Bitcoin HaberleriEkonomi Haberleri

Paraguay’lı genç bir kongre üyesi Carlos Rejala, Bitcoin’i düzenlemeye çalışıyor

Paraguay, yarın yeni bir yasa tasarısının sunulması beklendiği için kripto para birimini düzenlemeye yönelik önemli bir adım atmaktan saatler uzakta olabilir.

Kongre Üyesi Carlos Rejala ve Senatör Fernando Silva Facetti tarafından geliştirilen tasarının sızdırılmış bir kopyasına erişim sağladı.

Tasarı, kripto para birimlerinin Paraguay Devlet Vergilendirme Müsteşarlığı’na kaydedilmesini gerektirecek. Ayrıca, aktörlerin zorunlu konular olarak kaydolmasını gerektiren, kripto para madenciliğini ve borsalar ve eşler arası pazarlar aracılığıyla ticareti düzenleyecektir.

Bu tasarının yolu dolambaçlı olmuştur. El Salvador’un Bitcoin yanlısı başkanı Nayib Bukele‘den ilham alan Rejala, lazer gözlerini taktığında ve bir şekilde Bitcoin’i içerecek yenilikçi bir yasa üzerinde çalışmaya söz verdiğinde başladı.

Yasa etrafındaki spekülasyonları takip etmek hızlıydı. Söylentiler, Rejala’nın daha sonra reddettiği bir şeyi, El Salvador ile uyumlu olarak Bitcoin’in yasal ihale olarak kabul edilmesi üzerinde çalıştığına dair dolaşmaya başladı.

Ancak tasarının versiyonu, kripto para birimi savunucularını şaşırttı. Paraguaylı mimar ve teknoloji meraklısı Juan Pessolani, erken bir taslağa erişim sağladığını söyledi.

“Ben tasarının% 90 önceki iki başarısız faturaları, Arjantin Kongresinden bir ve Kolombiya Kongresi diğer bir edebi transkripsiyon olduğu bulundu,” Pessolani anlattı. “Ayrıca, Venezüellalı bir blogdan ve pek popüler olmayan bir virüsten koruma yazılımı sitesinden alıntılar vardı. Bilgili bir kişinin böyle önemli bir konuda bir proje için başvuracağı son yerlerdi.”

Kolombiyalı metin Rejala kripto hukuk için temel adımlar yıllar önce atıldı. Kolombiyalı kongre üyesi Mauro Toro, bir komisyonun farklı kamu ve özel kuruluşların işbirliğiyle yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığını söyledi.

Açık kaynaklı yazılım ve kripto para aktivisti Juan Benitez, kripto için önerilen vergileri ve bir kurtarma fonunu içeren Paraguaylı yasa tasarısını “son 10 yılda teknoloji meseleleri üzerine hazırlanmış gördüğüm en üzücü belgelerden biri” olarak nitelendirdi.

Benitez, yasal metni analiz etmesi için Carlos Rejala tarafından davet edildiğini ve bunun Juan Pessolani tarafından sızdırılanla aynı olduğunu doğruladı. Ancak, katılımcıların yeni, daha açık ve daha katılımcı bir teklif üzerinde çalışmayı kabul ettiğini söyledi.

Bu, kendi önerisi üzerinde çalışan Senatör Facetti’nin resme girmesinden sonra geldi.

Facetti’nin önerisi, Rejala’nın aynı temel hedeflerini paylaştı: madencilik, borsalar, işlemler ve vergiler için yasal bir çerçeve sağlamak için kripto para birimi ekosistemini düzenlemek. Bu teklif, ülkenin Fintech Odası tarafından onaylandı.

Partisi Kongre’de sadece iki sandalyeye sahip olan Rejala’nın aksine Silva Facetti, ülkenin ana muhalefet partilerinden biri olan Otantik Radikal Liberal Parti’nin lideri. Bir Bitcoin faturasını geçme şansı aniden arttı. Sonuç olarak, iki kongre üyesi, projelerine biraz şans tanımak için ortak bir yasa tasarısı üzerinde çalışacaklarını duyurdular:

Ancak bu yeni girişim de eleştirisiz değil. 

Birincisi, konuşmalar oldukça gizliydi ve süreç önemli paydaş organizasyonlarını içermedi. Ayrıca, temelde Rejala’nın orijinal taslağından daha kapsamlıdır ve daha karmaşık bir bürokratik aygıt yaratır.

Pessolani, mevcut haliyle onaylanması halinde tasarının ters etki yapabileceğinden korkuyor: “Paraguay’daki Bitcoin Yasası taslağı yeniliği teşvik etmiyor, teşvikler oluşturmuyor ve toplum için ekonomik kalkınma fırsatları yaratmıyor” dedi. “Aksine, bazıları için engeller ve dezavantajlar, bazıları için ise faydalar yaratır.”

Bu arada Benitez, ayrıntılar kusurlu olsa bile tasarının amaçlarını değerli buluyor. Ona göre, Paraguaylı kripto ekosistemindeki şirketler ulusal bankacılık sistemiyle ilgili sorunlar yaşadılar. Yönetmelik bunu çözebilir. Yine de, Paraguay gerçeğiyle daha uyumlu bir yasanın geliştirilmesinde yer almak istiyor.

Rejala, elinde ne olduğundan tam olarak emin olmasa da ilerlemeye hazır.“Proje Çarşamba günü hazır olacak” dedi . “Her şey hala inceleniyor.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu