıyla karmaşık bir şekilde birbirine bağlıdır. Bu, tüm topluluğun çıkarlarını daha doğru bir şekilde yansıtır. Ayrıca, kazanılmış menfaatlerin uzun vadede mutlaka sevgi ve özen gerektirmeyebileceğini göz önünde bulunduran Foonie Magus, topluluklarını dinlemeyi ve projeye gerçekten önem verenleri aramayı ve seslerinin duyulmasını sağlamayı taahhüt etmiştir.

Apeiron, blockchain tabanlı ilk Tanrı oyunudur. Spore ve Black and White gibi popüler tanrı oyunlarının unsurlarını kart tabanlı aksiyon rol yapma oyunlarıyla bir araya getiriyor ve Play-to-Earn mekaniklerini tanıtıyor. Oyun, oyunculara daha büyük anlatının akışı üzerinde karar verme gücü verecek. Oyuncular, DAO yapılarını kullanarak Galaxy Progression, jeton çıkışından elde edilen gelirin kullanımı, oyun operasyonları, oyun varlığı tahsisi ve jeton geri satın alma planlarına oy verecek. Ancak DAO yönetim yapılarına sahip diğer oyunlarla arasındaki fark, Apeiron’un oyunun gerçek aşıklarına karar verme yetkisi verme vizyonudur: Oyuna yatırımları sadece harcadıkları parayla hesaplanmıyor.

Apeiron’daki ekip, oyuna gerçek zamanlı ve duygusal yatırım yapan oyuncuların, oyunun çıkarlarının özünde olduğuna inanıyor. Bu oyuncular, oyundaki uzun ömürlülüğe en iyi şekilde fayda sağlayacak kararları verecek ve nihayetinde karar verme yetkisi onlara ait olmalıdır. Takımın oyunun hayranlarına olan bağlılığı ve uzun ömürlülüğü güvence altına alma vizyonu, Apeiron’u diğer Play-to-Earn oyunlarından gerçekten farklı kılıyor.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu