DeFi HaberleriHaberlerKripto Para HaberleriNasıl

Multi-Sig DAO Cüzdanları, Kripto Fon Yönetimi Ve Kripto para Operasyonlarında Oyunu Değiştirecek

Son on yılda muazzam büyümeye rağmen, kripto piyasası hala bazı temel faktörlerde geride kalıyor. Bu gelişen nişteki en büyük zorluklardan biri, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) protokollerinde depolanan dijital varlıkların güvenliğidir. En son Cipher Trace raporuna göre , DeFi ile ilgili dolandırıcılık, 2021’in ilk yarısında toplam kripto dolandırıcılığının %54’ünü oluşturdu. Özellikle bu rakam, 2020 istatistiklerine kıyasla %3 arttı.

DeFi’nin dolandırıcılar için bir yuva haline geldiği açık olsa da, merkezi olmayan pazarların güvenliğini artırmak için bazı yenilikler 24 saat çalışıyor. Bu cephede, Ethereum blok zincirinde çalışan Gnosis kasası gibi akıllı sözleşme cüzdanlarımız var. Gnosis safe, birden fazla paydaşın veya DAO’nun cüzdanlarını verimli bir şekilde yönetmesini sağlayan çok imzalı bir cüzdan hizmeti sunar.

Özünde Gnosis Safe, DAO’ların tek bir başarısızlık noktasından kaçınırken hazinelerini yönetmeleri için bir yol sağlar. Bu akıllı sözleşme cüzdanı, kullanıcıların kripto varlıklarını nasıl yöneteceklerini özelleştirmelerine olanak tanıyan işlevlere sahiptir; paydaşlar, işlemleri yetkilendirmek için önceden tanımlanmış sayıda imza gerektiren ayarları entegre edebilir. Firmalar ve DAO’lar, birden fazla ekip üyesinin işlemleri onaylamasını gerektirerek temel fonlarını koruyabilir.

Değer önerisi göz önüne alındığında, Gnosis Safe, satıcılara, çalışanlara veya diğer DAO’lara ödeme yapmak da dahil olmak üzere operasyonlarla görevli DAO’lar arasında ilgi gördü. Bu değer o zamandan beri DEX’ler gibi diğer kripto nişlerine düştü ve Çığ tabanlı Pangolin borsası Gnosis Safe’de hayata geçirilen en son proje oldu.

Avalanche DEX Pangolin Gnosis Safe’de Canlı Yayına Geçiyor

Avalanche ekosisteminde öncü bir DEX olan Pangolin, 5 Ocak’ta DAO’ların artık Gnosis Safe ile entegrasyonun ardından fonlarını sorunsuz bir şekilde yönetebileceklerini duyurdu . Topluluk odaklı bir yaklaşıma odaklanan DEX, Avalanche’daki tüccarların daha ucuz ve daha hızlı işlem kesinliği ile mevcut dijital varlıkları takas etmesine olanak tanıyan bir Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) modeline sahiptir.

 

Resimde Gnosis Safe ile Pangolin DEX, özellikle daha önce çoklu imza cüzdan işlevselliğinin olmaması nedeniyle sınırlı olan DAO’lardan daha fazla likidite çekme konusunda iyimser.

 

“Pangolin artık DAO’ların hazine fonlarını yönetmesini basit ve güvenli hale getiriyor.” duyuruyu okuyun.

Dikkatinizi Çekebilir: DAO Maker Nedir? Dao Jetonunu İnceleyelim – Dao Maker Coin

Bu entegrasyondan önce, Pangolin DEX’ten yararlanmak isteyen DAO’lar, fon transfer etmek için hantal bir süreç geçirdi. Fonlar hedeflenen taraflara ulaşmadan önce tek bir sıcak cüzdana ve birden fazla işleme güvenmek zorunda kaldılar. Yaklaşım amacına hizmet ederken, Pangolin DEX’i kullanan DAO’lar, emanet edilen taraf tarafından tek bir başarısızlık veya dolandırıcılık noktasına maruz kaldı.

Bu entegrasyon sayesinde Pangolin, DAO’ların artık Gnosis Safe akıllı sözleşme cüzdanından yararlanarak satıcılara veya diğer üçüncü taraflara yapılan ödemeler de dahil olmak üzere çeşitli işlemleri gerçekleştirebileceğini kaydetti. Basitçe söylemek gerekirse, çoklu imza işlevi, fonları tek bir cüzdana aktarma ihtiyacını ortadan kaldırır; bunun yerine ödemeler doğrudan Pangolin DEX aracılığıyla yapılabilir.

“Multi-sig, Pangolin aracılığıyla Gnosis içindeki fonları takas eder ve ödemeyi doğrudan satıcıya, çalışana veya DAO’ya tercih ettikleri para biriminde gönderir. Ödemeyi gerçekleştirmek için tek bir kişinin fonların kontrolünü ele geçirmesine gerek yok.” blogu daha fazla açıklıyor.

Ödeme yapmaya ek olarak, DAO’ların Pangolin’in likidite madenciliği havuzlarına fon tahsis etmesi çok daha kolay olacak. Proje, yerel token PNG’sinin (512 milyon token) %95’ini likidite madenciliği teşviklerine ayırdı.

Geleceğe Bakmak

DAO’ların kripto ekosisteminde büyük bir trend haline geldiği geçen gün gibi görünüyor. Bugün, merkezi olmayan fonları yönetmekten Pangolin DEX gibi borsalara kadar olanaklar sınırsız. Ekosistem daha merkezi olmayan hale geldikçe, daha fazla projenin DAO tarafından yönetilen modellere yöneleceği açıktır.

Bu trendden hareketle, kripto endüstrisindeki paydaşlar, birden fazla kullanıcının tek bir cüzdan çalıştırmasını sağlayan çözümler bulmak zorunda. Bu, DAO tarafından yönetilen en büyük hazinelerden bazılarını kendine çekiyor gibi görünen Gnosis Safe gibi akıllı sözleşme cüzdanları aracılığıyla zaten oynanıyor. Pangolin ile yapılan en son entegrasyon, DeFi odaklı platformlardaki potansiyel göz önüne alındığında, özellikle de Avalanche’ın, yayın tarihi itibariyle kilitli toplam değeri (TVL) 11,5 milyar doları aşan potansiyeli göz önüne alındığında, her iki proje için de büyük bir destek.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu