HaberlerNFT Haberleri

NFT: NFT’ler için vergi ödemek zorunda mısınız?

NFT Haberleri. Kriptopara:

Bir sanatçı veya NFT yatırımcısı veya sanatçısıysanız, bilgilerimizi kontrol etmeniz gerekir.

Yıllar önce bir blok zinciri platformu olarak başlayan şey, şimdi sanatın ticaret yapma şekli.

Son yıllarda NFT’lerin üstel büyümesi, pulların, sanat eserlerinin veya bir dizi kullanıcının bir değer verdiği diğer herhangi bir maddi veya maddi olmayan ürünün bu dijital versiyonunun yeni normal haline geldiğini göstermektedir.

Harcanmaz mallar nelerdir?

NFT’lerin ne olduğunu anlamadan önce, takas edilebilir mallar ile takas edilemez mallar arasındaki farkı bilmek önemlidir . İlki, 10 dolarlık bir banknot gibi sayılarına, ölçülerine veya ağırlıklarına göre bir değere sahip olarak değiştirilebilir.

Mukabili olmayan mallar söz konusu olduğunda, bir sanat eseri gibi ikame edilemezler, çünkü kullanıldığında tüketilmez veya bir başkasına eşdeğer değildir ve bu nedenle değiştirilemez veya ikame edilemez.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto para piyasası: Satın almak için en iyi ve en ucuz coin hangisi?

NFT’ler nelerdir?

NFT, kripto para birimleri gibi bir iş modeline atanan değer birimleri olan Fungible Token anlamına gelir, ancak NFT değiştirilebilir olmayan bir maldır, bitcoin ise değiştirilebilir bir kripto para birimidir.

Bir NFT, blok zinciri, tipik olarak Ethereum üzerine inşa edilmiş dijital bir mülkiyet hakları sertifikasıdır. Benzersiz bir değere sahiptirler ve kopyalanamazlar.

NFT’ler vergilendiriliyor mu?

NFT’lerin büyük çoğunluğu bazı vergi kanunlarına tabidir. NFT’leri satarken, sanatçıların vergi beyannamelerinden elde ettikleri geliri bildirmeleri gerekir.

Bir yatırımcıysanız, satışlar veya işlemler mülk olarak vergilendirilir.

-Kripto para birimi için bir NFT satmak

-Karşılaştırılabilir bir kripto para birimiyle NFT satın almak

-Bir NFT’yi başka bir NFT ile takas etmek

NFT’ler nasıl vergilendirilir?

Yaratıcılar

-Karlar gelir olarak kabul edilir ve %10’dan %37’ye kadar değişen olağan gelir vergisi oranları olarak vergilendirilir.

-NFT’lerden elde ettiğiniz toplam geliriniz %15,3 oranında serbest meslek vergisine tabidir.

Yatırımcılar

-NFT’ler mülk olarak vergilendirilebilir. Gelirinize göre %0 ile %20 arasında ödeme yapabilirsiniz.

-Ancak, NFT’ler pul, antika veya ticaret kartı olarak değerlendirilebilir. Bunlar %28 oranında vergilendirilir.

Her şey, varlığınızı bir yıldan fazla elinde tutmanıza bağlı.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu