HaberlerNasılNedirRehber

Monacoin Nedir?

Bu rehberimizde, Monacoin nedir? Monacoin nasıl çalışır? Monacoin kimin? Monacoin ağı, ekosistemi, geleceği hakkında herşey.

Monacoin Nedir?

Monacoin için programları geliştiren Proje, madeni paraların ihracına veya yönetimine dahil değildir. İstemci programı tarafından oluşturulan Mona coin Ağı tarafından korunur.

Litecoin’in bir hard forku olarak Monacoin, ebeveyninin orijinal modelini geliştirmek istiyor. Litecoin, Bitcoin için olduğu gibi, kendisinden önce gelen madeni paradan daha hızlı işlemler elde etmek için inşa edildi. Ek olarak, daha büyük bir dolaşım kaynağına (105.120.000 MONA) sahiptir ve tamamen farklı bir karma algoritma üzerinde çalışır.

Aslında, madalyonun önemli bir özelliği ASIC direncidir. Vertcoin gibi, madenciler Scrypt uyumlu bir ASIC oluşturup bu algoritmanın oluşturduğu engeli kırana kadar , kendisini ASIC madenciliğine karşı güçlendirmek için Scrypt’i çalıştırdı. Daha sonra GPU/CPU madencilik misyonuna sadık kalabilmek için Lyra2REv2’ye geçti.

Mona coin ayrıca Vertcoin ile paylaştığı bir başka benzerlik olan her blokta zorluğunu yeniden ayarlar. Bunu başarmak için Mona coin, Dark Gravity Wave v3 algoritmasını kullanır.

Monacoin’in kriptonun altın, gümüş ve bronz başlangıç ​​paketi para birimleriyle benzerlikleri/farklılıkları üzerinde durmaya devam edebiliriz, ancak bunun yerine bu grafiği bir araya getirmeye karar verdik.

Madeni para Vertcoin Bitcoin Litecoin Monacoin
Arz 84.000.000 21.000.000 84.000.000 105.120.000
Algoritma Lyra2REv2 SHA256 Scrypt Lyra2REv2
Blok zamanı 2.5 dakika 10 dakika 2.5 dakika 1.5 dakika
Ödül Yarılanması 840.000 blok (~4 yıl) 210.000 blok (~4 yıl) 840.000 blok (~4 yıl) 1.051.000 blok (~3 yıl)
Zorluk Ayarı her blok Her 2016 blokta Her 2016 blokta her blok
GPU/CPU Madenciliği Evet Evet Evet Evet
ASIC Madencilik Numara Evet Evet Numara
Segwit Aktif Evet Evet Evet Evet
Lightning Ağı Alfa Alfa Alfa Alfa
Atom Takasları Geliştirilmekte Geliştirilmekte Geliştirilmekte Yok

Monacoin’in Lansmanı

Monacoin, Bay Watanabe takma adı altında isimsiz bir kişi tarafından 2channel (şimdi 5channel olarak yeniden adlandırıldı) büyük internet bülten tahtasında piyasaya sürüldü.

Beta sürümü Aralık 2013’te piyasaya sürüldü. Resmi sürümün Ocak 2014’te piyasaya sürülmesinden sonra tam ölçekli operasyon başladı. Mona coin’in adı, Mona adlı 2 kanaldaki popüler bir karakterden türetilmiştir.

Günümüzde Tokyo ve Akihabara’daki alt kültürlerde kullanılan sanal bir para birimi olarak büyük popülerlik kazanmıştır.

Monacoin Nedir?, Monacoin nedir, Monacoin nedır, Monacoın nedir, Monacoın nedır, Monacoin, Monacoın, Nedir, Nasıl, Kimin, Projesi, Ağı, Ekosistemi, Monacoin fiyatı, Mona coin
Monacoin Nedir?

Monacoin ne zaman piyasaya sürüldü?

Mona coin’in dağıtımı 1 Ocak 2014’ten itibaren Japonya’da başladı. Para birimi Mona’dır ve ihraç edilen toplam para birimi 105.120.000 MONA olacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir: Xend Finance Nedir?

Monacoin’in Özellikleri

Hızlı işlemler ve günlük havaleler için kolay ödeme seçenekleri Monacoin’in özelliklerinden bazılarıdır. Bitcoin’in havale hızı 10 dakika ise, Mona coin sadece yaklaşık 90 saniye sürer.

Para birimi ihracı açısından, Monacoin tarafından ihraç edilen maksimum para birimi hacmi 105,12 milyon MONA olacak ve bu da 21 milyon BTC sınırından nispeten daha fazla. Bu, ticaretini canlandırması beklenen kullanıcıları için yüksek düzeyde likidite sağlar.

Bitcoin gibi piyasadaki diğer büyük sanal para birimlerine kıyasla daha küçük olduğundan, güvenlik açıkları potansiyel bir sorun olarak gündeme geldi.

Monacoin’in güvenliği, topluluğu tarafından sağlanan bilgi işlem gücü tarafından desteklenmektedir. Bununla birlikte, topluluk küçük olduğundan, bilgi işlem gücü daha küçük olma eğilimindedir ve bu da sabit bir miktarın korunmasını zorlaştırır ve bu da eşit olmayan güvenlik profiline yol açar.

2018’de bir güvenlik açığı nedeniyle saldırıya uğradı. Topluluk güvenliği sürekli olarak güçlendirirken, bu tür güvenlik açıkları tüm sanal para birimlerinde yaygındır. Dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar bu sorunları çözmek için her gün yeni yapılar ve teknolojiler geliştiriyor.

En önemli özelliği

Monacoin, öncelikle bazı küçük mağazalarda ve çevrimiçi mağazalarda kolay ve anında ödeme seçeneği olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kendisi için benzersiz bir topluluk oluşturmaya yardımcı olan bahşiş için de kullanılır. Bitcoin tarafından kullanılan aynı sistem olan İş Kanıtı (PoW) sistemini kullanır. Segwit teknolojisini (Segregated Witness’ın kısaltması) dünyada ilk tanıtan şirkettir.

Monacoin topluluğu

Monacoin başlangıçta elektronik bülten panoları, bloglar, en çok beğenilen tweetler, yaratıcı çalışmalar için bir ödeme yöntemi olarak ve kullanıcılar arasında işlemleri teşvik etmek için kullanılıyordu. Daha sonra, Japonya’daki birkaç çevrimiçi ve fiziksel mağaza, bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladı ve sonuç olarak değeri yükselmeye başladı.

Ayrıca Mona coin meraklıları da buna destek olacak tanıtım faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Bu toplulukların medyada yer almasıyla birlikte bu benzersiz faaliyetler, ülke genelinde sıradan insanlar ve ünlüler arasında onay aldı.

Monacoin’in piyasa değerindeki ve sıralamasındaki değişiklikler

Mart 2019 itibariyle, Monacoin’in piyasa değeri yaklaşık 33 milyon USD (yaklaşık 3,7 milyar JPY) ve dünyada 128. sırada yer alıyor.

Sıralamadaki bazı iniş çıkışlara rağmen Mart 2017’de 91’inci sıradayken Mart 2018’de 64. sıraya yükseldi. Rakip sanal para birimlerindeki artışla birlikte yeni bir artış eğilimi göstermesi nedeniyle genel olarak istikrar gösterdi.

Monacoin’in sıralaması, ilk %10’luk piyasa değeri civarında sabittir. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak Monacoin’in 2014 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana nispeten sağlam bir topluluk oluşturduğu söylenebilir.

Monacoin Nereden Alınır

Kendiniz için biraz Mona coin istiyorsanız, en popüler mekan Japon borsası olacaktır. Örneğin hem Bitbank hem de Zaif borsaları, yatırımcıların Japon Yeni veya BTC için MONA ticareti yapmasına izin veriyor ve bu borsalar, madeni paranın tüm işlem hacminin neredeyse %70’ini oluşturuyor. Alternatif olarak, Livecoin, Upbit ve Bittrex’in hepsinde BTC/MONA ticaret çiftleri bulunur.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu