Altcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Piyasa Değerine Göre En Büyük Kripto Para Ekosistemleri

Kripto ekosistemlerinin 2022 Mayıs verileri...

Blok zincirinin pratik uygulamasının başlangıcından bu yana dijital endüstri, birçok bileşeni olan karmaşık bir endüstriye dönüşmüştür. 2020’de Bitcoin, toplam kapitalizasyonun yaklaşık %70’ini temsil ederek piyasaya hakim olmaya devam etti. Ancak, madeni paraların hacmi büyüdükçe dijital alan parçalandı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Mayıs 2022’de kripto para piyasa değeri 1,4 trilyon doları aşıyor. BTC, toplam değerin sadece %42.6’sını oluşturuyor. Kapitalizasyonun neredeyse %60’ı altcoin’lerden oluşuyor. Çoğu büyük ağlarda çalışır.

Ekosistemler, 2015 yılında Ethereum’un piyasaya sürülmesinden sonra endüstrinin gelişiminde yeni bir aşama haline geldi. Platform blok zincirleri, kripto para birimlerinin çalışması için bir yazılım ortamı yaratır ve zincirler arası köprüler kullanarak bireysel projeler arasında bağlantılar kurar. Gelecekte bu, tüm blok zincirlerini tek bir ekosistemde birleştirmeye izin verecek.

2022’de her ay 18 bin geliştirici, açık kaynaklı kripto para ağlarının oluşturulması ve geliştirilmesine katılıyor. Bu, 2021’dekinden (neredeyse 14 bin programcı) %36 daha fazla. Ethereum ekosisteminde 4 binden fazla uzman çalışıyor. 680 kişi daha Bitcoin ağını geliştiriyor. Aylık aktif geliştirici sayısına göre (300’den fazla) en büyük platformlar ayrıca şunları içerir:

  • Polkadot.
  • Cosmos.
  • Solana.

Önde gelen ekosistemler, en fazla sayıda varlığı birleştirir ve kapitalizasyon açısından liderdir. Mayıs 2022’de Ethereum hala lider durumda. Piyasadaki 19.401 madeni paradan 11.134’ü ana altcoinin blok zincirinde çalışıyor. En popülerleri ETH, USDT, USDVC’dir. Ekosistemin toplam kapitalizasyonu 588,29 milyar dolar.Projelerin müşterileri günlük 184,64 milyar dolar değerinde anlaşmalar yapıyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin Neden Düştü? Sorusunun Cevabı!

Sıralamada ikinci sırada yer alan BNB Zincir Ekosistemi, 281,20 milyar dolarlık bir sermaye ile blok zincirinde 3409 jeton çalışıyor. Günlük varlıklar 142,70 milyar $’dan işlem görüyor.En iyi kripto paralar (USDT, BNB, USDC) toplam satışların (104,95 milyar $) %73,54’ünü ve kapitalizasyonun (%181,83 milyar $) %64,66’sını oluşturuyor.

Üçüncü sırada Polygon Ekosistemi var. Mayıs 2022’de USDT, AVAX, WBTC ve daha fazlası dahil olmak üzere 825 jetonu birleştiriyor. Ekosistemin toplam kapitalizasyonu 268,83 milyar dolar, günlük ortalama işlem hacmi ise 147,36 milyar dolar.

En büyük 5 ekosistem şunlardır:

Avalanche Ekosistemi (251,75 milyar dolar).
Moonriver Ekosistemi (228,98 milyar dolar).

Piyasa Değerine Göre En Büyük Kripto Para Ekosistemleri, kripto ekosistemleri, kripto, kripto ekosistemi, kripto ekosistem coinleri, koin
Piyasa Değerine Göre En Büyük Kripto Para Ekosistemleri
Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu