Altcoin HaberleriMonero (XMR)

Monero Geliştiricileri Gizlilik Algoritmasındaki ‘Önemli’ Hatayı Açıkladı

Gizlilik odaklı kripto para birimi Monero’nun (XMR) geliştiricileri, kullanıcıların işlemlerinin gizliliğini etkileyebilecek “oldukça önemli” bir hata açıkladı.

Monero geliştiricileri, “Kullanıcılar, konsensüs kurallarının izin verdiği ilk 2 blokta (fon aldıktan yaklaşık 20 dakika sonra) kilitleme süresinin ardından hemen para harcarsa, o zaman çıktının gerçek harcama olarak tanımlanabilmesi için iyi bir olasılık var” dedi Monero geliştiricileri bugün.

Başlangıçta yazılım geliştiricisi Justin Berman tarafından araştırılan hata, Monero’nun tuzak seçim algoritmasında keşfedildi ve “son derece yeni çıktıları tuzak olarak seçme şansının sıfıra yakın” olmasıyla sonuçlandı. 

Esasen bu, bir kullanıcı XMR jetonlarını aldıktan sonra yaklaşık 20 dakika içinde harcarsa, işlemlerinin çok sayıda sahte işlem arasında gerçek olarak tanımlanabileceği anlamına gelir.

Berman, “Bugün, bir kullanıcı kilidini açtığı blokta bir çıktı harcarsa ve çıktı orijinal olarak toplamda 100’den az çıktı içeren bir blokta oluşturulduysa, gerçek çıktıları halkada açıkça tanımlanabilir” dedi.

Ayrıca, Monero’nun şu anki yıllık ortalamasının blok başına yaklaşık 63 çıktı olduğunu, bu nedenle “kilidi açıldıktan hemen sonra harcanan çıktıların muhtemelen bugün halkalarda tanımlanabileceğini” açıkladı.

Monero fonları ‘risk altında’ değil

Geliştiricilere göre, hata şu anda Monero’nun resmi cüzdanında “gelecekteki bir cüzdan yazılımı güncellemesine bir düzeltme eklenene kadar” mevcut. Bununla birlikte, potansiyel bir düzeltmenin, Monero’nun blok zincirinde bir hard fork (tam ağ yükseltmesi) gerektirmeyeceğine dikkat çektiler.

Ek olarak, hatanın kullanıcıların fonları için herhangi bir tehdit oluşturmadığı bildiriliyor.

“Bu, adresler veya işlem miktarları hakkında hiçbir şey göstermiyor. Geliştiriciler, fonların asla çalınma riski altında olmadığını açıkladı.

Bu arada, mahremiyetlerinden ödün vermek istemeyen kullanıcılar , yakın zamanda aldıkları XMR’yi işlemeden önce en az bir saat beklemelidir.

“Monero Araştırma Laboratuvarı ve Monero geliştiricileri bu konuyu çok ciddiye alıyor. Cüzdan düzeltmeleri mevcut olduğunda bir güncelleme sağlayacağız, ”diye bitirdi geliştiriciler.

 

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu