NedirRehber

Metaverse Nedir?

Geleceğin dünyası olarak adlandırılan ‘metaverse’ konseptine ben ilk bu filmde rastlamıştım. o zaman bu benim için basit anlamda sanal gerçekliğin ‘bir tık’ üst boyutuydu. Metaverse kavramını son zamanlar da çok rastlıyorum. O yüzden biraz araştırmak ve bilgi sahibi olmak istedim. Geleceğin dünyası olur mu olmaz mı bilemeyiz. Çünkü ‘o’ dünyaya erişmemiz için şu an teknolojik olarak hazır değiliz. İnsanlık olarak da hazır olup olmadığımız sorgulanabilir. Yine de bilgi sahibi olmak da fayda olduğunu düşünüyorum.

Metaverse’i basit şekilde özetlemek gerekirse, kendimize ait avatarlar yaratıp gerçek ve sanal 3 boyutlu ortamlarda bir araya geldiğimiz, birbirimizle etkleşime girebildiğimiz bir çeşit sanal ağdır. Yani şu an sosyal medya, oyun dünyası ve internetin 2 boyutu ortamdan çıkıp birbirine bağlanarak 3 boyutlu olarak bize sunulduğu ve bizim de içerisinde avatarlar olarak var olduğumuz bir evren hayal edebilirsiniz. Bu evrende oyun oynayabilir, toplantı yapabilir, ders çalışabilir, mağaza gezebilir, dans edebilir ve şu an aklımıza gelmeyen farklı birçok şey yapabiliriz. Ve bunu VR (visual reality) gözlükleri gibi bir araçla elde edebileceğiz. Kulağa ilginç geliyor değil mi?
Hatta bu işe bir de ‘neurolink’ dahil olursa etkileşimin daha çok artacağı, zenginleştirilmiş bir evren ortaya çıkabilir. İçinde bulunduğumuz dünya yerine bize sunulan sanal bir evren tüm gerçekliğimiz olabilir.
Teknoloji devamlı olarak evrilirken son günlerde de en çok konuştuğumuz konular arasında bu yer alıyor işte. Son yıllarda kripto paralardan aşina olduğumuz blockchain teknoloji işleri biraz ileri götürerek farklı olasılıkların önünü açmıştı. Blockchain ‘bitcoin’ gibi adını sıklıkla duyduğumuz kripto paraların altında yatan teknoloji olmakla birlikte bugün hukuk ve sigorta gibi birçok alanda kullanıllanımı mümkün
Metaverse’in ise bugün birçok alanda adının geçtiğini görebiliyoruz. NFT, artırılmış gerçeklik(AR), sanal gerçeklik(VR), online oyunlar bunlardan bazıları. Hatta Mark Zuckenberg geçtiğimiz günlerde Facebook için bir açıklama yaparak şirketin Metaverse şirketi olacağını söyledi. Şirketlerinin çat grubunu da ‘Meta’ yaptı. Bir süredir Instagram’a giriş yaparken altta görünen ‘Meta’ yazısı belki dikkatinizi çekmiştir :)

Metaverse’in tarihi nedir?

Öğrendiklerime göre bu kavram yıllar önce Snow Crash isimli bilim kurgu kitabında geçmiş. Kitap 1992 yılına ait. Ancak ondan da önce 1984’te Neuromancer isimli bir kitapta tanıtılmış. Gelişen teknolojilerle birlikte de adını daha çok duymaya başladık, ya da başlıyoruz.
Bu tarz bir evreni akılda canlandırmak zor olabilir. O yüzden yazının en başında sizlere Ready Player One filmini önerdim. 2018 yılında bu filmi izlediğimde eğer böyle bir şey olacaksa lütfen çoook sonra olsun, bana denk gelmesin diye içimden geçirmiştim. Çünkü bu kadar yapay bir dünyada yaşamak pek hoşuma gitmemişti. Şimdi ise bunun nasıl bir deneyim olabileceğine karşı biraz daha meraklıyım. Tabi, konunun karanlık tarafları, etik boyutu üzerine düşünmeye sorgulanmaya değer.
Şu an için Metaverse’i deneyimleyebileceğimiz bir ortam mevcut olmasa da geleceğin dünyasının bizlere neler sunacağı belli olmaz :)
Kafamdaki bazı sorular:

  • Metaverse ile daha mı özgür, yoksa daha mı kapana sıkışmış oluruz?
  • Alışkanlıklarımızı hangi anlamlarda değiştirir?
  • Gerçeklik algımıza ne olacak?

Kapitalist bir sistem üzerine inşa edileceğini düşünürsek, günümüzdeki hangi sorunların daha da derinleştirecek?
Yazının başında belirttiğim gibi, bu kavram benim de yeni yeni keşfetmeye çalıştığım bir konu. Şimdilik bu kadar :)

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu