Ekonomi Haberleri

New Hampshire Sakini Kripto Verilerini Topladığı İçin IRS’ye Dava Açtı

ABD İç Gelir Servisi (IRS), New Hampshire’da ikamet eden James Harper tarafından özel finansal verilerini en az bir kripto ticaret platformundan topladığı için dava ediliyor.

Bay Harper, IRS’den, işlemlerini uygunsuz şekilde bildirmekle suçlayan bir mektup alan 10.000’den fazla kripto para sahibinden biridir.

Bu ayın başlarında ABD Birinci Daire Temyiz Mahkemesi’ne yapılan şikayete göre , IRS, Bay Harper’ın verilerini “makul şüphe olmadan ve mahkeme emri olmaksızın” aldı ve böylece Harper’ın Dördüncü ve Beşinci Değişiklikler tarafından korunan anayasal haklarını ihlal etti.

Temyiz başvurusu, ABD New Hampshire Bölgesi Bölge Mahkemesi’nin, Bay Harper’ın tazminat talep ettiği ve vergi dairesinin elde ettiği özel mali verileri silmesini gerektiren bir tedbir talep ettiği IRS aleyhindeki yasal davayı reddetme kararının ardından Mart 2021’de alındı.

Veri ve gizlilik

Kripto borsalarıyla imzaladığı sözleşmelere işaret eden Bay Harper, bu şirketlerin her birinin finansal kayıtlarına “sağlam gizlilik korumaları” sağlamayı kabul ettiğini ve “ona kişisel bilgilerinde makul bir gizlilik beklentisi sağladığını” iddia ediyor.

Ayrıca sözleşmelerin, verilerinin kendisine ait olduğunu kabul ettiğini ve şirketlerle iş yaparak Dördüncü Değişiklik haklarından gönüllü olarak vazgeçmediğini açıkça ortaya koyduğunu iddia ediyor.

Göre mahkeme belgelerinde , Bay Harper ile hesabı vardı Coinbase , Abra ve desteklenmesi. Uphold, davacının özel finansal bilgilerini IRS’ye vermediğini doğruladığından, yetkililerin bu bilgileri büyük olasılıkla Abra’dan veya Coinbase’den veya her ikisinden aldığını iddia ediyor.

Bay Harper, 2013 yılında Coinbase’de bir hesap açtı ve Kaliforniya merkezli borsa, “[hesap sahibinin] kişisel bilgilerini kayıp, kötüye kullanım, yetkisiz erişim, ifşa, değişiklikten korumak için makul önlemler alacağını” belirten anlaşma şartlarını sağladı. ve yıkım.”

2013 ve 2014’te Bay Harper, danışmanlık çalışmasından elde ettiği Bitcoin’i Coinbase hesabına yatırdı. Davacı, 2013 ve 2014 vergi beyannamelerindeki işlemleri ve sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere tüm ” Bitcoin ödemelerinden elde edilen uygun geliri” beyan ettiğini iddia ediyor .

2015 yılında Coinbase hesabındaki varlıklarını tasfiye eden ve 2016 yılına kadar artık borsada herhangi bir kripto para bulundurmayan Bay Harper, ayrıca “2015 ve 2016 vergi yılları için herhangi bir Bitcoin geliri üzerinden uygun sermaye kazancı” ödediğini iddia ediyor.

2016 ile Ağustos 2020 arasındaki dönemde Bay Harper, Abra ve Uphold ile olan hesaplarını kapattı.

Mart 2021 bölge mahkemesinin kararından önce, Ağustos 2019’da Bay Harper , IRS’den ajansın “sanal para birimini içeren işlemlerini” “düzgün şekilde bildirmediğini” iddia eden bir mektup aldı . Aşağıdaki basın bülteninde IRS, vergi mükelleflerini “bu mektupları çok ciddiye almaya” ve “geçmiş hataları düzeltmeye” çağırdı.

Bu tür suçlamalar, Bay Harper’ı IRS’nin borsalardan en az biriyle yaptığı sözleşmeleri ihlal ettiği sonucuna götürdü. Ancak bölge mahkemesi, ABD hükümetinin egemen dokunulmazlığının bu tür davaları yasakladığına karar verdi.

Yeni Sivil Özgürlükler İttifakı’ndan Bay Harper’ı temsil eden bir avukat olan Caleb Kruckenberg, “Bu yılın başlarında Yüksek Mahkeme, IRS’nin İhtiyati Yasanın arkasına saklanarak davranışının anayasaya uygunluğunu sorgulayan davaları engelleyemeyeceğini kararlaştırdı” dedi. “Ne yazık ki, bu karar bölge mahkemesinin IRS’nin yasayı bu şekilde kötüye kullanmasına izin vermesinin ardından çıktı.”

Bununla birlikte, avukat, Yüksek Mahkeme’nin terimleriyle davanın bir “çocuk oyuncağı” olduğundan, Birinci Dairenin “bu davayı hızla eski haline getirmesi gerektiğinden” emindir.

Ayrıca, Temmuz 2020’deki orijinal davada belirtildiği gibi , “dava anayasa hukukunun gidişatını düzeltme fırsatı sunuyor” ve IRS’nin “bir kişi üçüncü bir kişiyle sözleşme imzalamış olsa bile” kişisel mali kayıtlara erişim talep etmesini engelliyor. özel bilgilerini bu tür izinsiz girişlerden korumayı vaat eden taraf.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu