NasılNedir

MobileCoin nedir? MOB Coin Yorum ve Geleceği 2022

Bu yazımızda MobileCoin nedir, kripto para MOB nedir, MobileCoin nasıl alınır gibi soruları yanıtlamaya çalıştık. İşte MOB coinin yorumları ve geleceği ile ilgili detaylar…

Bu yazımızda MobileCoin nedir, kripto para MOB nedir, MobileCoin nasıl alınır gibi soruları yanıtlamaya çalıştık. İşte MOB coinin yorumları ve geleceği ile ilgili detaylar…

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram’dan takip edebilirsiniz.

MobileCoin, taşınabilir cihazlar gibi olağan kaynak kısıtlı ortamlarda konuşlandırılabilir olacak şekilde tasarlanmıştır ve gizlilik ve güvenliğin yanı sıra kolay bir kullanıcı deneyimi sağlar.

MobileCoin nedir?

MobileCoin, 2017 yılında mevcut CEO Joshua Goldbard ve danışman ve Signal kurucusu Moxie Marlinspike tarafından yazılmış bir teknik inceleme yayınladı. MobileCoin şirketi 2018’de kuruldu ve San Francisco’da bulunuyor, ancak kurumsal kaydını Delaware’de koruyor. Proje, taşınabilir cihazlara hızlı ve kolay ödeme sağlamayı amaçladı.

Teknik incelemeye göre, projenin motivasyonu şuydu:

Gizli anahtarları uzun bir süre boyunca güvenilir bir şekilde koruyacak donanıma sahip olmayan kullanıcılar için kaynak kısıtlı ortamlarda hızlı, özelleştirilebilir dağıtımlar. ve fonların kontrolünü ödemeye bırakmadan sürece hizmet sağlayan, kullanımı kolay bir kripto para birimi geliştirin.

Mobile Coin, Aralık 2020’de yayına girdi ve web sitesinde “telefonunuzda dijital nakit olarak kullanılmak üzere tasarlanmış bir kripto para birimi” olarak tanımlandı. Neredeyse anında süreçlerle kullanımı kolay”, bu, başlangıçta teknik incelemede belirlenen amacı belirtmenin daha kolay bir yoludur.

MobileCoin bir dizi yeni teknik kullanır, ancak bunlar, birçok MobileCoin ile ilgili olarak kabul edilebilecek değerli ayrıntıları kapsamayan teknik belgeler veya akran tarafından gözden geçirilmemiş ve eksik veya yanlış olan evraklarla desteklenir.

Bununla birlikte, teknik çalışmaların diğer bazı alanları, kaynak kodu ve belgeler incelenerek doğrudan anlaşılabilir. Ve dürüst olmak gerekirse, matematikte bir geçmişiniz yoksa, eliptik eğri kriptografisinin inceliklerini ve MobileCoin tarafından yaygın olarak kullanılan gelişmiş Schnorr benzeri imzaları anlamanız beklenemez.

MobileCoin’in Temel Anlayışı

MobileCoin, WhatsApp, Facebook Messenger veya Signal gibi bir mobil mesajlaşma uygulamasını bir MobileCoin cüzdanıyla entegre etmek için tasarlanmıştır.

MobileCoin, bir Prestij Kanıtı protokolü olan Stellar Consensus Protocol kullanılarak geliştirildi. Geliştiricilerin amacı, her ikisi de Marlinspike tarafından geliştirilen Signal protokolünü kullanan Signal ve WhatsApp mesajlaşma uygulamalarına benzer uçtan uca şifreli bir ekosistem oluşturmaktı.

Stellar Consensus Protocol’ün Stellar Network ile aynı olmadığını belirtmekte fayda var. Stellar Network, MobileCoin tarafından Stellar Consensus Protocol üzerinde çalışırken kullanılan başka bir uygulamadır. Ancak MobileCoin, hızı ve verimliliği için Stellar blok zincirini kullanır.

MobileCoin tarafından kullanılan fikir birliği modeli, Bizans Hata Toleranslıdır ve Stellar tarafından kullanılanın bir kopyasıdır. Bu, kullanılan doğrulama düğümlerinin MobileCoin Foundation tarafından onaylanması gerektiği anlamına gelir.

Ek olarak, bu düğümlerin, belirli uygulama kodunu ve bellekteki bilgileri izole eden donanım tabanlı bellek şifrelemesi sunan Intel SGX yonga seti kullanılarak oluşturulmuş bir makinede çalışması gerekir. Farklı bir biçimde, bir düğümü çalıştırmak için rastgele bir paya veya düğümleri çalıştırmak için rastgele bir teşvik ödülüne ihtiyaç duyulduğundan söz edilmez. Buna göre

Dikkatinizi Çekebilir: Binance’in Dahil Olduğu Proje TRONPAD Nedir?

MobileCoin teknik incelemesi:

Bir kullanıcı uygulamayı yükleyebilmeli, 4 haneli bir PIN girebilmeli ve telefon numaraları veya diğer kullanıcı tanımlayıcıları ile belirtilen diğer kullanıcılara/kullanıcılardan para gönderebilmeli/alabilmelidir. İşlemler bir saniyeden daha kısa sürmeli, fonlar hızlı bir şekilde kullanılabilir olmalı ve ne mesajlaşma servisi ne de başka herhangi bir rastgele üçüncü taraf, bir kullanıcının hesap bakiyesi veya işlem geçmişi (kimin kime ödediği gibi) hakkında hiçbir şey öğrenmemelidir. Rastgele bir noktada, bir kullanıcı uygulamayı yeniden yükleyebilmeli veya yeni bir telefon satın alabilmeli ve 4 haneli bir PIN girerek fonlarına güvenli erişim sağlayabilmelidir. Ödemeler, uygulamaların ve ağların ortasında da mümkün olmalıdır.
MobileCoin geliştiricileri ayrıca, herhangi bir kripto para birimi veya blok zinciri projesinin ana zorluklarından birinin kullanılabilirlik olduğunu anlıyor. MobileCoin danışmanı Marlinspike’ın Aralık 2017’deki Wired makalesine göre:

Görmek istediğim yenilikler, kripto para birimini mevcut ödeme mekanizmalarından ayıran özelliklerden ödün vermeden sıradan ortamlarda konuşlandırılabilir hale getiren yenilikler.

Stellar Consensus Protocol ile Stellar Network’ü karıştırmayın. Stellar Consensus Protocol’ü kullanan doğrulama düğümleri asla blok zincirinin tam süreç geçmişini saklamaz. Bunun yerine, her işlem tamamlandıktan sonra birçok bilgiyi atarlar. Bu, MobileCoin’i, bir hükümetten veya kullanıcıları takip etmek ve şantaj yapmak isteyen bir suçludan geliyorsa, gözetime karşı daha dirençli hale getirir.

MobileCoin nedir? MOB Coin Yorum ve Geleceği 2022
MobileCoin nedir? MOB Coin Yorum ve Geleceği 2022

Gelecekteki Kullanımlar

MobileCoin bir kripto para birimi ve Signal’deki ödeme sistemi olarak oldukça yeni olduğundan, sınırlı bir beta sürümünde olduğundan, gelecekteki gelişmeler hakkında çok az konuşuldu, ancak CryptoNote protokolüne dayalı diğer herhangi bir rastgele blok zinciri gibi MobileCoin’in, de yapabilirdi. İkinci katman uzantılarını, çoklu imzayı, işlem kanıtını, emanet pazarlarını ve çok daha fazlasını tamamlar.

Düzenleyicilerle İlgili Tarihsel Sorunlar

Mesajlaşma uygulamalarının ve kripto para birimlerinin düzenleyiciler tarafından iyi karşılanmadığı iyi bilinmektedir. Hem Kik hem de KIN belirteci ve Telegram, SEC ile savaşa girdi ve sonunda her ikisi de mesajlaşma uygulamalarına bir kripto para birimi dayanağı eklemekten vazgeçmeyi seçti. Bununla birlikte, MobileCoin, risk sermayedarları tarafından desteklendiği ve Kik ve Telegram gibi ICO’lar aracılığıyla finanse edilmediği için inanca sahip olabilir.

Düzenleyiciler, mesajlaşma uygulamaları üzerinden kripto ödemelerini sevmezler. Telegram, düzenleyicilerle birkaç yıl mücadele ettikten sonra 2020’de kendi kripto para birimi projesini kapatmayı seçti. Bundan önce, varlıkların hızlı ve güvenli aktarımı için Telegram’da kullanılabilecek bir GRAM belirteci çıkarmayı planlıyorlardı.

Düzenleme için en güçlü yargı yetkisi ABD gibi görünüyor ve şimdiye kadar Signal bu pazardan kaçındı. MobileCoin Github’da MobileCoin Cüzdanının ABD’deki bireyler veya kuruluşlar, ABD’de bulunan kişi veya kuruluşlar veya yasaklanmış diğer yargı bölgelerindeki kişi veya kuruluşlar tarafından indirilemeyeceği veya kullanılamayacağına dair bir bildirim bile vardır.

MOB Coin Geleceği 2022

Moxie Martinspike’in MobileCoin’in CTO’su olup olmadığı konusundaki tartışmanın yanı sıra, muhtemelen asla cevaplanamayacak olan MobileCoin fikri harika bir fikir. Ve uygulama da iyi düşünülmüş görünüyor.

Sonuç olarak, dijital para biriminin sonunda birden fazla kullanım için fiziksel para biriminin yerini alacağı açık görünüyor. Akıllı telefon taşıyan bu kadar çok insan varken, yalnızca taşınabilir bir uygulama aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde aktarılabilen bir para birimi oluşturmak mantıklıdır.

Ancak hala ele alınması gereken bir dizi soru var. MobileCoin, hızlı ve güvenilir para transferleri vaadini yerine getirecek mi? Kullanıcılar, mesajlaşma uygulamalarında kripto para kullanımını gerçekten benimseyecek mi?

Şu anda en değerli soru, projenin düzenleyicilerin önünde mi kalacağı yoksa sadece Kik ve Telegram ile mi yaşayacağı.

MOB için hala erken günler, ancak şu ana kadar işler umut verici görünüyor. Zaman içinde nasıl geliştiğini görmek için projeye bir göz atmanızı öneririz.

Mobil Coin Grafik - MobileCoin nedir? MOB Coin Yorum ve Geleceği 2022
Mobil Coin Grafik

MOB Coin Ne Kadar?

Güncel kripto para piyasası bilgilerine göre 1 MOB Coin TL’den işlem görüyor. MOB Coin fiyatı son 24 saat içinde değişti. MOB Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi dolar, toplam piyasa değeri ise dolar cinsindendir.

MOB Coin Ne Kadar?

Yeni kripto para piyasası bilgisine göre 1 MOB Coin dolardan işlem görüyor. Mart 2022 itibariyle, MOB Coin 73.45 dolarla tüm zamanların en yüksek rekorunu kırdı. Ancak MOB, yılın en düşük seviyesini 1,03 $ olarak belirledi.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu