Nedir

NFT’lerde Wash Trading nedir?

Bir blockchain araştırma firması olan Chainalysis, yakın zamanda 2022 için Kripto Suç Raporunu yayınladı. Diğer birçok bulgunun yanı sıra, rapor, takas edilemeyen token ( NFT ) piyasasının ‘yıkama ticareti’ olarak bilinen bir kavram olan dolandırıcılık faaliyetine karşı oldukça savunmasız olduğunu belirtti. bu, varlıkların değerini yanlış bir şekilde şişirir. Ancak yıkama ticareti nedir ve NFT’leri nasıl etkiler? Hadi bulalım.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

NFT’lerin popülaritesi, son birkaç ayda gerçekleşen birkaç büyük bilet satışıyla arttı. Aslında, Chainalysis’e göre

Rapora göre, NFT alanındaki satışlar 2020’de 106 milyon dolardan 2021’de 44.2 milyar dolara sıçradı. Bununla birlikte, bu dijital varlık aynı zamanda en sonuncusu yıkama ticareti olan siber suçlar ve dolandırıcılıkların da kurbanı.

NFT’lerde Wash Trading Nedir?

Chainalysis’in raporu, yıkama ticaretini “satıcının bir varlığın değeri ve likiditesi hakkında yanıltıcı bir resim çizmek için ticaretin her iki tarafında olduğu bir işlem” olarak açıklıyor.

NFT’ler söz konusu olduğunda, yıkama ticareti varlığın olduğundan çok daha değerli görünmesini sağlamaya çalışır. Bu nasıl yapılır?

Birkaç NFT ticaret platformu, kullanıcıların kendilerini tanımlamadan cüzdanlarını platforma bağlayarak ticaret yapmalarına olanak tanır.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin ETF’leri Açıklandı: Bitcoin ETF Nedir?

Bu, bir kullanıcının birden fazla cüzdan oluşturup bir platforma bağlayabileceği anlamına gelir.

Bir kullanıcı daha sonra bir NFT ticaretinin her iki tarafını da kontrol edebilir, NFT’yi bir cüzdandan satabilir ve diğerinden satın alabilir. Bu tür birden fazla işlem yapıldığında işlem hacmi yükselir.

Bu, temel alınan varlığın çok aranan görünmesini sağlar. Bazı yıkama tüccarları, kendi kendini kontrol eden cüzdanları aracılığıyla yüzlerce işlem yapacak kadar ileri gitti. İşte Chainalysis tarafından ortaya çıkarılan yıkama işlemlerinden bazıları:

NFT'lerde Wash Trading nedir?
NFT’lerde Wash Trading nedir?

Yukarıdaki grafikten Kullanıcı 1, 830 kendi kendini finanse eden işlem gerçekleştirdi. Bu, şuna benzeyen karmaşık bir işlem zincirine yol açar: (Resim kaynağı: Chainalysis)

Chainalysis daha derine indiğinde, her biri 25 defadan fazla kendi kendini finanse eden cüzdanlarla işlem yapan 262 kullanıcı buldu. İlginç bir şekilde, çoğu yıkama tüccarı bu işlemlerden kâr etmedi. Aslında, dış ticaret yapan 262 kullanıcının 152’si yaklaşık 400 bin dolar zarar kaydetti. Bununla birlikte, kalan 110 kullanıcı yaklaşık 8 milyon dolar kar elde etti. İşte tam döküm:

Neyse ki, bu tür dolandırıcılık faaliyetlerini tespit etmek için sağlam araçlar geliştirilmektedir. Bu araçlar artık satış ve satın alma cüzdanlarının aynı adres tarafından finanse edilip edilmediğini tespit edebiliyor. NFT satışlarının kapsamlı bir incelemesi, NFT alanında bu türden yüzlerce yıkama işlemini gün ışığına çıkardı.

Chainalysis Araştırma Başkanı Kim Grauer, Cointelegraph’a firmanın kendi kendini finanse eden faaliyetleri tespit etmek için yeterince güçlü bir araç yarattığını söyledi. “Genel olarak, çok fazla gaz ücreti ödediğiniz için ticari NFT’leri yıkamanın karlı olmadığını gördük. Birçok yıkama tüccarı, satışlarından elde edilen miktara kıyasla gaza harcanan miktar nedeniyle negatif çıktı” dedi.

NFT platformları kullanıcıları Wash Trading işlemlerinden nasıl korur?

Uzmanlar, yıkama ticaretinin önümüzdeki günlerde daha yaygın hale geleceğine inanıyor. Bunun nedeni çoğunlukla tek bir kullanıcının kolayca birden fazla Ethereum cüzdanı oluşturabilmesidir. Grauer, “Herkes kolayca yıkama ticareti yapabilir – bir ETH cüzdanı indirebilir ve bir NFT satın alabilirseniz, yapabilirsiniz” dedi.

NFT marketplace Rarible’ın Kurucu Ortağı ve Ürün Başkanı Alex Salnikov, Cointelegraph’a, kullanıcıları ticaret yaptıkları için ödüllendiren platformların, para kazanma raketine kârlılık kattıkları için en çok istismar edilen platformlar olduğunu söyledi. Rarible, Salnikov’un görüşüne göre hareket etti ve DAO (merkezi olmayan özerk kuruluş), RARI jetonlarını tüccarlara ödüllendirmeyi durdurmaya oy verdi. Artık ticareti yıkamak için geçirimsizdir.

Benzer şekilde OpenSea, Ocak 2022’de yeni bir ‘NFT Güvenlik Grubu’nun lansmanını duyuran bir blog yayınladı. Ekip, tepkiler kullanıcılara ulaşmadan önce güvenlik açığı sorunlarını gidermeye odaklanacak. Bunu toplu olarak beyin fırtınası yaparak ve kamuya açıklanmayan raporlara göre hareket ederek yapacaklar. Grup aynı zamanda, yıkama tüccarlarını uzak tutmak ve NFT platformunun genel güvenliğini artırmak için çözümler yaratmaya da çalışacak.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu