Blockchain Haberleri

Özel, genel ve konsorsiyum blok zincirleri nelerdir?

Piyasaya sürülmesinden bu yana, kripto para birimi ve blok zincir teknolojisi popülaritesini artırdı. Milyonlarca insan bir varlık olarak kriptoya yatırım yapıyor ve birçok portföyün önemli bir parçası haline geldi. Yatırımdaki artış, geliştiricilerin ve yaratıcıların teknolojiyi denemelerine ve onu yönetişim ve tedarik zincirleri gibi çeşitli sektörlere hizmet edecek şekilde özelleştirmelerine de yol açtı. Bu, her biri çeşitli görevler için kullanılabilecek kendi parametreleri ve işlevleri olan farklı blok zincirlerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Kullanılan en belirgin üç blok zinciri türü şunlardır:

  • Genel blok zinciri
  • Özel blok zinciri
  • Konsorsiyum blok zincirleri

Ancak, bu blok zincirlerin birbirinden nasıl farklılaştığını derinlemesine incelemeden önce, önce bazı blok zinciri temellerine bakalım. Bu, genel, özel ve konsorsiyum blok zincirlerini ve bunların özelliklerini ve faydalarını daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir: Ukrayna, Rusya ile gerginlikler nedeniyle kripto para birimlerini yasallaştırıyor

Blok zincirler nedir ve nasıl çalışırlar?

Blok zinciri, verilerin tek bir merkezi sunucu veya konum yerine birden çok konumda depolanmasına izin veren eşler arası bir ağdır.

Veritabanını yöneten merkezi bir varlık olmadan, verilerin güncellenmesi, bakımı ve güvenliğinin sağlanması işi, ağ içindeki çeşitli taraflar veya düğümler tarafından yapılır. Bir blok zincirini, kopyası birden fazla kişi tarafından saklanan halka açık bir defter olarak düşünebilirsiniz. Defterdeki her veri girişi bir öncekiyle bağlantılıdır, bu nedenle herhangi bir girişte yapılacak herhangi bir değişiklik diğer tüm veri girişlerini etkileyecektir. Ek olarak, defter birden fazla düğüm tarafından tutulur, bu nedenle tek bir defterde yapılacak herhangi bir değişiklik, ağdaki diğer düğümler tarafından doğrulanması gerektiğinden anlamsız olacaktır.

Blok zinciri sistemi, ağdaki tüm düğümlerden fikir birliğine ihtiyaç duyması nedeniyle merkezi bir veritabanı kadar hızlı olmayabilir, ancak daha değişmez, şeffaf ve güvenlidir.

Tartışacağımız üç farklı blok zincirinin tümü, merkezi olmayan bir blok zinciri ağının bu temel özelliklerine sahip olacak.

  • Hepsi, veri içeren her bloğun bir önceki bloğa bağlı olduğu bir zincir yapısına sahip olacaktır.
  • Ağdaki her düğüm veya katılımcı, blok zincirinin bir kopyasını tutacak ve eşler arası bir topolojide bağlanacaklar.
  • İşlemleri depolamak gibi alınan herhangi bir eylem için, eylem gerçekleşmeden önce ağdaki tüm düğümlerin anlaşabilmesi için bir fikir birliği mekanizması olmalıdır.

Genel blok zincirleri

Halka açık bir blok zincirinde, herhangi bir kısıtlama veya kural olmaksızın herkes fikir birliği mekanizmasına katılabilir. İnternete bağlanan herkes bir düğüm olabilir. Tek yapmaları gereken, ağa katılmalarını sağlayan belirli bir yazılımı indirmek. Bu nedenle izinsiz ağlar olarak bilinirler.

Genel blok zincirleri, bugün gördüğümüz ağların çoğunu oluşturur. Halka açık bir blok zincirinin en belirgin örneği, bitcoin ağı olacaktır. Herkese açık olmak, bitcoin ağındaki işlem kaydını herkes görebilir. Bitcoin’in konsensüs mekanizmasına katılan düğümler, bitcoin jetonlarında da ödüllendirilir. Ethereum ve Litecoin diğer popüler halka açık blok zincirlerdir.

Ancak halka açık blok zincirleri, düşüşleri olmadan değildir. Ağda çalışan çok sayıda düğüm, performansı engelleyerek işlem hızlarının düşmesine neden olabilir. Ölçeklenebilirlik, ağda herhangi bir büyük değişiklik yapılmadan önce tüm düğümlerin kabul etmesi gerektiğinden, genel blok zincirlerinde de büyük bir sorundur. Ayrıca, çoğu kamu blok zinciri, bir enerji tüketimi kabusu olan iş kanıtı konsensüs mekanizmasını kullanır.

Özel blok zinciri

Özel blok zincirler, kurallar ve kısıtlamalarla yönetilir ve kapalı bir ağda çalışır. Tek veya birden fazla yetkili, fikir birliğine katılan düğümleri seçer; bu, herkesin bir düğüm olabileceği bir halka açık blok zincirinden farklıdır. Ayrıca, seçilen düğümlerin, oynadıkları role ve ağ içinde sahip oldukları özgürlüğe ilişkin kuralları ve kısıtlamaları da vardır. Özel blok zincirleri, blok zincirinin bir kopyasını depolayan düğümlere sahip olsalar bile, gerçekten merkezi olmayan değildir.

Bu blok zincirler çoğunlukla bir blok zincirin özelliklerini arayan ancak aynı zamanda mutlak kontrole sahip olmak isteyen işletmeler ve işletmeler tarafından kullanılır. Yetkili, işlemleri geçersiz kılabilir ve kimin ağa katılmaya yetkili olduğu konusunda bir sınırlama vardır. Özel blok zincirlerinin bazı örnekleri Corda, Hyperledger Fabric ve Hyperledger Sawtooth’tur.

Özel blok zincirleri daha iyi ölçeklenebilirliğe ve yüksek işlem ücretlerine sahiptir çünkü ağda daha az düğüm vardır ve işlevleri üzerinde daha fazla kontrol vardır. Bir işletmenin bir üretim tesisinden mağaza rafına kadar bir ürünün yolculuğunun her yönünü izleyebileceği tedarik zinciri sektöründe etkili olabilirler.

Konsorsiyum blok zinciri

Konsorsiyum blok zincirleri, özel ve genel blok zincirleri arasındaki çizgiyi aşıyor. Kontrollü bir ortamda en iyi merkezi olmayan deneyimi vererek her ikisinden de özellikler içerirler. Bu blok zinciri türünde tek bir yerine birden fazla merkezi otorite vardır. Bununla birlikte, merkezi otoritelerin olması, halka açık bir blok zincirinden çok özel bir blok zinciri ile uyumlu olduğu anlamına gelir.

Tipik olarak, konsorsiyum blok zincirleri, bir endüstriyi yönetmek için birden fazla kuruluş tarafından kullanılır. Tüm bu kuruluşlar eşit güce sahiptir, bu nedenle tüm bu kuruluşların blok zincirinde değişiklik yapmak için bir fikir birliğine varması gerekir.

Kuruluşlardan biri herhangi bir yasa dışı faaliyette bulunursa, diğer kuruluşlar bunu öğrenecek ve uygun eylemi gerçekleştirecektir.

Bir konsorsiyum blok zinciri kullanmak, işbirliğini teşvik eder ve kaynakların daha iyi kontrolünü sağlar. Farklı organizasyonlar arasındaki işbirliği, endüstride daha fazla teşhir ve yeniliğe yol açar. Ayrıca daha hızlı işlemler, daha iyi ölçeklenebilirlik ve düşük enerji tüketimi gibi özel blok zincirlerinin neredeyse tüm avantajlarına sahiptir. Konsorsiyum blok zincirlerinin bazı örnekleri Energy Web Foundation ve IBM Food Trust’tır.

Kullanım durumları

Bahsedilen üç blok zincirinin avantajları ve sınırlamaları vardır, ancak aynı zamanda belirli bir amaca hizmet ederler. Özel blok zincirleri ve konsorsiyum blok zincirleri kurumsal şirketler için oldukça etkilidir, halka açık blok zincirleri ise sınırsız bir halk katılımı arıyorsanız harikadır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu