HaberlerNasılNedirRehber

OKEx nedir?

OKEx, ticaret hacmine göre en iyi kripto para borsalarından biridir. OKCoin'in kardeş borsasıdır, ancak daha profesyonel yatırım yapan kalabalığa yöneliktir.

OKEx, vadeli işlem ticareti gibi türev ürünlere büyük önem veren, tartışmalı olsa da popüler bir kripto para borsasıdır. Ayrıca kendi belirteci OKB’ye sahiptir. Aşağıda OKEx’in nasıl başladığı hakkında daha fazlasını keşfediyoruz.

Yatırımcı Star Xu, 2013 yılında Çin pazarına yönelik kripto para borsası OKCoin’i kurdu. 2014’te daha gelişmiş yatırımcılar için OKEx’i yarattı. Çin’in kripto para borsalarına karşı sert duruşuyla – ki bu son zamanlarda biraz yumuşadı – OKEx çok daha az düzenlemeye sahip bir ülkeye – Malta’ya taşındı. Ancak, şirket resmi olarak Seyşeller’de kayıtlıdır.

OKEx nedir?

OKEx, günlük 1 milyar doları aşan ticaret hacmiyle lider bir kripto para borsasıdır. Normal token ticaretinin yanı sıra OKEx, vadeli işlem ticareti gibi bir dizi türev ürün sunar.

OKEx’i kim yarattı?

OKEx, 2014 yılında Çin’de Star Xu tarafından kuruldu. OKEx’i kurmadan önce Yahoo ve Alibaba’da görev alarak programlama dünyasından geliyor. Aynı zamanda kripto para borsası OKCoin’in kurucusudur.

Kısa Tarihi

  • Ocak 2014 – Star Xu, OKEx’i kurdu
  • Mayıs 2017 – Chris Lee CEO olarak devraldı
  • Nisan 2018 – OKEx, kendi yardımcı programı tokeni OKB’yi piyasaya sürdü
  • Mayıs 2018 – CEO Chris Lee, Huobi Global’a katılmak için ayrıldı
  • Mayıs 2018 – borsa, bildirilen ciroya göre dünyanın en büyüğü oldu.
  • Temmuz 2018 – borsa, bir yatırımcıyı, borsanın sigorta fonunu aştıktan sonra bitcoin üzerindeki pozisyonunu tasfiye etmeye zorladı.
  • Ocak 2020 – COO Andy Cheung, blockchain danışmanlığını başlatmak için istifa etti.
OKEx, 2018 Malta Blockchain Ödülleri’nde Binance ve BitBay’i geride bırakarak ‘Yılın Kripto Borsası’ ödülünü kazandı.

OKEx Borsasının Özellikleri

💶 Fiat’tan kriptoya – Bazı borsalar, yalnızca zaten kripto para birimleriniz varsa kripto para birimleri için ticaret yapmanıza izin verir. OKEx’te öyle değil. Doğrudan platformda kripto para birimleri için devlet tarafından verilen parayı (Euro gibi) değiştirebilirsiniz.

💧 Likidite – Şu anda ticaret hacmine göre üçüncü en büyük kripto para borsasıdır. Bu kadar alış ve satışla, varlıkları satmak teorik olarak kolay olmalıdır.

🔁 Eşleştirme seçenekleri – OKEx, 100’den fazla türde token ile ticaret sunar.

🚫 Jetonların silinmesi – OKEx, kabataslak jetonlardan kurtulmak için bir “delisting” işlevi sunan ilk borsa olduğunu iddia ediyor.

🏛 Düzenleme – OKEx, düzenlemelerin aşırı derecede farkındadır ve hükümetleri kızdırmaktan kaçınmak ister. Bu yüzden Amerika Birleşik Devletleri ve Hong Kong dahil 13 ülkeden tüm müşterileri yasakladı.

OKB nasıl üretilir?

OKEx, OKB olarak bilinen bir yardımcı program belirtecine sahiptir. Toplamda, üretilen 1 milyar OKB jetonu var. Şirket, bunların %60’ının OKEx kullanıcılarına “pazarlama kampanyaları aracılığıyla topluluk oluşturma” için verildiğini söylüyor. Her Cuma topladıkları hizmet bedellerinin yarısını OKB sahiplerine bonus olarak veriyorlar. Bu “Mutlu Cuma Programı” iki yıl sürecek şekilde ayarlanmıştır.

OKB’nin kalan arzının %10’u operasyonları, %10’u ilk yatırımcılar için ve %20’si ekip için.

OKB nasıl çalışır?

OKB, çoğunlukla OKEx platformunda kullanılan bir yardımcı program belirtecidir. Şirket, gelecekte diğer borsalarda kullanıma sunarak belirtecin kullanımını genişletmeyi planlıyor. Tarihsel olarak bir Ethereum belirteciydi, ancak 2020’de kendi blok zincirine geçecek.

OKB ile neler yapabilirsiniz?

OKEx platformunda işlem yapmak için OKB’yi kullanırsanız, işlem ücretlerinde indirim alabilirsiniz. OKB’ye sahip olmak size oy hakkı da verir. Ne kadar çok OKB tutarsanız, oyununuzun ağırlığı o kadar artar.

OKEx Geleceği

OKEx en hafif tabirle ilginç bir üne sahiptir. Şu anda ticaret hacmine göre iki numaralı kripto para borsası olarak sıralanıyor – sadece Binance’den sonra ikinci.

OKEx ayrıca, Bitcoin Cash vadeli işlemlerinin erken çözümünü zorladığı için piyasa manipülasyonu ve dolandırıcılıkla suçlandı. Anlaşma, Bitcoin Cash’in iki farklı para birimine bölünmesinden bir gün önce gerçekleşti ve bazı tüccarlar bunun sonucunda binlerce para kaybettiklerini iddia ediyor. OKEx herhangi bir yanlış yapmayı reddeder.

Bu yıl iş için işler biraz daha parlak görünüyor. OKB tokenini işlemler için yakıt olarak kullanacak olan OKChain adlı kendi blok zincirinin üzerine inşa edilmiş kendi merkezi olmayan borsasını (DEX) piyasaya sürmesi bekleniyor.

Daha fazlası için websitesi: https://www.okx.com/tr

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu