HaberlerKripto Para Haberleri

Pakistan Merkez Bankasından Kripto Yasağı Çağrısı

Pakistan Merkez Bankasından Kripto Yasağı Çağrısı

Çin ve birkaç başka ülke hariç, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, kripto para birimleriyle ilgili düzenlemeler genellikle belirsiz veya en azından çoğu kişi onlarla ne yapacağını bulana kadar belirsiz durumda.

Aynısı, şimdiye kadar kripto para ticareti ve tutma düzenlemelerinin çoğunlukla bulunmadığı Pakistan’da da söylenebilir. Ancak, nihai olarak güçlü Sindh Yüksek Mahkemesi bahsi yükseltti ve federal hükümete önümüzdeki üç ay içinde düzenleme getirmesini emretti.

Pakistan Samaa web sitesinde yer alan bir makaleye göre , mahkeme hükümeti, federal finans sekreteri tarafından denetlenen ve kripto para birimlerini yasal olarak düzenlenmiş bir yapıya sokmak için çalışacak bir komite oluşturmaya yönlendirdi.

Dikkatinizi Çekebilir: Pakistan Merkez Bankasından Kripto Yasağı Çağrısı

Bunu akılda tutarak, Pakistan Merkez Bankası, SHC’ye sunduğu raporunda kripto para birimlerine kararlı bir şekilde karşı çıktı. Raporda banka, kripto varlıkların yasaklanmasını ve ayrıca bunlarda işlem yapan tüm borsalara ceza verilmesini tavsiye ediyor.

Merkez bankasının kripto varlıklarının yasa dışı ilan edilmesini tavsiye etmesiyle birlikte SHC, kripto varlıklarının statüsünün yasal olarak nasıl bir çerçeveye oturtulabileceğine dair girdilerini almak için raporun maliye ve hukuk bakanlıklarına gönderilmesini emretti.

Pakistan Devlet Bankası, Çin’in izlediği kripto karşıtı yolda ilerliyor gibi görünüyor ve diğer merkez bankası liderlerinin, sanal para birimlerinin kara para aklama ve terörizmi finanse etmek için kullanıldığına dair olağan açıklamalarını yineliyor.

Bankanın kendi dijital sanal para biriminin potansiyel kullanımını araştırdığı göz önüne alındığında, bu para birimlerinin özel biçimlerinden gelen rekabeti hoş karşılamayacaktır. Hiç şüphe yok ki bu nedenle banka özel dijital varlıkların tamamen yasaklanmasını tavsiye ediyor.

Federal hükümetin ve merkez bankasının yapmayı planladığı şey, Pakistan’daki pek çok yatırımcı tarafından hoş karşılanmayacak. Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı Nasir Hayat Magoon’a göre, ülkede özel dijital para birimlerine yaklaşık 20 milyar dolar değerinde yatırım yapıldı. Bir yasağın ortaya çıkması durumunda tüm bu değerin nereye gideceği kesinlikle ilginç bir sorudur.

Çin ve Pakistan gibi ağır bürokratik varlıkların, ülkelerinde kripto sektörünü kapatmaya çalışırken ellerinde büyük bir iş olacağı tahmin edilebilir.

Bu eyaletler arasında yaygın olan yasakların, yalnızca merkezi olmayan finans platformlarındaki yeniliği artırması muhtemeldir. Birçoğu, merkez bankası dijital para birimlerinin dayatacağı kısıtlamalardan ve özgürlüklere yönelik tehditlerden kaçmak için bunları kullanmaya çalışacak.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu