HaberlerMonero (XMR)NasılNedir

Monero (XMR) nedir ve nasıl çalışır?

Monero (XMR) nedir ve nasıl çalışır? XRM, moneronun kısaltılmış ismidir.

Monero, özel ve sansüre dayanıklı işlemlere odaklanan lider kripto para birimidir.

Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere mevcut kripto para birimlerinin çoğunluğu şeffaf blok zincirlerine sahiptir. İşlemler, dünyadaki herhangi biri tarafından doğrulanabilir ve/veya izlenebilir. Bu , bu işlemlerin gönderen ve alan adreslerinin potansiyel olarak gerçek dünya kimlikleriyle bağlantılı olabileceği anlamına gelir.

Monero ise kullanıcılarının anonimliğini sağlamak için çeşitli gizliliği artıran teknolojiler kullanır.

Monero Nedir?

Monero, Nisan 2014’te piyasaya sürüldü. Bu, CryptoNote referans kodunun adil ve önceden duyurulan bir lansmanıydı. Premine veya instamine yoktu ve blok ödülünün hiçbir kısmı geliştirmeye gitmiyor. Orijinal Bitcointalk ileti dizisine buradan bakın. Kurucu, müteşekkir_for_today, topluluğun aynı fikirde olmadığı bazı tartışmalı değişiklikler önerdi. Bir serpinti meydana geldi ve Monero Çekirdek Ekibi, bu yeni Çekirdek Ekibin ardından projeyi toplulukla birlikte paylaştı. Bu Çekirdek Ekip, o zamandan beri gözetim sağlamıştır.

Monero lansmanından bu yana birkaç büyük iyileştirme yaptı. Blok zinciri, daha fazla verimlilik ve esneklik sağlamak için farklı bir veritabanı yapısına taşındı, tüm işlemlerin zorunlu olarak özel olması için minimum halka imza boyutları belirlendi ve işlem miktarlarını gizlemek için RingCT uygulandı. Neredeyse tüm iyileştirmeler, güvenlik veya gizlilik konusunda iyileştirmeler sağladı veya kullanımı kolaylaştırdı. Monero, önce gizlilik ve güvenlik, ikinci olarak kullanım kolaylığı ve verimlilik hedefleriyle gelişmeye devam ediyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Monero Haberleri

Monero (XRM) Nasıl Çalışır?

Monero bir teknolojiden daha fazlasıdır. Aynı zamanda teknolojinin anlamı da budur. Önemli yol gösterici felsefelerden bazıları aşağıda listelenmiştir.

Güvenlik

Kullanıcılar, işlemlerinde hata veya saldırı riski olmaksızın Monero’ya güvenebilmelidir. Monero, bu güvenliği sağlayan ağın en kritik üyeleri olan madencilere tam blok ödülü veriyor. İşlemler, mevcut en son ve en dayanıklı şifreleme araçları kullanılarak kriptografik olarak güvenlidir.

Mahremiyet

Monero gizliliği ciddiye alır. Monero, kullanıcıları bir mahkemede ve aşırı durumlarda ölüm cezasından koruyabilmelidir. Bu gizlilik düzeyi, ister teknolojik olarak yetkin olsunlar ister Monero’nun nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikirleri olsun, tüm kullanıcılar için tamamen erişilebilir olmalıdır. Bir kullanıcının Monero’ya, bu kişinin başkalarının öğrenmesi riski için harcama alışkanlıklarını değiştirme baskısı hissetmeyeceği şekilde güvenle güvenmesi gerekir.

Ademi Merkeziyetçilik

Monero, hem ağ güvenliğinde hem de kod geliştirmede en yüksek düzeyde ademi merkeziyetçilik sağlamaya kendini adamıştır. Proof of Work algoritması, özel madencilik donanımının ağa hakim olmasını engeller ve blok ödüllerinin adil dağılımına izin verir. Ayrıca, Monero’nun geliştirme ve araştırmaları küresel işbirliği ile yürütülmekte ve proje son derece şeffaf bir şekilde yürütülmektedir. Her geliştirme kararı, kamu tartışmasına açıktır ve her büyük geliştirici toplantısı çevrimiçi olarak yayınlanır.

Monero işlemleri gizlidir ve izlenemez.

Seçici şeffaf alternatiflerin (örneğin Zcash) aksine, Monero her kullanıcının varsayılan olarak anonim olduğu tek kripto para birimidir. Gönderici, alıcı ve her bir işlemin miktarı, üç önemli teknolojinin kullanımıyla gizlenir: Gizli Adresler, Zil İmzaları ve RingCT.

Her işlem özel olduğu için Monero izlenemez. Bu onu gerçek, değiştirilebilir bir para birimi yapar. Tüccarların ve Monero’yu kabul eden kişilerin kara listeye alınmış veya kusurlu madeni paralar hakkında endişelenmesine gerek yoktur.

Monero, dünyanın herhangi bir yerinden hızlı ve ucuz ödemelere izin veren elektronik nakittir.

Monero ile banka havalesi veya çek takas ücreti, birden fazla gün bekleme süresi ve sahte ters ibraz yoktur. Monero merkezi olmadığı için herhangi bir yasal yargı yetkisiyle kısıtlanmaz ve sermaye kontrolünden güvenlik sağlar.

Monero, dünyanın en iyi kripto para araştırmacılarını ve mühendislik yeteneklerini çeken bir taban topluluğudur.

Monero Projesi, kripto para birimi gizliliği ve güvenliğinin ön saflarında yer almaktadır. Araştırma Laboratuvarı ve Geliştirme Ekibi sürekli olarak yeni, yenilikçi teknolojiler üzerinde çalışmaktadır . Lansmanından bu yana proje, dünyanın her yerinde bulunan 500’den fazla geliştiriciden katkı aldı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu