HaberlerNFT Haberleri

NFT çılgınlığına ilgi azalıyor olabilir

Fungible olmayan jetonlar veya NFT’ler bugünlerde çok revaçta. Arkadaşların ve ailen bunun hakkında konuşuyor. Favori markalarınız size NFT’lerini satmaya çalışıyor. Amitabh Bachchan gibi Bollywood ünlüleri bile dijital varlık vagonuna yığıldı.

Ancak şöhretle birlikte rezillik de gelir. Toplumun büyük bir bölümü artık NFT’lerin basımına ve alım satımına karşı çıkıyor. Başlangıçta NFT’ler için sanatçılardan güçlü bir destek olsa da, adını ekleyebileceği herhangi bir ürünü satmasıyla tanınan Kanye West gibi popüler sanatçılar şimdi NFT’leri satmak konusunda isteksizler.

Momentumdaki bu değişimin arkasında iklim değişikliğinden milyonlarca dolarlık dolandırıcılığa ve aradaki her şeye kadar çeşitli faktörler var. Ancak bu ayrıntılara girmeden önce, NFT’leri biraz daha iyi tanıyalım.

NFT’leri Anlamak:

NFT’ler kripto para birimi değildir. Herhangi bir değer kaybetmeden veya kazanmadan bir bitcoini başka bir bitcoin ile değiştirebilirsiniz. Değiştirilebilirlik denen bir kavram. Öte yandan, NFT’ler birbirleriyle değiştirilemez. Her NFT’nin benzersiz bir değeri olması amaçlanmıştır ve başka biriyle değiştirilemez. Bu nedenle ‘değişmeyen’ belirteçler adı.

NFT’ler, bir web sitesi gibi, orijinal varlıkları barındırıldığı konuma bağlayan benzersiz bir kimlik kullanan bir blok zincirine (kamu defteri) bağlanır.

Dikkatinizi Çekebilir: 2022’de Dikkat Edilmesi Gereken 5 Büyük Kripto Tahmini

Ancak NFT’ler gerçekten benzersiz mi?

NFT’ler hakkında konuşurken ‘benzersiz’ kelimesi defalarca ortaya çıkıyor. Ancak teknik olarak, herhangi bir NFT, basitçe sağ tıklayıp indirilerek kopyalanabilir. Bir yağlı boya tablodan farklı olarak, bir NFT sanat eserinin bir kopyası, hiçbir fiziksel ayrım olmaksızın ısırmadan ısırmaya aynıdır. Birçok kişi bir NFT’nin bir kopyasını indirmenin NFT’nin kendisi kadar iyi olduğuna inanır ve bu bir bakıma doğrudur.

Bir NFT’ye sahip olduğunuzda, yalnızca bir blok zincirine kaydedilen varlığa giden bir bağlantıya sahip olursunuz. NFT’lerle ilgili bir başka sorun da, bağlantınızın web sitesi gibi harici bir kaynağa bağlı olmasıdır; bu, sahiplerin kaldırabileceği ve sizi artık ölü bir siteye bağlayan benzersiz bir kimlikle size bırakır.

Satın alınan NFT sayısı hakkında gerçek

Herkesin ve herkesin NFT’lere girdiğine dair bir algı var. Ve onlara katılmazsanız, bu kazançlı girişime katılma şansınızı kaçırabilirsiniz. Ancak, bu gerçeklikten daha fazla olamazdı.

Financial Times’a göre, NFT’lerle ilişkili toplam değerin yaklaşık yüzde 80’i, topluluğun yalnızca yüzde 9’u tarafından tutuluyor. Bu, yaklaşık 360.000 kişinin piyasadaki mevcut tüm NFT’lere sahip olduğu anlamına gelir.

Diğer sanal öğelerle karşılaştırıldığında, NFT sahiplerinin sayısı şaşırtıcı derecede düşüktür. Örneğin, New World Notes tarafından yayınlanan bir blog yazısı, popüler sanal dünya oyunu ‘Second Life’da 500.000’den fazla kişinin sanal öğelere sahip olduğunu belirtiyor. Second Life, hiçbir zaman ana akım popülerlik kazanmamış çok niş bir oyundur, ancak sahip olunan sanal varlıkların sayısı, bugüne kadarki NFT sahiplik sayılarından daha ağır basmaktadır.

Çevresel maliyet

NFT’lerin şu anda karşılaştığı ilk ve en büyük sorun, çevre üzerindeki etkileridir. İklim krizi yavaş yavaş felaket bir duruma dönüşüyor. Ve NFT ticareti fosil yakıt faaliyetlerine katkıda bulunuyor.

Bunun nedeni, NFT’lerin basılması, satın alınması ve satılmasının kripto para birimleri içermesidir. Ve kripto işlemlerini doğrulayan ve blok zincirine bloklar ekleyen kripto para madenciliği süreci, büyük miktarda enerji tüketen donanımları kullanır.

Bu nedenle, daha fazla insan NFT ticaretine girdikçe, daha fazla enerji tüketen daha fazla kripto para birimi işlemi olacaktır. NFT acelesi, insanların kısa vadeli karlar aramasına neden oldu ve çevresel etkiyle ilgili herhangi bir endişe sonradan düşünüldü. Bu aynı zamanda NFT’lerin neden olduğu çevresel maliyeti azaltmak isteyen hükümetlerin ve yasa koyucuların incelemesine yol açtı.

Sanatçıları ve dolandırıcıları da güçlendiriyor

NFT’ler 2014’te ilk ortaya çıktığında, sanatçıları güçlendirmeyi amaçlıyorlardı. NFT teknolojisinin yaratıcısı Anil Dash, Atlantik ile ilgili bir makalesinde, “Teknoloji

Ancak bu sonuçlanmadı. Bunun yerine sanatçılardan yararlanılıyor ve eserleri çalınıyor. Herkes internetten bir sanatçının resmini çekebilir ve izinsiz veya kredisiz olarak belirtebilir. Sanatçılar artık bu bariz fikri mülkiyet hırsızlıklarını engellemek için seslerini yükseltiyor ve Twitter hesaplarını gizli tutuyorlar.

Sadece sanatçılar değil. Dolandırıcılık, genel olarak, NFT alanında bol miktarda bulunur. Popülaritesindeki artış sayesinde, NFT dalgasını sürmeye çalışan yeni yatırımcıların sürekli bir akışı var. Kötü aktörler, insanları paralarını dağıtmaya ikna etmek için halı çekme, kimlik avı, sahte airdrop ve diğer birçok yöntemi kullanarak bu yeni gelenlerden hızla yararlanır.

Oyuncular, son savunma hattı

Yeni teknolojiyi benimsemede ön saflarda yer alan ancak NFT’ler için vitriolden başka bir şeye sahip olmayan bir topluluk, oyunculardır. Oyun alanı, oyun için ilk fiyatı harcadıktan sonra bile oyunlardan daha fazla para çekmeye çalışan mikro işlemlerle boğuşuyor. Mikro işlemler artık on yıldır tartışmalı ve bazı Avrupa ülkeleri onları yasaklıyor.
NFT’lerin gelişi, birçok oyuncu için aynı duyguyu tetikledi, çünkü kendilerine zaten azarladıkları NFT’ler biçiminde oyun içinde silah ve görünüm satın alma/satma olanağı sunuldu. Pek çok geliştirici, oyunlarına yalnızca sert eleştiriler ve tepkilerle karşılanan NFT’yi dahil etmeye başladı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu