HaberlerNFT Haberleri

OpenSea’ye 1 Milyon Dolarlık Dava!

OpenSea‘nin kullanıcı arayüzü (UI) tasarımıyla ilgili bir sorun nedeniyle non-fungible token’ini (NFT) kaybettiğini söyleyen ABD’li Timothy McKimmy, platformun sorundan haberdar olduğunu, ancak zamanında önlem almadığını söyleyerek NFT pazar yerine dava açtı.

Teksas federal mahkemesine yapılan bir şikayette davacı, Bored Ape #3475’in onayı olmadan gerçek değerinin küçük bir kısmına satıldığını öne sürdü. Alıcının NFT’yi 0.01 ETH (25 dolar) karşılığında almayı başardığını ve hemen 99 ETH’ye (251.300 dolar) yeniden sattığını söyledi.

Davacı, OpenSea’yi ihmal ve platformun güvenliğini sağlayamamakla suçlayarak “Davalı, bu güvenlik sorunlarını ele almak ve düzeltmek için platformunu kapatmak yerine çalışmaya devam etti. Her işlemin %2.5’ini almaya devam etmek için kullanıcılarının NFT’lerinin ve dijital kasalarının güvenliğini riske attı” dedi.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin ve Ethereum Kayıpları Artırdı, Altcoinler Düşüyor

Rarity Tools’a göre söz konuus Bored Ape NFT’si nadir bulunurluk açısında 10.000 parçalık koleksiyonun ilk 1.400’lük kısmında yer alıyor. Aynı kaynağa göre McKimmy’nin Ape NFT’si en son Kanadalı şarkıcı Justin Bieber’a 500 ETH’ye (1.4 milyon dolar) satılan Bored Ape #3001 önemli ölçüde daha nadir bulunuyor.

Bundan bahseden McKimmy, “Bored Ape’in iade edilmesini ve/veya 1 milyon doların üzerinde tazminat istiyor.”

Ocak ayında bazı fırsatçılar OpenSea’deki bir sorun nedeniyle NFT’leri gerçek değerlerinin altında fiyatlara satın aldılar. Cryptonews.com’a yapılan bir açıklamada, platform, kullanıcıların NFT’leri için listeler oluşturduğunda ve ardından listelenen NFT’leri listeyi iptal etmeden farklı bir cüzdana aktardığında sorun oluştuğunu detaylı bir şekilde açıkladı.

OpenSea, “OpenSea, kullanıcılar adına listemeleri iptal edemez. Bunun yerine, kullanıcılar kendi listelemelerini iptal etmelidir” dedi.

McKimmy’nin dışında birkaç kullanıcı da NFT’lerinin onayları olmadan satıldığını bildirdi.

OpenSea etkilenen kullanıcılara 750 ETH (1.9 milyon dolar) geri ödeme yaptı. Ancak bu geri ödeme kayıpları yalnızca çok küçük bir kısmını karşılayabildi.

Bu arada OpenSea hafta sonu bir phishing saldırısına maruz kaldı. Platform, etkilenen kişi sayısını azaltmayı başardı ancak sorunun tam kaynağını belirleyemedi.

Bugün sözleşme geçiş araçlarının saldırı için bir vektör olarak ortadan kaldırıldığını ve “listeleri taşımanın güvenli olduğunu” söylediler.

Bu arada alınan haberlere göre, etkilenen kişilerin sayısı 17’ye düşürüldü.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu