NasılNedirRehber

Oasis Network (ROSE) Nedir?

Oasis Network (ROSE) Nedir? Oasis Protocol Nasıl Çalışır?

NOT: Bu belgede yer alan bilgiler değişebilir. Bu belgenin amacı, Oasis Ağı ve ağın ROSE jetonları ile ilgili önemli bilgilere yüksek düzeyde, güncel bir genel bakış sağlamaktır. Daha fazla bilgi için lütfen www.oasisprotocol.org adresindeki web sitesine bakabilirsiniz.

Ağa Genel Bakış

Yeni nesil blok zinciri için tasarlanan Oasis Network, açık finans ve sorumlu bir veri ekonomisi için gizliliğin etkinleştirildiği ilk blok zinciri platformudur. Yüksek verimi ve güvenli mimarisiyle bir araya gelen Oasis Network, özel, ölçeklenebilir DeFi’yi güçlendirebilir, Açık Finans’ta devrim yapabilir onu yatırımcıların ve erken benimseyenlerin ötesinde bir kitle pazarına genişletebilir. Eşsiz gizlilik özellikleri yalnızca DeFi’yi yeniden tanımlamakla kalmaz, aynı zamanda Tokenized Data adı verilen ve kullanıcıların ürettikleri verilerin kontrolünü ele geçirmelerine ve uygulamalarla stake ettikleri için ödüller kazanmalarına olanak tanıyan yeni bir dijital varlık türü yaratır ve ilk sorumlu veri ekonomisini yaratır.

Oasis Network (ROSE)
Oasis Network (ROSE)

Neden Oasis Ağı?

İlk Gizlilik Etkin Blok Zinciri: Oasis Ağı, dünyanın ilk ölçeklenebilir, gizlilik etkin blok zinciridir. Oasis Network’teki ParaTimes, verileri gizli tutmak için güvenli yerleşim bölgeleri gibi gizli bilgi işlem teknolojilerinden yararlanarak blok zinciri için yeni kullanım durumlarının ve uygulamalarının kilidini açabilir.
Ölçeklenebilir, Özel DeFi: Oasis Network’ün gizlilik öncelikli tasarımı, DeFi’yi tüccarların ve ilk benimseyenlerin ötesine taşıyabilir ve yeni bir ana pazarın kilidini açabilir. Ayrıca yenilikçi ölçeklenebilirlik tasarımı, DeFi işlemlerine yüksek hızlar ve yüksek verim getiriyor.
Veri Tokenizasyonunu İlk Etkinleştiren: Oasis Network, Verileri Tokenize edebilir, blok zinciri için oyunun kurallarını değiştiren kullanım durumlarını ve ağdaki tamamen yeni bir uygulama ve proje ekosistemini ortaya çıkararak yeni nesil gizlilik öncelikli uygulamaları güçlendirir.
Hızla Büyüyen Topluluk: Oasis Network, küresel sosyal kanallarla meşgul olan bine yakın düğüm operatörü, geliştirici, kurumsal ortak, elçi ve yaklaşık on bin topluluk üyesinden oluşan gelişen bir topluluğa sahiptir.
Üst Düzey Ekip: Oasis Ekibi, Apple, Google, Amazon, Goldman Sachs, UC Berkeley, Carnegie Mellon, Stanford, Harvard ve daha birçok kuruluştan geçmişe sahip dünyanın dört bir yanından en iyi yeteneklerden oluşur ve tümü etkiyi büyütmeye ve genişletmeye kendini adamıştır. Oasis Ağı’ndan.

Teknolojide Öne Çıkanlar

  • Daha iyi ölçeklenebilirlik ve artırılmış çok yönlülük için fikir birliği ve yürütmeyi iki katmana (Konsensüs Katmanı ve ParaTime Katmanı) ayırır.
  • Konsensüs ve yürütmenin ayrılması, birden fazla ParaTimes’ın işlemleri paralel olarak işlemesine olanak tanır; bu, bir ParaTime’da işlenen karmaşık iş yüklerinin diğerinde daha hızlı, daha basit işlemleri yavaşlatmayacağı anlamına gelir.
  • ParaTime Katmanı tamamen merkezi değildir ve herkesin kendi ParaTime’ını geliştirmesine ve oluşturmasına izin verir. Her ParaTime, gizli bilgi işlem, açık veya kapalı komiteler ve daha fazlası gibi belirli bir uygulamanın ihtiyaçlarını karşılamak için ayrı ayrı geliştirilebilir.
  • Ağın gelişmiş tutarsızlık algılaması, Oasis’i parçalama ve parachainlerden daha verimli hale getirir ve aynı güvenlik düzeyi için daha küçük bir çoğaltma faktörü gerektirir.
  • Ağ, gizli bilgi işlem teknolojisi için geniş bir desteğe sahiptir. Oasis Eth/WASI Runtime, verileri gizli tutmak için güvenli yerleşimler kullanan gizli bir ParaTime’ın açık kaynaklı bir örneğidir.

Uygulamanın Etki Alanları

Ölçeklenebilir, Özel DeFi

Oasis Network, gizli akıllı sözleşmeleri desteklemek için tasarlanmıştır ve işlenirken verilerin gizli kalmasını sağlar. Oasis Network, Blockchain üzerinde uçtan uca veri gizliliği sağlayarak, DeFi’de yeni ve heyecan verici kullanım durumlarının kilidini açar. Oasis Network, teminatsız kredilerden ön/arka çalışmayı önlemeye kadar, DeFi’yi tüccarların ve erken benimseyenlerin ötesinde bir ana akım pazarına genişletmeye yardımcı olabilir.

Oasis Protokol
Oasis Protokol

Ağın son teknoloji ölçeklenebilir özellikleri, bugün çalıştığı gibi DeFi’nin engellemesini kaldırmaya yardımcı olabilir ve şu anda diğer Katman 1 ağlarını rahatsız eden yüksek işlem ücretlerini ve yavaş iş hacmini düzeltebilir. Oasis’in ölçeklenebilir, özel DeFi sağlama konusundaki benzersiz yeteneğinin bir araya gelmesiyle, onu yeni nesil DeFi pazarlarının ve kullanım durumlarının kilidini açmak için lider platform haline getirmesi bekleniyor.

Oasis ve Eth
Oasis ve Eth

Veri Tokenizasyonu ve Önemli Bir Ekonimisi

Oasis Network‘ün gizli bilgi işlem ve blok zinciri kombinasyonu, Tokenized Data adı verilen yeni bir paradigma sağlar. Blockchain, yüksek bütünlük ve denetlenebilirlik ile kullanım politikalarının günlüğe kaydedilmesine ve uygulanmasına izin verir. Gizli bilgi işlem, verilerin hesaplama sırasında gizli kalmasını ve izinsiz yeniden kullanılamamasını sağlar. Bu veri + politika kapsülü, belirli bir ücret veya değer değişimi için belirli yönergeler doğrultusunda tüketilebilen yeni bir tür dijital varlık yaratır.

Tokenized Data ile Oasis Network, yeni nesil gizlilik öncelikli uygulamalara güç sağlayabilir ve yeni bir sorumlu veri toplumunun kilidini açabilir. Oasis Network’teki veri sağlayıcıları, Tokenize Verilerini kullanıma koyabilir. Verilerini analiz etmek veya kullandıkları hizmetler tarafından en hassas bilgilerinin nasıl tüketildiğini kontrol etmek isteyen uygulamalarla stake ederek ödüller kazanabilirler.

Oasis Network, Rose Coin
Rose Coin

Birçok proje, Oasis’te veri tokenizasyonundan yararlanan uygulamalar oluşturmaya başladı bile. Buradakiler sadece birkaç örnek:

Örnek Olay: Binance CryptoSafe Alliance

Kripto hırsızlığı ve saldırıları artıyor ve borsaların kötü oyuncuları tespit edip yasaklamak için bir platforma ihtiyacı var. CryptoSafe Platformu, borsaların tehdit istihbarat verilerini paylaşmasına izin vermek için Oasis Labs ve Binance tarafından geliştirildi. Oasis Network’ün gizli bilgi işlem desteği nedeniyle, veri alışverişi karşılaştırılırken bile gizli tutulur.

Vaka Çalışması: Fortune 500 Sağlık Hizmeti Sağlayıcısı

Bir Fortune 500 sağlık hizmeti sağlayıcısı, verilerin kontrolünü elinde tutarken ve hasta verilerinin gizliliğini korurken verileri harici taraflarla paylaşmak istedi. Bu lider sağlık şirketi, Oasis Labs tarafından oluşturulmuş bir API kullanarak 3. taraflarla paylaşıldığında bile veri kullanımını izleyebilir, izleyebilir ve kontrol edebilir.

Vaka Çalışması: Nebula Genomics

Nebula Genomics, kullanıcılarına genetik verilerinin kontrolünü vererek ürünlerini diğer rakiplerinden farklı kılmak istiyor. Oasis’in çerçevesini kullanarak müşteriler, genomik verilerinin sahipliğini koruyabilir ve Nebula Genomics, müşterinin ham bilgilerini görmeden veriler üzerinde analiz yapabilir.

Oasis
Oasis Network, hem yeni hem de kurumsal ortaklar tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Oasis Ağı

Oasis Ağı, Katman 1, hisse kanıtı, merkezi olmayan bir ağdır. Konsensüs Katmanı ve ParaTime Katmanı olmak üzere iki ana bileşeni vardır.

  • Konsensüs Katmanı, merkezi olmayan bir dizi doğrulayıcı düğüm tarafından yürütülen, ölçeklenebilir, yüksek verimli, güvenli, hisse kanıtı konsensüsüdür.
  • ParaTime Katmanı, her biri paylaşılan duruma sahip çoğaltılmış bir işlem ortamını temsil eden birçok paralel çalışma zamanını (ParaTimes) barındırır.

Ağ Kapsamı

Oasis Network’ün etkileyici ölçeklenebilirliği, diğer ağlardan daha hızlı işlem hızları ve daha yüksek verim sağlayan son teknoloji bir dizi özellik sayesinde elde edilir. Ağın en üst düzey performansı, büyük ölçüde bilgi işlem ve fikir birliği işlemlerinin Konsensüs Katmanı ve ParaTime Katmanı olarak ayrılmasından kaynaklanmaktadır. Bu ayrım, birden fazla ParaTimes’ın işlemleri paralel olarak işlemesine olanak tanır; bu, bir ParaTime’da işlenen karmaşık iş yüklerinin diğerinde daha hızlı, daha basit işlemleri yavaşlatmayacağı anlamına gelir. Ayrıca, ağın gelişmiş tutarsızlık algılama özelliği, Oasis’i parçalama ve parachain’lerden daha verimli hale getirir ve aynı güvenlik düzeyi için daha küçük bir çoğaltma faktörü gerektirir.

Doc ParaTime - Oasis Network
Doc ParaTime – Oasis Network

Gizlilik Önceliğimizdir

Oasis Network, gizli akıllı sözleşmeleri destekleyen ilk gizli ParaTime’ı tasarladı. Gizli bir ParaTime’da, düğümlerin TEE (Güvenilir Yürütme Ortamı) adı verilen bir tür güvenli bilgi işlem teknolojisi kullanması gerekir. TEE’ler, gizli bir ParaTime’da akıllı sözleşme yürütmesi için varsayımsal bir kara kutu görevi görür. Şifrelenen veriler akıllı sözleşme ile birlikte kara kutuya girer, verilerin şifresi çözülür, akıllı sözleşme tarafından işlenir ve ardından TEE’den gönderilmeden önce şifrelenir. Bu süreç, verilerin gizli kalmasını ve düğüm operatörüne veya uygulama geliştiricisine asla sızdırılmamasını sağlar.

Oasis Eth/WASI Runtime, Intel SGX kullanan gizli bir ParaTime’ın açık kaynaklı bir örneğidir. ZKP, HE veya diğer güvenli yerleşim birimleri gibi diğer güvenli bilgi işlem teknolojileri de kullanılabilir. Gelecekte, güvenli çok taraflı bilgi işlem, birleşik öğrenme ve daha fazlası gibi ek hesaplama tekniklerini desteklemeyi umuyoruz.

Gizlilik, sosyal güvenlik numaraları, banka hesap özetleri, sağlık bilgileri gibi kişisel veya hassas verilerin Oasis Ağı’ndaki uygulamalar tarafından kullanılmasına izin vererek blok zincirinde bir dizi yeni kullanım durumunun kilidini açar – diğer Katman 1 ağlarında inanılmaz derecede riskli bir şey.

Oasis Gizlilik İlkesi
Oasis Network Gizlilik İlkesi Çalışma Şekli

Çok Yönlü Çalışma

Yeni nesil blok zinciri uygulamalarını desteklemek için tasarlanan Oasis Network, inanılmaz derecede çok yönlü, çevik ve özelleştirilebilir. Yani her ParaTime, belirli bir uygulamanın ihtiyaçlarını karşılamak için ayrı ayrı geliştirilebilir. ParaTimes komiteleri, belirli bir kullanım durumunun gereksinimlerine bağlı olarak daha hızlı veya daha güvenli yürütmeye izin vererek, büyük veya küçük, açık veya kapalı yapılabilir. Düğümlerin, gizli bir ParaTime’daki Secure Enclaves gibi belirli donanımlara sahip olması gerekebilir. Her ParaTime, benzer şekilde, EVM geriye dönük uyumlu motor, Rust tabanlı akıllı sözleşme dili veya bir Veri belirteçleştirme motoru gibi farklı Çalışma Zamanı VM’lerini (ParaTime Motorları) çalıştırabilir. Son olarak, kurumsal ve geliştirici kullanım durumlarını desteklemek için ParaTimes, İzinli veya İzinsiz yapılabilir – konsorsiyumların kendi kapalı ParaTime’larına veya toplulukların tam merkezi olmayan açık ParaTimes’a sahip olmasına izin verir.

ParaTime Katmanının çok yönlülüğü, Oasis Network’ün geniş bir dizi yeni ve heyecan verici kullanım durumunu ele alacak şekilde genişlemesine ve büyümesine izin verirken, aynı çekirdek defteri ve fikir birliği katmanını korur.

Geliştirici Araçları

Oasis Network, topluluğumuz tarafından yapılmış genişleyen bir geliştirme ve ağ araçları setine sahiptir. Hepsini burada bulabilirsiniz.

Geliştirici Araçları
Geliştirici Araçları

Benimseme

Vaha Ekosistemi

Oasis Network, endüstri lideri uygulama geliştiricileri, blok zinciri altyapı ekipleri, düğüm operatörleri, üniversiteler ve daha fazlasından oluşan gelişen ve hızla büyüyen bir ekosisteme sahiptir. Aşağıdaki tabloda bazı önemli ortaklarımızı ve topluluk üyelerimizi vurgulamaktan gurur duyuyoruz:

Oasis Haritası
Oasis Haritası, Ortaklar

Topluluk Çalışmaları

Oasis Network, dünyanın dört bir yanından üyelerle gelişen bir topluluğa sahiptir. Bu, kısmen Oasis Network konusunda tutkulu gönüllülerin buluşmalar düzenlediği, içerik yazıp tercüme ettiği, geliştirici sorularını yanıtladığı, çevrimiçi toplulukları yönettiği, Oasis Ağı stres testi ve daha fazlasını yaptığı Oasis Ambassador programı tarafından yönlendirilir.‌

Büyükelçiler ayrıca Bangladeş, Vietnam, Hindistan, Brezilya, Kore, Nijerya, Filipinler, Rusya, Çin, Güney Kore, Türkiye ve daha fazlası dahil olmak üzere dünya çapında güçlü topluluklar yetiştiriyor.

Oasis Network Topluluğu
Oasis Network Topluluğu

Oasis Network ayrıca 5 kıtada 25’in üzerinde üst düzey üniversite bölümü, blok zinciri kulüpleri ve diğerleri ile Katman-1 blok zincirinin en büyük Üniversite Programına sahiptir. Programın üyeleri düğümleri çalıştırır, uygulamalar oluşturur ve daha fazlasını yapar. Katılımcı üniversiteler ve üniversite öğrenci organizasyonları arasında Berkeley’deki Blockchain, Tsinghua Üniversitesi’nin Dijital Finans Öğrenci Birliği, Cambridge Üniversitesi’nin Blockchain Topluluğu ve çok daha fazlası yer alıyor.

Oasis Network Üniversite Haritası
Oasis Network Üniversite Haritası

Katkıda Bulunan Ekip

Oasis Network Team
Oasis Network Team

Oasis Ekibi, sorumlu bir veri ekonomisi için bir platform oluşturmak üzere birlikte çalışan dünyanın önde gelen araştırmacılarından, güvenlik uzmanlarından ve gizlilik savunucularından oluşur.

 

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu