HaberlerMetaVerse Haberleri

Metaverse: Temel Teknolojisi

Tanıtım

Metaverse bir anlatıdan daha fazlasıdır; daldırma, büyütme, otomasyon, ademi merkeziyetçilik, mobilizasyon ve otonomizasyon ve gerçek zamanlı aktiviteyi güçlendirme temel ilkeleri üzerine inşa edilmiş yeni nesil internettir. Ayrıca Metaverse’i, dördüncü nesil uygulamaların çalışacağı ve ticari değer yaratacağı dördüncü nesil bilgi işlem platformu olarak görüyorum. Örneğin, birinci nesil uygulamalar PC’de, ikinci nesil internette ve üçüncü nesil mobil cihazlarda çalıştı.

Trendler ve Sürücüler

Bu terminoloji yeni gibi görünse de, çoğumuz için sadece yeni bir tanımdır. Terim ve varlığı, çok ilkel biçimde de olsa birkaç yıldır var olmuştur. Bugün bile çok yeni olduğu ve önümüzdeki birkaç yıl içinde tüm potansiyelini ortaya çıkaracağı iddia edilebilir. Facebook (artık Meta olarak değiştirildi), Microsoft vb. gibi merkezi şirketler ve Sandbox, Decentraland vb. gibi merkezi olmayan Web 3.0 projeleri için yeterli alan var. Metaverse’in benimsenmesine giden yolları hızlandırmak için birden fazla sürücü bir araya geliyor. onlar.

Metaverse’i dördüncü nesil bilgi işlem platformu olarak görüyorum, yani dördüncü nesil uygulamaların çalışacağı ve ticari değer yaratacağı yer. Örneğin, birinci nesil uygulamalar PC’de, ikinci nesil internette ve üçüncü nesil mobil cihazlarda çalıştı.

Yapay zeka

AI’nın ilk kullanım örneklerinden biri oyunlarda, yani ünlü insan-makine satranç oyunlarındaydı. AI, son birkaç yılda GPT 3’ü (derin öğrenme) ilerleten çok uzun bir yol kat etti. GPT 3, derin öğrenmeye dayalı, insan tarafından anlaşılabilir ve okunabilir metinler ve deneyimler oluşturur ve bu, fiziksel varlıklar, dijital varlıklar ve dijital nesneler arasındaki etkileşimi yönlendirecektir. Günümüzde, etkileşimi ve reklamcılığı optimize etmeye odaklanan Metaverse’de AI kullanım durumları zaten yaygındır. Birçok Metaverse tasarımı aynı zamanda dijital varlıkları refakatçi ve arkadaş olarak hedefler ve AI, girdi, işleme, jestler, ses üretimi, ifadeler vb. için daha karmaşık formlar için kritik öneme sahiptir.

Yapay zeka yalnızca deneyimleri değil, etkileşim modelini ve işbirliği paradigmalarını da değiştirecek. Metaverse, dijital nesneler ve dijital varlıklarla işbirliğini mümkün kılacak ve bunlar aynı zamanda daha fazla yapıyı geliştirebilecek ve yardımcı olabilecek. Bugün Promethean AI gibi şirketler, dijital dünyanızı nasıl tasarladığınıza bağlı olarak tüm dünyaları inşa etmenize yardımcı oluyor.

Blok Zinciri

Blockchain muhtemelen Metaverse’in önünde ve merkezinde olacak, son üç ila dört yılda bu teknolojide üstel büyüme ve benimseme gördük. Örneğin, Ethereum adresleri günde yaklaşık 100.000 cüzdanda büyüyor. Akıllı sözleşmeler Metaverse’in en merkezi unsurlarından biri olacak, insanların veya dijital kimliklerinin birbirlerini gerçekten tanımadan veya deneyimleri kirletmek için bir aracı eklemeden işlem yapabilmelerinin bir yoludur, yani anonim karşı taraflar işlemlerde bulunabilirler. sanal mülk, mal, işlevsellik vb. ticareti yaparak ekonomik değer yaratın. Bugün tüm bunlar, insanların bunları kendilerinin inşa etmesine gerek kalmadan açık kaynaklı blok zincir teknolojisi üzerine inşa edilmiştir. Merkezi olmayan açık kaynaklı topluluk tabanlı gelişmeler, cüzdanların, altyapının…

Dikkatinizi Çekebilir: Metaverse: İki Dünya Savaşı, Sanal vs Gerçeklik

Düşük Kod-Kod Yok

AI ile birlikte düşük kodlu ve kodsuz platformların ortaya çıkması, teknik olmayan vatandaş geliştiricilerin, tüketici veya kurumsal deneyimler veya ticari değer yaratma sosyal olsun, hayal gücünden uygulamaya hızla geçmesini kolaylaştıracaktır. Gartner ve benzerleri, mevcut ivmeyi belirleyen bu platformların kurumsal olarak benimsenmesiyle ilgili bol miktarda veriye sahip, bu büyük olasılıkla hızlandıracak ve çok sayıda insanın dijital varlıkları çok sermaye verimli bir şekilde kasaya alıp paraya çevirmesini sağlayacaktır.

Sibernetik

Sibernetik, insan duyusal-motor sistemleri ile dijital nesneler ve varlıklar arasındaki engelleri ortadan kaldıran daha karmaşık öğelere kadar oyun çubukları, kulaklıklar ve google’lar kadar ilkel bir şey olsun, Metaverse etkileşimlerinin bir başka kritik itici gücüdür. Yolun aşağısında, zaten deneysel formda olan beyin-bilgisayar bağlantılarımız var, ancak sibernetiğin yükselişi, bir fikri zihnimizden makinelere ayırmanın ve sonuçları bize geri aktarmanın en iyi yoludur, yani, deneyime yönelik hayal gücü hızla yürütülür. ve hatta bu sibernetik güdümlü hızlı prototiplere ölçek kazandırabilecek düşük kodlu bir platform üzerinde bir geliştirme. Fiziksel ve dijital dünya arasında köprüler kuran çok sayıda şirket var (bununla ilgili daha fazla bilgi ayrı bir makalede).

Sanal gerçeklik

Sanal Gerçeklik, günümüzde sanal gerçeklik başlıkları tarafından yönlendirilen bir ağ geçidi gibi, sanal alanlardaki etkileşimleri sağlayan teknolojidir. Buradaki en büyük fark, VR programlarına sınırlı bir şekilde erişilebilmesi, Metaverse ise tüm internet erişiminin yeni bir şekilde olmasıdır. VR’nin daha karma gerçekliğe evrimi, dijital ve fiziksel dünyaları birleştiren etiketlerin, açıklamaların ve köprülerin şifresini çözerek sanal alanlarda okunabilirlik yaratır; örneğin, artırılmış gerçeklik, Metaverse’in bazı yönlerinin fiziksel dünyaya açık veya erişimli bir şekilde yansıtılmasına izin verecektir. -kontrollü yol. Sanal Gerçeklik programları, Metaverse’e örülmeye hazır bağımsız deneyimlerin adaları haline gelebilir. VR programları tarafından etkinleştirilen kullanım senaryolarının sayısı, büyük olasılıkla Metaverse’de yeni iş modelleri ve para kazanma vektörleri yaratan ekosistemler haline gelecektir. Sanal Gerçeklik programları, multi-trilyon dolarlık bir fırsat olduğu tahmin edilen Metaverse’de eğitim, eğlence, ticaret, hizmetler, alanlar vb. yaratabilir.

5G, 6G, Edge Computing ve Ötesi

5G’nin verimi, gecikmeyi ve eşzamanlılığı iyileştireceğini ve bununla sınırlı kalmayacağını ve 6G ve sonraki sürümlerin performansa üstel etkiler katacağını hepimiz biliyoruz. Bu özellikle önemlidir, çünkü Metaverse gerçek zamanlı olarak gerçekleşir ve deneyimler etkileşim modeline bağlıdır, web sayfalarını kaydırmaktan çok daha fazlası ve burada işlem etkinliği söz konusudur. Bu verileri gerçek zamanlı olarak çok daha yüksek hızlarda ve uç bilgi işlem biçiminde size daha yakın pompalamak için çok daha fazla bilgi işlem gücü, bant genişliği ve eşzamanlı bağlantı gerekir. İnternetin ademi merkeziyetçiliği gerçektir ve bilgi işlem ve deneyimin gerçekleştiği yere yakın hareket eden altyapı çok önemli olacaktır. Helyum gibi blok zincirlerinde bunu çok hızlı bir şekilde mümkün kılabilecek birkaç merkezi olmayan proje var.

Dijital Kimlikler ve Etkileşim Modelleri

Dijital kimliklerimiz artık fiziksel kimliklerimiz kadar gerçek, örneğin çevrimiçi itibar, ağınızla ilişkiler, API tabanlı oturum açmalar vb. Pandemi öncesi (2020), iş ve ekonomik çıktının %10’undan azı çevrimiçi ve fiziksel etkileşim oldu. Pandemi yılında insanların %70’inden fazlasının uzaktan çalışmasıyla değişen sanal etkileşimi geçersiz kılmak için kullanılan çalışma, veriler bunun işe dönüşte bile %30-40 sanal ve %50 fiziksel olarak dengeleneceğini gösteriyor. bugün moda. Bu, Metaverse için mükemmel bir katalizördür, insanları meşgul eder ve sürükleyici bir sosyal alanda gerçek zamanlı olarak işbirliği yapar. İster sosyal medyada etkileşimde bulunun, ister çalışın, oyunlara katılın, dijital kimlik ana figür haline geliyor.

Platform ve Topluluk Gücü

İnternet, IP adresleri, DNS, küresel olarak dağıtılan web siteleri vb. ile merkezi olmayan bir şekilde başladı, ardından Google, Facebook vb. Gibi verilerin toplayıcılarına geldi. Roblox gibi erken aşamadaki Metaverse’ler, sanal ürünler, uygulama içi satın almalar, oyun içi para birimleri ve dijital aksesuarlar satma gibi yeni yollar aracılığıyla para kazanma potansiyeli aracılığıyla içerik oluşturucuları oluşturmak ve ödüllendirmek için araçlar sağlayarak güç yaratır. Bunlar merkezi şirketlerdir, ancak merkezi olmayan değeri yönlendirir, merkezi olmayan topluluk gücü ölçeği yönlendirir. Büyük toplayıcılar içerik, topluluk ve etkileşim oluşturma sürecini hızlandırmak için açık ortamlara geçiş yapıyor – Facebook (Meta), son duyurularına göre Oculus API’lerinden daha açık standartlara geçiyor.

Sonuç Düşünceleri

Metaverse zaten buradaydı, birçok eğilim şimdi ana akım olarak benimsenmesini hızlandırıyor ve toplum için sosyal, duygusal ve ekonomik memnuniyet yaratacaklar. Aynı zamanda dijital nesneler ve dijital varlıklarla işbirliği yaparak katlanarak değeri çoğaltmakla ilgilidir. Bu makalede birden fazla teknoloji etkenini tartışmış olsak da, Metaverse’i yönlendiren sosyal ve ekonomik fırsatlar gibi başka önemli katalizörler de var.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu