Ethereum Haberleri (ETH)HaberlerKripto Para Haberleri

Optimism, Kritik Hatayı Keşfettiği İçin Geliştiriciye 2 Milyon Dolarlık Ödül Öder

Hata ilk olarak iOS jailbreak yazılımı Cydia geliştiricisi ve beyaz şapkalı hacker Jay Freeman tarafından keşfedildi.

Hatanın Detayları

Freeman, hatayı keşfettiğini Twitter’da duyurdu ve aynı zamanda hatayı ayrıntılı olarak açıklayan bir blog yazısı yayınladı. Freeman paylaştı

“Geçen hafta, @optimismPBC’de (Ethereum için bir “katman 2 ölçekleme çözümü”) kritik bir hata keşfettim (ve rapor ettim), bu bir saldırganın rastgele miktarda jeton basmasına izin verecekti. 2.000.000 $ ödül kazandı.”

Ayrıca blog gönderisine, hatanın herhangi bir bilgisayar korsanının OVM 2.0 go-Ethereum çatalı aracılığıyla herhangi bir zincirde parayı çoğaltmasına ve sonsuz ETH oluşturmasına izin vereceğini ekledi. Optimism’e göre, Hacker’lar ETH bakiyesini tutan herhangi bir sözleşmede SELFDESTRUCT işlem kodunu tekrar tekrar tetikleyebilir. Hata ilk olarak 2 Şubat’ta Optimism ve ekibine açıklandı.

Freeman, bugüne kadarki en büyük ödüllerden biri ile ödüllendirildi ve hatayı keşfettiği için ödül olarak 2.000.000 $ aldı.

Hatadan Yararlanmadı

İyimserlik ekibi, zincir geçmişine göre hatanın kullanılmadığını bildirdi. Ancak, bir Etherscan çalışanı tarafından yanlışlıkla etkinleştirildiğini ortaya çıkardı. Ancak bu aktivasyon, herhangi bir kullanılabilir fazla miktarda ETH ile sonuçlanmadı.

Dikkatinizi Çekebilir: Samsung, Metaverse Etkinliğinde Kripto Uyumlu Cüzdanını Tanıttı

Düzeltmeyi Dağıtıyor

Optimism ekibi, ekibin test etmesi ve ardından Optimism’in Kovan ve Mainnet ağlarında bir düzeltme dağıtmasıyla sorunun düzeltildiğini duyurdu. Ekip, düzeltmeyle ilgili bir açıklama yaptı ve şunları söyledi:

“Sorun için bir düzeltme test edildi ve birkaç saat içinde Optimism’in Kovan ve Mainnet ağlarına (tüm altyapı sağlayıcıları dahil) dağıtıldı. Hızlı yanıt süreleri için Infura, QuickNode ve Alchemy’e teşekkür etmek istiyoruz.”

Ekip ayrıca diğer Optimism çatallarını ve köprü sağlayıcılarını sorunla ilgili olarak değiştirdi ve tüm projeler de hata için gerekli düzeltmeyi uyguladı.

“Ayrıca, birden fazla savunmasız Optimism çatalını ve köprü sağlayıcısını sorunun varlığı konusunda uyardık. Bu projelerin tümü gerekli düzeltmeyi uyguladı.”

Optimism, Ağını Geliştiriciler İçin Açıyor

Optimism, geçen yıl beyaz listesini kaldırmış ve ağı, projelerini İyimserlik Ağı üzerinde oluşturmak isteyen geliştiricilere açmıştı. Beyaz listeyi kaldırmadan önce Optimism, yalnızca Synthetix ve Uniswap gibi belirli sayıda projede mevcuttu ve geliştiricilerin hataları kolayca tespit etmesine ve çözmesine olanak tanıyordu.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu