NasılNedir

NFT Mint Nedir? NFT Mining Nasıl Yapılır?

NFT Mint Nedir? NFT Mining Nasıl Yapılır?

Benzersiz token (non-fungible token, NFT Mint) piyasası, sadece gedikli kripto para tutkunlarına değil, daha geniş bir kitleye hitap etmeye başlayan en yeni kripto para ve blockchain alanı. Bu tür token’lardaki aşırı değerleme yatırımcıların, dijital koleksiyoncuların ve içerik üreticilerinin ilgisini çekmeyi sürdürüyor. NFT çılgınlığı halen tartışılan biçimde zirvede ilerlemesine rağmen yüksek getiri nedeniyle bu trenin vagonuna atlamak ve hatta kendi NFT’lerinizi oluşturmak için can atmanız, bu çılgınlıktan kazanç sağlamanın yollarını araştırmanız gayet doğal.

Bu rehberde size NFT mint oluşturma hakkında kapsamlı bir içerik sunmaya odaklanacağız. Neyse ki NFT oluşturma süreci düşündüğünüz kadar teknik bilgi gerektirmiyor. Doğru araç ve temel bilgisayar becerisiyle herkes NFT üretebilir. Ancak öncelikle NFT teknolojisini anlamak tavsiye edilir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

NFT Nedir?

İnsanlığı saran küresel dijitalleşme süreci, dijitalleştirilmiş sanat çalışmalarına ve koleksiyon ürünlerine olan talebi körükledi. Blockchain teknolojisi, sahipliği kanıtlamayı ve doğrulamayı mümkün kıldığından, dijitalleştirilmiş nadir eşyaların günbegün daha çok blockchain alanına dahil olması şaşırtıcı değil. Bu noktada, benzersiz token (NFT) isimli varlıkların yoğun ilgi gördüğüne şahit oluyoruz (Hatta NFT kısaltması, piyasada “nifty” gibi ses olarak benzer kelimelerin türemesini sağladı).

NFT’ler, benzersiz olmalarını sağlayan özel kimlik tanıyıcılar içeren token standartları kullanıyor. Bir başka deyişle iki farklı değiştirilemez token tabanlı varlık, yapılarındaki benzerliklere rağmen Bitcoin gibi kullanılamaz, birbirinin yerine geçemez. Blockchain teknolojisinin değişmezliği ve şeffaflığı sayesinde NFT üretim zaman bilgisi, orijinal üreticisi, güncel sahibi ve diğer benzersiz kimlik özellikleri takip edilebiliyor. Tüm bu detaylar, herkese açık deftere işleniyor ve erişilebilir halde saklanıyor, üzerinde oynama yapılamıyor.

NFT’ler, dijital ve gerçek varlıkların sahipliğini kanıtlamak, nadirliğini korumak için ideal araçlar. Bu yüzden birçok sanatçı, ünlü ve koleksiyoncu; NFT’leri gitgide daha çok benimsiyor.

Sanatçılar için sanat, müzik, video ve daha birçok içeriğin satışından elde edilen gelir konusunda, geleneksel yöntemlerde erişilemeyen düzeyde esneklik NFT teknolojisi sayesinde gerçeğe dönüşüyor. Üreticiler, NFT teknolojisi sayesinde aracılardan kurtulabildiği gibi, doğrudan küresel piyasaya erişebiliyor. Üretilen içerik ya da sanat eser, NFT haline getirilerek önde gelen NFT pazar yerlerinden birinde satışa sunulabiliyor. Geleneksel yöntemlerin kullanılması halinde yüksek maliyet ve fazlasıyla kaynak gerektiren pazarlama süreci bu sayede kolaylaşıyor. Sonuç olarak gelir, adil payla üreticisine aktarılıyor.

Buna ek olarak NFT’ler, ilgili eşyanın veya sanat eserinin el değiştirmesi durumunda, komisyonun orijinal üreticiye kesinti olmadan ödenmesini mümkün kılıyor. Token üretilirken yapılacak birkaç ayarlamayla, sanat eseri veya dijital eşyanın daha sonraki satışlarında üreticisine pasif gelir getirmesi için programlanabiliyor.

NFT; dijital koleksiyoncu ve yatırımcılara, taklit ürünlerden kaçınma ve satın alınan dijital eşyanın sahipliğini koruma amacıyla veri değiştirmeye dayanıklı bir sistem sunuyor. Birçok kişi, NFT olarak satın alınan eşyanın kopyalarını üretmenin mümkün olduğunu ve süreç içerisinde bu tür bir masrafın önemini hafiflettiğini iddia etse de, varlığın benzersizliği dijital cüzdanda bulunan NFT üzerinde korunması, sahibine fazladan böbürlenme hakkı verdiği gibi, değerinin kesinliğinden emin olmayı sağlıyor.

Nasıl ki sahte Louis Vuitton çantalar, orijinal ürünün değerini düşürmüyorsa, benzer şekilde lisanslanmamış NFT sanat eseri kopyaları da orijinalin değerini azaltmaz.

NFT Mint Nedir? NFT Mining Nasıl Yapılır?, nft mint nedir - nft mint - nft - mint - nedir - nft mining - nft mining nasıl yapılır - nasıl - mining - NFT mint nedir
NFT Mint Nedir? NFT Mining Nasıl Yapılır?

NFT Mint Üretmeli misiniz?

Yazının buraya kadar olan kısmından da anlaşılacağı üzere dijital veya gerçek içeriğin ve hatta eşyanın NFT versiyonlarını oluşturmanın pek çok faydası var. NFT oluşturmak kullanıcıya fikri mülkiyet üzerinde daha çok kontrol sağlıyor. Sanat eseri ve diğer dijital eşya koleksiyoncularının henüz düzenlenmemiş küresel ağına erişim imkanı sunuyor. NFT’ler; nadir ve eşsiz dijital varlıklara sahip olmak, satmak ve satın almak için demokratik piyasaya geçiş süreci olarak düşünülebilir.

Dikkatinizi Çekebilir: BscScan Nedir? Nasıl Kullanılır?

NFT Nasıl Mint Edilir?

Artık NFT oluşturmaya hazır olduğunuza göre, ilk NFT varlığınızı nasıl ve nerede oluşturacağınıza dair fikir verecek bazı faktörlerden bahsedelim. Aklınızın bir köşesinde tutmanız gereken ilk unsur, birçok blockchain ağının NFT token standardını desteklediği olmalı. Liste şu şekilde:

  • Ethereum
  • Binance Smart Chain
  • Flow by Dapper Labs
  • Tron
  • Tezos
  • Cosmos
  • EOS
  • WAX
  • Polkadot

Yukarıda listelediğimiz blockchain ağlarının herhangi birinde NFT ürettiğinizde başka bir blockchain ağına taşımanız veya satmanız muhtemelen imkansız olacaktır. Bu yüzden karar vermeden önce NFT ekosistemindeki tüm blockchain ağlarının artı ve eksilerini araştırmaya zaman ayırın. Rehberimizde Ethereum üzerinde NFT üretme (mint) sürecini inceleyeceğiz.

Güncel verilere göre Ethereum, popüler NFT merkezi konumunda. İşlem ücretleri konusunda daha makul bir seçenek olan Binance Smart Chain, Ethereum’un hemen ardından geliyor. Bir başka deyişle Ethereum ve Binance Smart Chain, NFT ekosistemindeki en büyük pazarları barındırıyor ve NFT alıcılarına daha fazla seçenek sunuyor.

Seçtiğiniz blockchain ağının, seçebileceğiniz NFT pazar yeri türlerini belirleyeceğini unutmayın. Ethereum blockchain ağı üzerinden OpenSea, Rarible ve Mintable gibi isimlerin dahil olduğu zengin NFT platformları listesine erişebilirsiniz. Öte yandan Binance Smart Chain üzerinden özel NFT pazar yerleri olan BakerySwap, Juggerworld ve Treasureland platformlarına ulaşabilirsiniz.

NFT Mint Nedir? NFT Mining Nasıl Yapılır? - nft mint nedir - NFT - NFT MİNT - NFT mint - nedir mint - mint nedir - nft mint nedir nasıl yapılır - nft mining
NFT Mint Nedir? NFT Mining Nasıl Yapılır?

Ethereum’da NFT Mining Nasıl Yapılır?

Ethereum ağında NFT oluşturmak çok kolay. Tek ihtiyacınız olan, NFT destekleyen bir Ethereum cüzdanı ve Ethereum tabanlı NFT pazar yeri hesabı. NFT uyumlu cüzdanlar arasında Metamask, Trust Wallet ve Coinbase yer alıyor.

Bu sürecin OpenSea üzerinde nasıl çalıştığını açıklayacağız ve cüzdan sağlayıcısı olarak MetaMask yazılımını kullanacağız. OpenSea platformuna girmeden önce bir Ethereum adresi veya cüzdanı oluşturmuş olmanız gerektiğini unutmayın.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu