NasılNedir

Near Protocol nedir ve nasıl çalışır?

Near Protocol nedir ve nasıl çalışır?

Ethereum gibi akıllı sözleşme özellikli bir blok zinciri olan Near Protocol, geliştiricileri daha fazla merkezi olmayan uygulama (dApps) oluşturmaya ve başlatmaya teşvik etmek için 2020’de piyasaya sürüldü. Near Protokol, mevcut blok zincirlerinin iki büyük dezavantajı olan önemli ölçüde geliştirilmiş işlem hızlarıyla daha fazla ölçeklenebilirlik elde etmek için parçalama sürecini kullanır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Parçalama, ana blok zincirini bir ağacın dalları gibi alt zincirlere veya parçalara ayırmayı içerir. Her dal veya parça, ayrılmış bir doğrulayıcı (veya düğüm) kümesiyle kendi bağımsız işleme yeteneğine sahiptir. Bunu yaparak, her parça toplam yükün yalnızca bir kısmını taşır.

Dikkatinizi Çekebilir: BitTorrent Coin (BTT) Nedir, Yorum ve Geleceği: BTT Nedir? – BTTC Oldu!

Böyle bir mimari, ana zincirin tıkanıklığını giderir ve yükü yatay olarak yayarak daha hızlı çalışma hızlarına yol açar.

Near Protokol tek bir varlığa dayanmaz, ağındaki bilgisayarlar tarafından çalıştırılır. Bu, geliştiricilerin önceden temel mimariyi oluşturmaya gerek kalmadan uygulamalarını oluşturmalarına ve blok zincirinde dağıtmalarına olanak tanıyan Amazon Web Hizmetleri (AWS) gibidir.

NEAR, Near blok zincirinin yerel belirtecidir.

Near Protokol nasıl çalışır?

Near Protocol, işlem doğrulaması için Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizmasını kullanır. Bu, kullanıcıların ağda doğrulayıcı (veya düğüm) olmak için blok zincirine belirli sayıda NEAR belirteci taahhüt etmesi gerektiği anlamına gelir. Bu süre zarfında taahhüt edilen miktar kilitlenir ve düğümler, kaynaklarını işlem doğrulamaya adadıkları için yerel belirteçte ödüller kazanır.

Near Protokol tarafından kullanılan parçalama çözümüne Nightshade denir. Blok zinciri, operasyonlarını güçlendirmek için aşağıdaki çözümleri kullanır:

Nightshade: Bu ölçeklendirme, her bir parçada tam verilerin yalnızca bir kısmını depolarken blok zincirinin sonsuz büyümesini sağlar. İşlem içi verileri “parçalara” bölerek ve tek bir işlenmiş veri zincirini koruyarak blok zincirinin yüksek işlem hızlarına ulaşmasını sağlar. Düğümler bu parçaları inceler ve tamamlandıktan sonra bunları ana zincire ekler.

Nightshade, her bir parçadaki düğümler doğrulanmakta olan tüm verilere erişmediğinden birçok olası güvenlik hatasını azaltır.

Gökkuşağı Köprüsü: Adından da anlaşılacağı gibi, bu çözüm, Ethereum ve Near protokolleri arasında birlikte çalışabilirliğe izin verir. Her iki ağ arasında belirteçlerin transferini kolaylaştırır.

Böyle bir işlemi gerçekleştirmek için, kullanıcıların önce ETH satın almaları ve ardından ETH’yi kilitleyen ve eşit bir değeri temsil eden Near blok zincirinde NEAR tokenlerini basan bir akıllı sözleşme girmeleri gerekir.

Kullanıcılar orijinal ETH’yi almak isterse, akıllı sözleşme, işlemi tersine çevirmelerine ve jetonları yeniden toplamalarına olanak tanır.

Aurora: Bu, Near blok zinciri (katman 1) üzerine inşa edilmiş bir katman-2 protokolüdür.

Kodlayıcıların uygulamalar oluşturmasına ve bunları mevcut altyapının üzerine dağıtmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Rainbow köprüsü sayesinde, uygulamalar Ethereum desteklidir ancak Near Protokolde konuşlandırılabilir. Aurora, akıllı sözleşmeleri her iki zincirde birbirine bağlamak için Rainbow Bridge’in yardımıyla Ethereum Sanal Makinesini (EVM) kullanır. Ayrıca, kullanıcıların Near ağının düşük ücretlerinden ve daha yüksek verim özelliklerinden yararlanmalarını sağlar.

Near Protokolün göze çarpan özellikleri

Near Protokol, ‘aşamalı güvenlik’ yaklaşımını kullanır; bu, kullanıcıların Near ağına katılırken bazı çok temel kişisel ayrıntıları sunması gerektiği anlamına gelir. Ve Near ağda ilk işlemlerini başlattıklarında ayrıntıların geri kalanını sağlayabilirler. Bu, arayüzün kullanıcı dostu olmasını ve çoğu web sayfasına benzemesini sağlar.

Ayrıca, Near Protocol, işlemin saniyeler içinde ‘kesinliğe’ ulaşılmasını sağlarken verimliliği artıran Doomslug adlı benzersiz bir fikir birliği mekanizması kullanır. Kesinlik, ilgili verilerin blok zincirine eklendikten sonra ağdaki herhangi biri tarafından değiştirilemeyeceği veya geri alınamayacağı anlamına gelir. Doğrulayıcılar, her bir düğüm tarafından belirlenen belirteçlerin sayısına göre birbirleri arasında rekabet etmek yerine sırayla bloklar üretir.

Uygulama geliştirmenin kolaylığı, gelişmiş yeteneklere sahip uygulamalar oluşturmaya daha fazla zihinsel kapasite ayırmanın mümkün olduğu anlamına gelir. Bazı uygulamalar, kullanıcının fiziksel varlığına ihtiyaç duymadan, kullanıcı onayına dayalı işlemleri bile imzalayabilir.
Ayrıca Near, anında kesinlik ile 100.000 TPS’ye (saniyede işlem) varan işlem hızlarına ulaşabilir. Bu aynı zamanda Near’daki işlem ücretlerinin Ethereum’dan 10.000 kat daha düşük olduğu anlamına gelir.

Neara dayalı projeler:

Mintbase: NFT’lerin verilmesini ve satılmasını basitleştirmeye ve daha ucuz hale getirmeye odaklanan bir platform.

Paras: Seçkin sanatçıların yüksek kaliteli eserlerinin küratörlüğünü yapan bir NFT pazarı.

NEAR tokeni şu anda 8,55 dolardan işlem görüyor ve piyasa değeri 5,45 milyar dolar. Şu anda, bir milyar token üst limiti ile 638.89 milyon NEAR token dolaşımda.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu