Altcoin HaberleriPolkadot (DOT)

Moonbeam Network, Polkadot’ta Çapraz Zincir Yetenekleri Ve Yeni Özelliklerle Lansmanı Tamamladı

“Çoklu zincirin geleceği” olarak adlandırılan, tamamen EVM uyumlu platform Moonbeam Network, Polkadot’ta lansman sürecini tamamladı. Dünyanın önde gelen API hizmeti ve blockchain altyapı sağlayıcılarından PureStake tarafından geliştirilen Moonbeam, 2022’nin en çok beklenen projeleri arasında yer alıyor.

 

2021’in başlarında, Moonbeam ekibi Kusama parachain slot müzayedelerine katıldı ve bir slot kazandı. Moonbeam’in kanarya ağı Moonriver, 10.000’den fazla katılımcıdan 205.000 KSM’yi yükselterek ikinci Kusama yuvasını güvence altına aldı. Moonbeam, crowdloan girişimi ile 200.000’den fazla katılımcıdan yaklaşık 38,5 milyon DOT toplayarak devam eden Polkadot parachain müzayedelerinin ikinci slotunu kazandıktan sonra, 17 Aralık 2021’de bir “parachain” olarak piyasaya sürüldü. Rakamları perspektife koymak için, Moonbeam’in kitle kredisi Bugüne kadar Polkadot’taki herhangi bir parachain tarafından alınan hem en fazla sayıda katkıda bulunan hem de en yüksek DOT miktarı.

Dikkatinizi Çekebilir: Son Dakika Ripple Davası: Yeni Kanıtlar, SEC Davası Üzerinden XRP Avantajı Sağlayabilir

Bunu takiben Moonbeam geliştirme ekibi, ademi merkeziyetçilik özelliğini ve yeni harmanlayıcıları eklemeye başladı ve Sudo anahtarını kaldırdı ve böylece lansman sürecini başarıyla tamamladı. 11 Ocak 2022’den beri Polkadot’ta yayında olan Moonbeam Ağı, Polkadot ağındaki ilk tam operasyonel parachain olarak tarihe adını yazdırdı ve Moonbeam ekosisteminde 80’den fazla projenin devreye alınmasını sağladı. Lansmanın bir parçası olarak, önümüzdeki günlerde Moonbeam geliştirme ekibi tarafından köprüler, çoklu imza desteği ve diğerlerinin yanı sıra oracle entegrasyonları da dahil olmak üzere bir dizi altyapı projesinin devreye alınması bekleniyor.

 

ECDSA imzaları ve Ethereum H160 hesapları için desteğin yanı sıra, Moonbeam, en son EIP-1559 veya Ethereum London hard fork’unu benimsemesiyle vurgulanan birlikte çalışabilirliğini her zaman geliştiriyor. Bu Ethereum önerisi, ağ ücretlerini ve bunları ayarlamaktan sorumlu mekanizmaları değiştirdi. Çalışma zamanı 1201 yükseltmesinden sonra Moonriver’da zaten canlı olan EIP-1559 için yeni bulunan destek, Moonbeam projelerinin ve geliştiricilerinin bu yeni gerçekleri yansıtacak yapı taşlarına sahip olduğu anlamına gelir. Bu değişiklik 18 Şubat’ta Moonbeam’e yansıyacak.

 

Ek olarak, Moonbeam ekibi, kanarya ağı Moonriver’da yerel çapraz zincir yeteneklerini de kullanıma sundu. Bu yükseltme sayesinde Moonbeam, XC-20’leri Polkadot’un kanarya ağı olan Kusama ağı üzerinde tanıttı. XC-20, Substratta yerel olan ve ERC-20 standardına uyan yeni bir birlikte çalışabilir belirteç standardı türüdür.

 

Zincirler Arası Dapp Geliştirmeyi Basitleştirme

Tasarım gereği Moonbeam, geliştiricilerin mevcut Ethereum tabanlı dApp’lerini Polkadot’a kolayca geçirmelerini sağlayan geliştirici dostu bir blok zinciri platformudur. Platform, Ethereum’un temel işlevselliğini daha da genişletmek için Polkadot’un zincir içi yönetişim, stake etme ve zincirler arası entegrasyonlar gibi yerleşik yeteneklerinden yararlanır. Moonbeam, Polkadot ağında bir parachain olması sayesinde, ortak güvenlik ve Polkadot’a bağlı diğer parachainler ile entegrasyonlardan da faydalanacak.

 

Platform, geliştiricilerin mevcut dApp’lerini Bitcoin ve Ethereum gibi diğer bireysel zincirlerle entegre etmelerini kolaylaştırıyor. Geliştiriciler, yerel Polkadot uyumluluğu veya köprü tabanlı entegrasyonlar aracılığıyla Moonbeam akıllı sözleşmelerini ve Ethereum geliştirici araç setini kullanarak uzak zincirlerdeki kullanıcılar ve varlıklarla doğrudan entegre olan uygulamaları hızla oluşturabilir. Ayrıca Moonbeam, Solidity akıllı sözleşmelerini destekleyerek geliştiricilerin mevcut projeleri minimum kod değişikliği ile hızla ağa taşımasına olanak tanır.

 

Moonbeam’in sunduğu umut verici özellikler, özellikle kullanım kolaylığı sayesinde, çok sayıda proje, son teknoloji dApp’ler oluşturmak için arayüzünü kullanmaya başladı bile. Ethereum’a daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir alternatif olarak Moonbeam, DeFi, NFT, P2E oyunları ve diğer birçok büyüyen blok zinciri alanını kapsayan 80’den fazla dApp’e ev sahipliği yapıyor.

 

Şu anda, Moonbeam Ağındaki kilitli toplam değer (TVL) 187,66 milyon dolar ve Moonriver’ınki 152,77 milyon dolar, bu da onları hem Polkadot hem de Kusama ağlarındaki en büyük ekosistemler yapıyor. O zamandan beri ağ hızla genişledi ve Electric Capital tarafından bu ayın başlarında derlenen 50’den Fazla Geliştiriciyle En Hızlı Büyüyen 10 Ekosistem listesinde dokuzuncu sırayı aldı.

 

StellaSwap, BeamSwap, Zenlink, Solarflare, PadSwap, ThorusFi, Synapse, Pickle, Astral Finance ve Connext gibi gelecek vaat eden projelerden oluşan bir konsorsiyum, Moonbeam’de halihazırda yayında ve düzinelerce proje daha devreye alınmaya hazır. Moonriver ve Moonbeam ekosistem projeleri, Multichain, Remix, SubQuery, Moonscan (Etherscan), DappLooker, Magic Link, Figment ve Automata Witness, EthSign, Mars, Waffles, OpenZeppelin, API3, The Graph gibi API’leri ve araçları içerir.

 

Bunun dışında My Wish, Impossible Finance, Ocean Protocol, AllianceBlock, AMPnet, Poolz ve Polimec by KILT Protocol, DeFi Zircon Finance, Nomad, RomeDAO, QiDAO, Unilend, DOT.Finance, Beefy.Finance gibi varlık ve ihraç projeleri, Lido, DODO, CREAM Finance, Moonbeans, NFTrade, Banksea, RMRK, myNFT gibi NFT platformları, Chainlink, Band Protocol, DIA ve Razor gibi oracles ve bir ton başka parachain, depolama, kaşifler, köprüler ve P2E oyunları da vardır. Moonbeam platformunun üzerinde yapım aşamasında.

 

Moonbeam, Arrington Capital, Coinbase Ventures, Fenbushi Capital, Signum Capital, GBV, Hypersphere Ventures, Parafi Capital gibi sektördeki en büyük isimlerden bazıları tarafından destekleniyor ve en umut verici blok zinciri ekosistemlerinden biri olarak ilerlemesine yardımcı oluyor. çeşitli kullanım durumlarını desteklemek için tasarlanmıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu