HaberlerNFT Haberleri

NFT Mania Ortalama Fiyat ve Satış Düşüşü Olarak Soğuma İşaretleri Gösteriyor

NFT pazarının soğumaya başladığına dair anekdot niteliğinde kanıtlar bol olsa da, satışlar ve fiyatlar ile ilgili daha büyük kırmızı bayraklar yok.

Endüstri veri takipçisi NonFungible’a göre, 2 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan neredeyse 6.900$’a kıyasla, bir dönüştürülemeyen tokenin ortalama satış fiyatı 2.000$’ın altına düştü. Veriler, günlük toplam satış ortalamasının 3 Mart’ta yaklaşık 26,2 milyon dolar olduğunu gösteriyor. Hesap 31 Ocak’ta 160,2 milyon dolardı. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığı 24 Şubat’tan bu yana ortalama satış fiyatı yaklaşık %30 düştü.

NonFungible’a göre, çoğu zaman karikatürümsü görünen maymunlar ve penguenler gibi dijital sanatlar olan mantar olmayan tokenler, geçen yıl günlük ortalama fiyatlarının 128 dolardan yaklaşık 4.000 dolara çıktığını gördü. En büyük NFT pazarı olan OpenSea, Ocak ayında şimdiye kadarki en iyi ayını kaydetti.

O zamandan beri, pandemi dönemi teşviklerinin hafifletilmesine ilişkin endişeler ve jeopolitik gerilimlerin tüm kripto piyasası üzerinde baskı oluşturması nedeniyle fiyatlar istikrarlı bir şekilde geriledi. Düşüş ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana hızlandı.

Dikkatinizi Çekebilir: Rusya’nın Kripto Hacimleri Büyük Borsalarda Duruyor

Bloomberg Opinion için yazan bir kripto yatırımcısı olan Aaron Brown, “Söyleyebileceğim şey, geçen hafta en çok arzu edilen NFT’ler için taban fiyatlarda önemli bir düşüş -belki de %40’a varan- görüldü” dedi.

Düşüşe olası bir diğer katkı, artan düzenleme olasılığıdır. Bloomberg’in Çarşamba günü bildirdiğine göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bazı varlıkların kurumun kurallarına aykırı olup olmadığını belirlemek için NFT’lerin yaratıcılarını ve ticaret yaptıkları piyasaları inceliyor.

En popüler markalardan bazılarının satışları hızla düşüyor. Veri takipçisi DappRadar’a göre NBA Top Shot’lar geçen hafta %26, Axie Infinity’ler ise %15 düştü. Bu amiral gemisi NFT satışları kapalı olsa da, düşüş genel olarak değil. DappRadar verilerine göre, Bored Ape Yacht Club NFT satışları son yedi gün içinde %59 artarken CryptoPunk satışları %118 arttı.

Birçok NFT pazaryerinde işlem hacmi düşüşleri yaşandı. DappRadar’a göre OpenSea’nin ticaret hacmi son yedi günde %30 düştü. Rakip platform LookRare’in hacmi %16 azaldı. DappRadar’a göre popüler oyun Axie Infinity’nin hacmi bile %21 azaldı.

DappRadar kıdemli veri analisti Pedro Herrera, “İşlem hacimleri genel olarak düşüyor, ancak benzersiz tüccarların sayısı ve satış sayısıyla ölçülen talep artıyor” dedi. “Dolayısıyla, daha az hacim görürken, daha fazla aktivite var, ancak Ukrayna’daki ihtilaf kesinlikle dikkatleri ticaretten uzaklaştırıyor.”

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu