NasılNedirRehber

NFT’lerin Çevreye Etkisi Nedir?

NFT’ler veya takas edilemeyen tokenler, son birkaç yılda popülaritesini artırdı. Öncelikle dijital sanat ve koleksiyonların sahipliğini aktarma aracı olarak kullanılan NFT’ler, zaman zaman güzel sanatlar düzeyine yükselmiştir.

Ancak NFT’lerin ekstra gizli bir maliyeti var – varlıkları aktarmak için blok zinciri kullanmanın çevresel etkisi. Kripto’nun enerji tüketimi ve çevre üzerindeki etkisi son zamanlarda sıcak bir konu haline geldi. NFT’lerdeki artış sadece alevlere yakıt ekliyor.

NFT’ler nasıl çalışır?

Takas edilemez bir belirteç, bir varlığın sahipliğini onaylamak için blok zinciri teknolojisini kullanır. NFT’ler, kripto para birimlerinden biraz farklı çalışmalarını sağlayan belirli bilgileri içerir. En önemlisi, bir NFT’yi benzer bir NFT ile değiştiremezsiniz çünkü bunlar değiştirilemez. Herhangi bir Bitcoin ( CRYPTO:BTC ) diğer herhangi bir Bitcoin ile aynı değerdedir, ancak NFT’lerde öyle değildir.

Çoğu NFT, sahipliği aktarmak için Ethereum blok zincirini kullanır. Birisi Ethereum blok zincirinde bir NFT satın aldığında, mevcut sahibine veya işlemi destekleyen pazaryere Ether ( CRYPTO :ETH ) gönderir. Karşılığında, NFT’yi cüzdanlarına alırlar. Ödemenin bir kısmı, “gaz ücretleri” veya transferle ilişkili hizmet ücretlerini içerir. Bu ücretler, blok zincirindeki işlemleri onaylamak için kullanılan bilgisayar ağının sahiplerine gider.

Bir NFT’ye sahipseniz, bu koleksiyon veya sanat eserinin haklarına sahip olmak gibidir. Herkesin herkese açık olarak görüntülenen bir jpeg veya video dosyasının dijital bir kopyasını oluşturmasını engellemek neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte, haklara sahip olmak, daha çok bir sanatçının orijinal resmine sahip olmak gibidir, kopyalar ise daha çok ucuz bir poster baskısına sahip olmak gibidir. Orijinal değerlidir; baskı pratikte değersizdir.

NFT’ler çevreyi nasıl etkiler?

NFT’ler için çevresel zorluk, tüm kripto endüstrisinin muzdarip olduğu bir sorundur.

Daha önce belirtildiği gibi, NFT’lerin çoğu, her yeni bloğu onaylamak için bir iş kanıtı sistemi kullanan Ethereum blok zincirini kullanır. Bu, ağdaki tüm bilgisayarların ( yani madenciler) karmaşık bir sorunu çözmek için yarıştığı anlamına gelir. Ağda bunu çözen ilk bilgisayar, bloğu onaylama hakkını alır ve bloktaki her işlemle ilişkili gaz ücretlerini ve ayrıca bir ödül alır.

Eter fiyatları yükseldikçe ve gaz ücretleri arttıkça, bu sorunu iş kanıtı sisteminde çözmenin değeri de artıyor. Sonuç olarak madenciler, elektrik şebekesinden artan miktarda enerji çeken daha fazla bilgisayar gücüne yatırım yapmaya teşvik ediliyor. Bu enerji, sera gazları yayan veya çevreye zarar veren kaynaklardan geliyorsa, bunu telafi edecek hiçbir şey olmazsa, çevreyi olumsuz etkiler.

Ancak NFT’lerin özellikle çevreyi nasıl etkilediğini belirlemek zor. NFT’ler, Ethereum blok zincirindeki işlemlerin küçük bir bölümünü temsil eder. Madencilerin bu karmaşık sorunları çözmek için ağa ekledikleri bilgisayar gücü miktarı açısından iğneyi anlamlı bir şekilde hareket ettirip ettirmedikleri belli değil. NFT’lerin sıfırdan farklı bir etkisi olması muhtemel olsa da, genel olarak kripto ve merkezi olmayan finansın ( DeFi ) daha geniş bir şekilde benimsenmesi kadar büyük bir etki olmayabilir.

Dikkatinizi Çekebilir: Piyasa Yapıcı Nedir?

Çevre dostu NFT’ler

NFT’leri daha çevre dostu yapmanın birkaç yolu vardır.

İlk olarak, madencilik için daha yenilenebilir enerji kaynakları kullanmak için kripto alanında bir hareket var. Ancak bu çözüm, yenilenebilir enerjinin insanların ışıklarını açık tutmak gibi diğer, daha acil ihtiyaçlara yönelebileceğinden bahsetmiyorum bile, elektrik şebekesi üzerinde devam eden baskı gibi kendi sorunlarını ortaya koyuyor.

Diğer seçenekler, NFT’ler için temel teknolojideki değişiklikleri içerir. Enerji açısından daha verimli hisse kanıtı sistemine dayanan bir blok zinciri kullanmak, NFT’lere atfedilen tüketimi ve sera gazı emisyonlarını azaltabilir. Proof-of-stake sistemi ile madenciler belirli bir miktarda kripto para birimini kilitler ve bu da onlara blok zincirindeki bir sonraki bloğu onaylama şansı verir. Bilgisayar gücü önemsiz hale gelir.

Cardano ( KRİPTO:ADA ) ve Solana ( KRİPTO:SOL ) dahil olmak üzere birçok blok zinciri halihazırda hisse kanıtı sistemini kullanıyor ve NFT’leri destekliyor. Ethereum, Ethereum 2.0 adlı bir hisse kanıtı sistemine geçmek için çalışıyor. Yine de yıllardır değişiklik üzerinde çalışıyor ve geçiş için net bir tarih yok.

Çevresel zorluğa bir başka çözüm, blok zincirinin üstünde ikinci bir katman kullanmaktır. İkinci bir katman, herkesin blok zinciri dışında işlem yapmasına ve ardından blok zincirinin kendisinde tek bir büyük işlemde hepsini toplu olarak işlemesine izin verir. Her tür blok zinciri için çeşitli “Katman 2” çözümleri vardır, en dikkat çekicilerinden biri Bitcoin Lightning Network’tür.

NFT’leri gelecekte neler bekliyor?

NFT’leri daha çevre dostu hale getirmek için hem sanatçılardan hem de koleksiyonerlerden geniş bir baskı var. Sadece bu da değil, tüm kripto para endüstrisi için kripto varlıklarının çevresel etkisini azaltma baskısı da var.

Piyasa, NFT’leri satın almak, satmak ve toplamak için çevreye karşı daha sorumlu bir yol talep ederse, endüstri bunu gerçekleştirecektir. Çözümler zaten var ve birçok NFT pazar yeri ve platformu, hizmetlerinin çevre dostu olmasını zorluyor. Daha fazla NFT projesinin bu platformlara geçtiğini ve işlemleri onaylamak için hisse ispatı sistemini kullanan blok zincirlere geçtiğini görebiliriz.

Ancak NFT’ler için gerekli olan akıllı sözleşmeleri destekleyen başka hiçbir blok zinciri, Ethereum’un güvenilirliğine ve itibarına sahip değildir. Bu nedenle, Beeple gibi sanatçıların benzersiz kreasyonları gibi daha büyük NFT’ler hala Ethereum blok zincirini kullanmak isteyebilir. Bu amaçla, Ethereum 2.0’a geçmek veya Ethereum blok zincirindeki NFT’ler için güvenilir bir Katman 2 çözümü geliştirmek Ethereum ağındadır.

NFT’lere yatırım yapmayı düşünmeli misiniz?

NFT’ler ilginizi çektiyse, ancak blok zincirinde satın alma ve satmanın çevresel etkisi konusunda endişeleriniz varsa, yatırım yapmadan önce biraz ek araştırma yapmak isteyebilirsiniz. Proof-of-stake blok zinciri kullanan NFT’leri bulmak zor değil, ancak Ethereum blok zincirini kullanmayı reddederseniz en popüler projelerden bazılarının dışında kalırsınız.

Daha da önemlisi, NFT’lerin oynaklığını göz önünde bulundurun. Değerleri, kripto para biriminden bile daha çılgınca sallanabilir ve değiştirilemez olmaları nedeniyle, bir alıcının sizin özel NFT’nizi talep etmesi gerektiğinden, tasfiye edilmesi daha zor olabilir. Satmanız gerekiyorsa, piyasa değerinden daha düşük bir fiyatı kabul etmeniz veya bir alıcının fiyatınızı karşılamasını beklemeniz gerekebilir.

NFT’lere yatırım yapmayı planlıyorsanız, sahip olmaktan gurur duyacağınız bir şey satın aldığınızdan emin olun, çünkü buna bağlı kalabilirsiniz. İyi haber şu ki, onu asla satmazsanız, çevre üzerinde daha fazla bir etkisi olmayacak.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu