NedirRehber

Otomatik Piyasa Yapıcı Nedir ?

Uniswap 2018’de piyasaya çıktığında, otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcı sistemini başarıyla kullanan ilk merkezi olmayan platform oldu.

Otomatik bir piyasa yapıcı (AMM), tüm merkezi olmayan borsalara (DEX’ler) güç sağlayan temel protokoldür. Basitçe söylemek gerekirse, merkezi borsalara ve ilgili piyasa yapma tekniklerine olan ihtiyacı ortadan kaldıran özerk ticaret mekanizmalarıdır. Bu kılavuzda, otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıların nasıl çalıştığını keşfedeceğiz.

ilgili içerik : CoinMarketCap Nasıl Kullanılır | Adım Adım Rehber

Ama önce, piyasa yapıcıların ne olduğuna bir göz atalım.

Piyasa yapıcı nedir ?

Merkezi bir borsa, tüccarların işlemlerini denetler ve alım satım emirlerinin uygun şekilde eşleşmesini sağlayan otomatik bir sistem sağlar. Başka bir deyişle, Trader A , 34.000 $’dan 1 BTC almaya karar verdiğinde , borsa, Trader A’nın tercih ettiği döviz kuru üzerinden 1 BTC satmaya istekli bir Trader B bulmasını sağlar. Bu nedenle, merkezi borsa aşağı yukarı Tüccar A ve Tüccar B arasındaki aracıdır. Görevi, süreci olabildiğince sorunsuz hale getirmek ve kullanıcıların alım ve satım emirlerini rekor sürede eşleştirmektir.

Peki borsa anında alım satım emirleri için uygun eşleşme bulamazsa ne olur?

Böyle bir senaryoda söz konusu varlıkların likiditesinin düşük olduğunu söylüyoruz.

  • Likidite, ticaret açısından bir varlığın ne kadar kolay alınıp satılabileceğini ifade eder. Yüksek likidite, piyasanın aktif olduğunu ve belirli bir varlığı alıp satan çok sayıda tüccar olduğunu gösterir. Tersine, düşük likidite, daha az faaliyet olduğu ve bir varlığın satın alınması ve satılmasının daha zor olduğu anlamına gelir.

Likidite düşük olduğunda, kaymalar meydana gelme eğilimindedir. Başka bir deyişle, bir işlemin gerçekleştirilme noktasında bir varlığın fiyatı, işlem tamamlanmadan önce önemli ölçüde değişir. Bu genellikle kripto piyasası gibi değişken arazilerde ortaya çıkar. Bu nedenle borsalar, fiyat kaymalarını azaltmak için işlemlerin anında yapılmasını sağlamalıdır.

ilgili içerik : Uniswap Nasıl Kullanılır | Kapsamlı Rehber Adım Adım Kılavuz

Akışkan bir ticaret sistemi elde etmek için, merkezi borsalar, ticaret çiftlerine likidite sağlamak için profesyonel tüccarlara veya finansal kurumlara güvenir. Bu varlıklar, perakende tüccarların siparişlerini eşleştirmek için birden çok teklif sorma emri oluşturur. Bununla borsa, karşı tarafların tüm işlemler için her zaman kullanılabilir olmasını sağlayabilir. Bu sistemde likidite sağlayıcılar piyasa yapıcı rolünü üstlenirler. Başka bir deyişle, piyasa yapıcılığı, ticaret çiftleri için likidite sağlamak için gereken süreçleri içerir.

Otomatik piyasa yapıcı nedir ?

Merkezi borsalardan farklı olarak, DEX’ler kripto ticaretinde yer alan tüm ara süreçleri ortadan kaldırmaya çalışıyor. Sipariş eşleştirme sistemlerini veya saklama altyapılarını (borsanın tüm cüzdan özel anahtarlarını elinde bulundurduğu) desteklemezler. Bu nedenle, DEX’ler, kullanıcıların doğrudan saklama dışı cüzdanlardan (bireyin özel anahtarı kontrol ettiği cüzdanlar) alım satımları başlatabilmeleri için özerkliği teşvik eder. )

Ayrıca, DEX’ler sipariş eşleştirme sistemlerini ve sipariş defterlerini AMM adı verilen özerk protokollerle değiştirir. Bu protokoller, dijital varlıkların fiyatını tanımlamak ve likidite sağlamak için akıllı sözleşmeler (kendi kendini yürüten bilgisayar programları) kullanır. Burada protokol, likiditeyi akıllı sözleşmelerde toplar. Özünde, kullanıcılar teknik olarak karşı taraflara karşı ticaret yapmıyorlar – bunun yerine akıllı sözleşmelerde kilitli likiditeye karşı ticaret yapıyorlar. Bu akıllı sözleşmelere genellikle likidite havuzları denir.

Özellikle, yalnızca yüksek net değerli bireyler veya şirketler, geleneksel borsalarda likidite sağlayıcı rolünü üstlenebilir. AMM’lere gelince, akıllı sözleşmeye kodlanmış gereksinimleri karşıladığı sürece herhangi bir varlık likidite sağlayıcısı olabilir. AMM örnekleri arasında Uniswap , Balancer ve Curve bulunur.

AMM’ler nasıl çalışır ?

AMM’ler hakkında öncelikle bilinmesi gereken iki önemli şey vardır:

  • Normalde merkezi bir borsada bulacağınız alım satım çiftleri, AMM’lerde bireysel “likidite havuzları” olarak bulunur. Eğer ticaret istiyorsa Örneğin, eter için bağlama ipi , bir ETH / USDT likidite havuzu bulmak gerekir.
  • Özel piyasa yapıcıları kullanmak yerine, herkes havuzda temsil edilen her iki varlığı da yatırarak bu havuzlara likidite sağlayabilir. Örneğin, bir ETH/USDT havuzu için likidite sağlayıcısı olmak istiyorsanız, önceden belirlenmiş belirli bir ETH ve USDT oranını yatırmanız gerekir.

Likidite havuzlarındaki varlıkların oranının mümkün olduğunca dengeli kalmasını sağlamak ve havuza alınan varlıkların fiyatlandırılmasındaki tutarsızlıkları ortadan kaldırmak için AMM’ler önceden ayarlanmış matematiksel denklemleri kullanır. Örneğin, Uniswap ve diğer birçok DeFi değişim protokolü, likidite havuzlarında tutulan belirli varlıklar arasındaki matematiksel ilişkiyi ayarlamak için basit bir x*y=k denklemi kullanır.

Burada x, Varlık A’nın değerini, y, Varlık B’nin değerini, k ise bir sabittir.

Özünde, Uniswap’ın likidite havuzları her zaman, Varlık A’nın fiyatı ile B’nin fiyatının çarpımının her zaman aynı sayıya eşit olduğu bir durumu korur.

Bunun nasıl çalıştığını anlamak için vaka çalışması olarak bir ETH/USDT likidite havuzu kullanalım. ETH tüccarlar tarafından satın alındığında, havuza USDT ekler ve ETH’yi havuzdan çıkarırlar. Bu, havuzdaki ETH miktarının düşmesine neden olur ve bu da x*y=k’nin dengeleme etkisini yerine getirmek için ETH fiyatının artmasına neden olur. Buna karşılık, havuza daha fazla USDT eklendiğinden USDT’nin fiyatı düşer. USDT satın alındığında durum tam tersidir – USDT fiyatı yükselirken ETH fiyatı havuzda düşer.

Otomatik Piyasa Yapıcı Denklemi
Otomatik Piyasa Yapıcı Denklemi

AMM’lere büyük siparişler verildiğinde ve büyük miktarda bir jeton kaldırıldığında veya bir havuza eklendiğinde, varlığın havuzdaki fiyatı ile piyasa fiyatı (birden fazla merkezi borsada işlem gördüğü fiyat) arasında önemli tutarsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. .) Örneğin, ETH’nin piyasa fiyatı 3.000$ olabilir, ancak bir havuzda 2.850$ olabilir çünkü birisi başka bir jetonu kaldırmak için bir havuza çok fazla ETH eklemiştir.

Bu, ETH’nin havuzda indirimli olarak işlem göreceği ve bir arbitraj fırsatı yaratacağı anlamına gelir. Arbitraj ticareti, bir varlığın birden fazla borsadaki fiyatı arasındaki farkları bulma, biraz daha ucuz olduğu platformda satın alma ve biraz daha yüksek olduğu platformda satma stratejisidir.

AMM’ler için, arbitraj tüccarları, likidite havuzlarında indirimli olarak işlem gören varlıkları bulmak ve varlığın fiyatı piyasa fiyatına uygun olarak dönene kadar satın almak için finansal olarak teşvik edilir.

Örneğin, bir likidite havuzundaki ETH’nin fiyatı diğer piyasalardaki döviz kuruna kıyasla düşükse, arbitraj tüccarları havuzdaki ETH’yi daha düşük bir oranda satın alarak ve harici borsalarda daha yüksek bir fiyata satarak avantaj elde edebilirler. . Her işlemde, havuzlanmış ETH’nin fiyatı, standart piyasa oranıyla eşleşene kadar kademeli olarak iyileşir.

Uniswap’ın x*y=k’sinin bugün AMM’ler tarafından kullanılan matematiksel formüllerden sadece biri olduğunu unutmayın. Örneğin Balancer , kullanıcıların 8 adede kadar dijital varlığı tek bir likidite havuzunda birleştirmesine olanak tanıyan çok daha karmaşık bir matematiksel ilişki biçimi kullanır. Eğri ise stabilcoinleri veya benzer varlıkları eşleştirmek için uygun bir matematiksel formül benimser.

Likidite sağlayıcıların rolü

Daha önce tartışıldığı gibi, AMM’lerin düzgün çalışması için likidite gerekir. Yeterince finanse edilmeyen havuzlar kaymalara karşı hassastır. AMM’ler, kaymaları azaltmak için kullanıcıları dijital varlıkları likidite havuzlarına yatırmaya teşvik eder, böylece diğer kullanıcılar bu fonlara karşı işlem yapabilir. Bir teşvik olarak protokol, likidite sağlayıcılarını (LP’ler) havuzda gerçekleştirilen işlemlerde ödenen ücretlerin bir kısmı ile ödüllendirir. Başka bir deyişle, mevduatınız bir havuzda kilitli likiditenin %1’ini temsil ediyorsa, o havuzun tahakkuk eden işlem ücretlerinin %1’ini temsil eden bir LP jetonu alacaksınız. Bir likidite sağlayıcısı bir havuzdan çıkmak istediğinde, LP jetonlarını kullanır ve işlem ücretlerinden paylarını alır.

Buna ek olarak, AMM’ler, tüccarların yanı sıra LP’lere yönetişim belirteçleri verir. Adından da anlaşılacağı gibi, bir yönetişim belirteci, sahibinin AMM protokolünün yönetişimi ve geliştirilmesi ile ilgili konularda oy haklarına sahip olmasını sağlar.

Verimli tarım fırsatları

Yukarıda vurgulanan teşviklerin yanı sıra, LP’ler kazançlarını artırmayı vaat eden verim çiftçilik fırsatlarından da yararlanabilir . Bu avantajdan yararlanmak için tek yapmanız gereken, uygun oranda dijital varlıkları bir likidite havuzuna yatırmak. Para yatırma işlemi onaylandıktan sonra AMM protokolü size LP jetonları gönderecektir. Bazı durumlarda, bu belirteci ayrı bir borç verme protokolüne yatırabilir veya “paylaşabilirsiniz” ve ekstra faiz kazanabilirsiniz.

Bunu yaparak, merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinin birleştirilebilirliğinden veya birlikte çalışabilirliğinden yararlanarak kazançlarınızı en üst düzeye çıkarmayı başarmış olacaksınız. Ancak, ilk likidite havuzundan paranızı çekmek için likidite sağlayıcı jetonunu kullanmanız gerekeceğini unutmayın.

Kalıcı kayıp nedir ?

Likidite havuzlarıyla ilişkili risklerden biri de kalıcı kayıptır. Bu, havuzlanmış varlıkların fiyat oranı dalgalandığında ortaya çıkar. Bir LP, havuzlanmış varlığın fiyat oranı, para yatırdığı fiyattan saptığında otomatik olarak zarara uğrayacaktır. Fiyattaki kayma ne kadar yüksek olursa, maruz kalınan kayıp da o kadar yüksek olur. Kalıcı kayıplar genellikle uçucu dijital varlıkları içeren havuzları etkiler.

Ancak bu kayıp kalıcı değildir çünkü fiyat oranının eski haline dönme olasılığı vardır. Kayıp, ancak LP, fiyat oranı geri dönmeden önce söz konusu fonları geri çektiğinde kalıcı hale gelir. Ayrıca, işlem ücretlerinden ve LP token bahislerinden elde edilen potansiyel kazançların bazen bu tür kayıpları karşılayabileceğini unutmayın.

Daha Fazla Nedir Haberleri için Tıklayın.

Daha Fazla Rehber Haberleri için Tıklayın.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu