NasılNedirRehber

Piyasa Yapıcı Nedir?

Piyasa Yapıcı Nedir?

Piyasa yapıcı, bir menkul kıymeti satın almaya veya satmaya hazır olan bir firma veya bireydir. Yatırımcılar, menkul kıymetleri istedikleri zaman alma ve satma olanağını kabul edebilirler. Bir yatırımı her satın aldığınızda veya sattığınızda, bu ticaretin diğer ucunda başka bir taraf olduğunu unutmayın. Bu taraf genellikle bir piyasa yapıcıdır. Bakalım Piyasa Yapıcı Nedir?

Piyasa yapıcı, satın almak veya satmak istedikleri güncel fiyatları ve bu fiyatlar üzerinden almak veya satmak istedikleri menkul kıymet tutarlarını sunar. Piyasa yapıcıların nasıl çalıştığına, borsa için neden önemli olduklarına ve nasıl para kazandıklarına bakalım.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Piyasa yapıcıları anlamak

Piyasa yapıcılar genellikle ticaret hizmetleri sunan bankalar veya aracı kurumlardır. Menkul kıymetler için bir piyasa oluşturarak, bu bankalar ve aracı kurumlar, çok daha fazla ticaret faaliyeti ve hizmetlerinin kullanılmasını sağlar.

Piyasa yapıcılar genellikle piyasa yaptıkları herhangi bir menkul kıymetin envanterini taşırlar. Ek olarak, daha fazla hisse satın almak için ödemeye hazır oldukları fiyatlar (alış fiyatı) ve satmaya hazır oldukları fiyat hakkında sürekli olarak teklifler sunarlar. (bir satış fiyatı) için hisse senedi. Alış ve satış fiyatları arasındaki farka alış-satış spreadi denir.

Bir piyasa yapıcı bir satın alma emri aldığında, emri yerine getirmek için derhal stoktaki hisseleri kote fiyatından satacaktır. Bir satış emri alırsa, hisse senetlerini kote fiyatından satın alır ve envanterine ekler. İşlemi tamamlamak için diğer tarafı hemen sıraya koymasa bile, bir işlemin her iki tarafını da alacaktır.

Piyasa yapıcılar, faaliyet gösterdikleri borsanın yanı sıra aracı kurum olarak faaliyet gösterdikleri için bulundukları ülkedeki tüm finans sektörü düzenleyicileri tarafından düzenlenir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki borsalar, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yönetilir. Broker-bayiler de FINRA’ya kaydolmalıdır .

Farklı piyasalarda ve farklı borsalarda faaliyet gösteren piyasa yapıcılar, neleri alıp satabilecekleri ve yapabilecekleri işlem türleri konusunda farklı kurallara tabidir.

Piyasa yapıcılar piyasayı nasıl geliştirir?

Piyasa yapıcının temel işlevi, piyasa yaptıkları menkul kıymetler üzerinde sınırlı bir işlem aralığı sağlayarak volatiliteyi azaltmak ve borsada fiyat keşfini kolaylaştırmaktır . Piyasa yapıcı, diğer piyasayı alacağı için işlemlerin serbest akışına izin verir. İşlemi hemen tamamlamak için sıraya giren bir alıcı veya satıcı olmadığında bile işlemin tarafı.

Piyasa yapıcılar olmasaydı, her alıcı bir satıcının siparişlerini karşılamasını beklemek zorunda kalacaktı. Bu, özellikle bir alıcı veya satıcı, siparişinin kısmen doldurulmasını kabul etmeye istekli değilse, uzun zaman alabilir. (Yani, ya sipariş ettikleri hisselerin tamamını alırlar ya da hiç almazlar.) Piyasa yapıcılar olmadan, çoğu menkul kıymetin bugünün işlem hacmini destekleyecek yeterli likiditeye sahip olması olası değildir.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin ATM’si Nedir?

Piyasa yapıcılar nasıl para kazanır?

Bir piyasa yapıcısı iki fiyat teklifi sunar: Biri menkul kıymeti satın almak istediği fiyat, diğeri ise satmak istediği fiyattır. Piyasa yapıcının satış fiyatı her zaman alış fiyatından genellikle birkaç sent daha yüksektir. Daha önce belirtildiği gibi, alış ve satış fiyatı arasındaki fark, alış-satış farkı olarak adlandırılır.

Piyasa yapıcılar, çok fazla hacimde işlem yaptıkları için alış-satış farkı üzerinden para kazanırlar. Dolayısıyla, bir piyasa yapıcı, hisselerini sattığından ortalama olarak birkaç kuruşa daha az satın alıyorsa, yeterli hacimle önemli miktarda gelir elde eder.

Örneğin, Apple ( NASDAQ:AAPL ) hisse başına 175$ civarında işlem görüyorsa, piyasa yapıcı 174,95$’lık bir alış fiyatı (satın almak istediği fiyat) ve bir satış fiyatı (satmak istediği fiyat) teklif edebilir. ) 175,05 $. 0,10 dolarlık fark perakende yatırımcılara çok fazla görünmeyebilir, ancak Apple’ın her gün 90 milyon hissesinin el değiştirdiğini düşünün. Apple hisseleri için yapılan her alım satım bir piyasa yapıcı tarafından yapılırsa, bu her gün ceplerinde 9 milyon dolarlık harika bir tutar demektir.

Ancak piyasa yapıcı bazı riskler alır. Kote edilen fiyattan bir alıcı veya satıcı bulabileceğinin garantisi yoktur. Alıcılardan daha fazla satıcı görebilir, envanterini yükseltebilir ve fiyatlarını düşürebilir veya tam tersi. Ve eğer piyasa buna karşı hareket ederse ve yeterli bir alış-satış aralığı belirlemediyse, para kaybedebilir.

Piyasa yapıcıların önemi

Piyasa yapıcılar, finansal piyasaların sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlamak ve büyük ve küçük piyasa emirlerini yerine getirmek için gereklidir. Hisse senetlerine her yatırım yaptığınızda , birileri ticaretinizin diğer ucundadır ve bu bir piyasa yapıcı olabilir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu