NedirRehber

Metaverse Nedir? Neden Bu Kadar Önemli!

Metaverse, Facebook ve Microsoft‘un her ikisinin de iddialarını paylaştığı son zamanlarda sıcak bir konuşma konusu oldu . Ama metaverse nedir? Ve ne zaman buraya gelecek?

Yazar Neal Stephenson, gerçekçi 3B binalarda ve diğer sanal gerçeklik ortamlarında buluşan gerçeğe yakın avatarları tasavvur ettiği 1992 bilimkurgu romanı “Snow Crash “te “metaverse” terimini ortaya attı.

O zamandan beri, çeşitli gelişmeler, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, 3D holografik avatarlar, video ve diğer iletişim araçlarını içeren çevrimiçi bir sanal dünya olan gerçek bir metaverse yolunda kilometre taşları oluşturdu. Meta veri deposu genişledikçe, birlikte yaşamanız için hiper gerçek bir alternatif dünya sunacak.

Fortnite, Minecraft ve Roblox gibi çevrimiçi oyun evrenlerinde meta veri tabanının işaretleri zaten mevcut. Ve bu oyunların arkasındaki şirketler , metaverse evriminin bir parçası olma hırslarına sahiptir.

Metaverse nedir?

“Metaverse” kelimesinin izi genellikle Neal Stephenson’ın 1992 distopik, siberpunk romanı Snow Crash’e kadar uzanır ve çoğu kişi, Earnest Cline’ın 2011 romanı Ready Player One’ın kalbindeki göz kamaştırıcı deneyim savaşında daha yeni bir ilham görür. Bununla birlikte, metaverse bilim kurgu türünden uzaktır. Yeni bile değil.

Çevrimiçi topluluklar en azından 1980’lerin ortasından beri var olmuştur ve 1990’larda sohbet odaları, AOL anlık mesajlaşma ve ilk sosyal medya siteleriyle büyümüştür. World of Warcraft oyunu 2000’lerin başında milyonlarca kişi için kalıcı bir sosyal sahne haline geldi ve topluluklar oyunların içinde ve çevresinde filizlenmeye devam etti. Bugün Fortnite’a giriş yapmak , bir konsol platformu üzerinden arkadaşlarla sohbete katılmak ve onlarla bir oyuna başlamak, özellikle genç nesiller için, diğer fiziksel etkileşimlerin çoğu kadar sosyal bir deneyimdir.

İster sanal gerçeklikte (VR), artırılmış gerçeklikte (AR) isterse sadece bir ekranda olsun, metaverse’in vaadi, dijital ve fiziksel yaşamlarımızın zenginlik, sosyalleşme, üretkenlik, alışveriş ve eğlence alanlarında daha fazla örtüşmesine izin vermektir. Bu iki dünya zaten iç içe geçmiş durumda, kulaklığa gerek yok: Konum verileri aracılığıyla size arabanın ne kadar uzakta olduğunu söyleyen Uber uygulamasını düşünün. Önerilerde bulunmak için Netflix’in daha önce izlediklerinizi nasıl ölçtüğünü düşünün. Daha yeni iPhone’lardaki LiDAR tarayıcının çevrenizi nasıl 3D taramasını yapabileceğini düşünün. Özünde, meta veri deposu (birçoğu tarafından “web3” olarak da bilinir) mevcut İnternetimizin bir evrimidir.

Bir video yapımcısı olan Unity CEO’su John Riccitiello, “Gözlüklerinizi bundan 10 yıl sonra takıyorsunuz, ancak bunlar yalnızca sizi metaverse deneyimine getirme yeteneğine sahip bir çift güneş gözlüğü” diyor. Diğer platformlarda sürükleyici deneyimler geliştirmek için giderek daha fazla kullanılan oyun motoru. “Bir restoranın yanından geçiyorsunuz, bakıyorsunuz, menü çıkıyor. Arkadaşlarınızın bu konuda söyledikleri ortaya çıkıyor.”

Riccitiello için metaverse’nin en heyecan verici kısmı, ilişkilerimiz için ne anlama gelebileceğidir.

“Birlikte olmadığımız halde birlikteymişiz gibi hissedebileceğimiz” fikri, muhtemelen birinin Facebook ve Apple ile eşit bir şirket yaratmasına yol açabilir.

Metaverse örnekleri nelerdir?

Metaverse’e yol açabilecek bugün neler olduğuna bir bakalım:

Meta : Eskiden Facebook olarak bilinen teknoloji devi, 2014 yılında Oculus’u satın alması da dahil olmak üzere sanal gerçekliğe önemli yatırımlar yaptı. Meta, dijital avatarların VR kulaklıkları kullanarak iş , seyahat veya eğlence yoluyla bağlantı kurduğu sanal bir dünya tasavvur ediyor . Zuckerberg, bildiğimiz şekliyle internetin yerini alabileceğine inanarak metaverse konusunda iyimser. Meta CEO’su Mark Zuckerberg geçen ay şirketin yeniden markalaşmasını açıkladıktan sonra, “Bir sonraki platform ve ortam, yalnızca ona bakmakla kalmayıp, deneyimin içinde olduğunuz daha da sürükleyici ve somutlaştırılmış internet olacak ve biz buna metaverse diyoruz” dedi.

Metaverse Nedir?
Metaverse Nedir?

Microsoft : Hali hazırda hologramları kullanan yazılım devi, gerçek dünyayı artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklikle birleştiren Microsoft Mesh platformu ile karma ve genişletilmiş gerçeklik (XR) uygulamaları geliştiriyor. Bu ayın başlarında Microsoft, hologramlar ve sanal avatarlar dahil olmak üzere karma gerçekliği 2022’de Microsoft Teams’e getirme planlarını gösterdi . Ayrıca gelecek yıl için çalışmalarda: perakende ve işyerleri için keşfedilebilir 3B sanal bağlantılı alanlar. ABD Ordusu şu anda askerlerin eğitmesi, prova yapması ve savaşması için bir artırılmış gerçeklik Hololens 2 kulaklığı üzerinde Microsoft ile birlikte çalışıyor . Bunun ötesinde, Xbox Live zaten dünya çapında milyonlarca video oyunu oynatıcısını birbirine bağlıyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Facebook Stablecoin Cüzdanını Piyasaya Sürüyor

Epik Oyunlar : Fortnite’ı geliştiren şirketin CEO’su Tim Sweeney, “Epic’in metaverse inşa etmeye yatırım yaptığı bir sır değil” dedi. Bu oluyor gibilerin konser düzenledi Ariana Grande ve Travis Scott , film fragmanları ve müzik başlangıçları ve hatta bir “yoğun” yeniden hayal Martin Luther King Jr.’ın 1963 tarihi arasında “Bir rüyam var” konuşması . Ve MetaHuman Creator ile fotogerçekçi dijital insanlar geliştiriyor; bu, gelecekteki açık dünya oyunlarında dijital ikizinizi nasıl özelleştireceğiniz olabilir.

Roblox : 2004 yılında kurulan platform, Bloxburg ve Brookhaven gibi kullanıcıların evler inşa edebileceği, çalışabileceği ve senaryolar oynayabileceği rol yapma teklifleri de dahil olmak üzere, kullanıcı tarafından oluşturulan çok sayıda oyuna ev sahipliği yapıyor. Roblox, bu yıl halka açıldıktan sonra şimdi 45 milyar doların üzerinde bir değere sahip . Mart ayındaki halka arz gününde, Roblox’un kurucusu ve CEO’su David Baszucki, platformu “#Metaverse vizyonumuzu gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştırmaya” yardımcı olan herkese teşekkür etti. O zamandan beri Roblox, kaykay ayakkabısı şirketi Vans ile birlikte çalışarak oyuncuların yeni Vans kıyafetleri giyebilecekleri sanal bir kaykay parkı olan Vans World’ü yarattı ve sınırlı bir Gucci Bahçesi açtı., sanal benliğiniz için kıyafet ve aksesuarları deneyebileceğiniz ve satın alabileceğiniz yer.

Minecraft : Çocuklar tarafından sevilen bir başka sanal evren olan Microsoft’a ait Minecraft , esasen oyuncuların kendi dijital karakterlerini yaratabilecekleri ve istedikleri her şeyi inşa edebilecekleri Legos’un dijital eşdeğeridir. Ağustos ayı itibariyle Minecraft, 140 milyondan fazla aylık aktif kullanıcıya sahiptir. Pandemi sırasında, sanal bağlantılara daha fazla güvenmek zorunda kalan çocuklar arasında popülaritesi patladı .

Daha az bilinen bazı şirketler kendi çevrimiçi dünyalarını başlattılar. 2003 yılında kurulan çevrimiçi fantezi dünyası Second Life , alternatif bir gerçeklik olarak ikinci on yılında.

Metaverse Coinleri
Metaverse dünyası

Çevrimiçi cennet Nowhere , konserler, festivaller, toplantılar ve konferanslar düzenlemek için – kamusal veya özel kullanım için – kalıcı ve geçici sanal alanlara sahiptir. Platformu bir yıldan fazla bir süre önce geliştirmeye başlayan New York yapım şirketi Windmill Factory, Lady Gaga ve Nine Inch Nails için projeler yaptı.

Bu yılın başlarında Sensorium Galaxy , VR kulaklıklar veya masaüstü bilgisayarlar ile keşfetmek için çeşitli bağlantılı çevrimiçi “dünyalar”dan oluşan planlanmış galaksisinin ilk ikisini açtı. İlk açılan Prism, fütüristik manzaralarda müzik – örneğin sanal DJ’ler ve gruplar oynuyor – içeriyor.

Bankalar ve yatırımcılar not alıyor.

L’Atelier BNP Paribas’ın CEO’su ve gelişmekte olan teknolojilere odaklanan bir yatırım analisti olan John Egan, “Açıkça bu yönde ilerlemek için bir tür istek var” diyor. “Bu metaverse konsepti bize şimdiye kadar hayal ettiğimiz herhangi bir evreni yaratma fırsatı veriyor.”

Bir sosyal ağdan daha fazlası

Hackl’ın oğlu geçen yıl Roblox’ta bir doğum günü partisi düzenlerken yalnız değildi ; 0bid0 kullanıcı adını kullanan Roblox oyunu Math Obby’nin 16 yaşındaki yaratıcısı, sadece okuldan ve Twitter’dan arkadaşlarını değil, aynı zamanda oyunun hayranlarını da davet ettiği bir parti verdi. TIME’a “Pandemi nedeniyle gerçek hayatta plan yapmayı başaramadım, bu yüzden sanal etkinliğe ev sahipliği yapmak için harika bir yer inşa etme şansını yakaladım” diyor.

Tomlinson her zaman sanal gerçeklikle ilgilenmişti, ancak Oculus Quest başlığını deneyip Immersed adlı bir üretkenlik uygulamasıyla tanışana kadar iş bilmecesinin yanıtlarını bulamamıştı. Bilgisayarınızla çiftler ve kulaklıkta, istediğiniz şekilde düzenleyebileceğiniz veya boyutlandırabileceğiniz birden çok sanal ekrana izin veren bir çalışma alanı kurar. Ve en önemlisi Tomlinson için kedilerin sanal masaüstleriyle uğraşması çok zor.

“Bir hafta içinde monitörleri masamdan kaldırdım” diyor. “Sadece hayatımı çok daha iyi hale getirdi.”

İki yıldan fazla bir süredir, 40 ila 50 saatlik çalışma haftalarında neredeyse yalnızca sanal gerçekliği kullanıyor: “İş açısından kritik bir toplantı olmadığı sürece, genellikle kulaklığı çıkarmam.”

Meta veri tabanında gerçek para

Evden çalışmanın yeni bir türü, meta veri deposunun para kazanmaları için sağlayabileceği şeylerin yalnızca bir kısmı. Örnek olay: metaverse girişimcisi Carrie Tatsu, 48. Yaşamını , 2003 yılında boş bir dijital dünya olarak başlatılan Second Life vatandaşları için avatarlar, evcil hayvanlar ve aksesuarlar tasarlamak, pazarlamak ve satmak için 15 yıldan fazla harcadı. kullanıcılar arazi satın alabilir ve dünyadaki özelleştirilebilir giysiler için gerçek para harcayabilir. (Bunun, şu anda büyük teknoloji tarafından lanse edilen metaverse’e çok benzediğini düşünüyorsanız, haklısınız.) Tatsu, pazarlama işinden bir memnuniyetsizlik anına katıldı. Kedileri sevdiği için avatarına bir evcil hayvan aldı. Karar kariyerini başlattı.

Tatsu, “Biliyor musun, daha iyi bir kedi yapabileceğimi düşündüm” diyor.

O ve eski kocasının Zooby adında bir mağaza açması uzun sürmedi ve onun fiziksel dünyadaki işini bırakıp tam zamanlı Second Life evcil hayvanları ve aksesuarları yaratmaya odaklanmasına yetecek kadar kazandı . Diğer oyuncuların bu sanal hayvanlarla nasıl gerçek bağlantılar kurduklarını çabucak fark etti. “Buna bakış açımda bir paradigma kayması oldu” diyor. “Bu, bir video oyununa katılmak ve birinci şahıs nişancı gibi bir şey üzerinde rekabet etmek gibi değildi. Bu, fiziksel olmayan bir şeye çok duygusal bir bağlılıktı.”

Roblox , “[Sanal] şapka mağazasına gidebileceğim bir gelecek hayal edebilirsiniz ve yarattığım şapkamı kişiselleştirmek için çok kusursuz bir deneyimim var ve şimdi potansiyel olarak o şapkayı metaverse’deki diğer insanlara satabilirim.” Baş Ürün Sorumlusu Manuel Bronstein diyor. “İnsanların bu kreasyonlardan para kazanmaya başlamasını çok kolaylaştırdık.”

Bu potansiyelden yararlananların çoğu genç kullanıcılardır. Örneğin Josh Okunola, şu anda Londra’da okuyan ve 2014’ten beri Roblox oynayan Nijeryalı 17 yaşında bir dijital sanatçı . platformda kendi sanatsal yeteneği. 2018’de, ilk Roblox maaş çekini 7 dolara aldı, ancak ebeveynlerinin bunun gerçek olduğuna inanmadığını, çünkü PayPal’dan çekemediğini, yalnızca dijital ürünlere harcayabileceğini söyledi.

Blockchain tabanlı oyunlarla oyuncular harcadıkları zamanı kripto para birimine çevirebilirler. Popüler Axie Infinity’de oyuncular, her biri ayrı ayrı Ethereum blok zincirine kayıtlı NFT’ler olan Pokemon benzeri yaratıkları satın alır, eğitir ve üretir. Aktif bir pazar yeri, oyuncuların yaratıkları kripto para birimi için satmasına izin verir. Axie Infinity , pandemi sırasında çok fazla uluslararası popülerlik kazandı; Filipinler, her yaştan oyuncunun oyunu para kazanmak için kullanmasıyla özellikle büyük bir büyüme kaydetti . Oyunu oynamadan önce bu “Eksenlerden” üçüne sahip olmanız gerekiyor ve şu anda piyasadaki en düşük fiyatlı yaratıklar 100 doların üzerinde.

Geçimini sağlamak için bu tamamen dijital fırsatlar, genç nesli metaverse’in servetlerini kazanacakları yer olduğuna inanmaya teşvik ediyor.

Roblox sanatı hakkında “Sonunda platformdan 1.000 dolar nakit çekebildim” diyor . “Ailem şoktaydı çünkü 16 yaşındaki bir çocuğun bir hobiden kısa sürede bu kadar çok şey yaptığını görmek çok nadirdi.”

Metaverse
Metaverse

Roblox , “[Sanal] şapka mağazasına gidebileceğim bir gelecek hayal edebilirsiniz ve yarattığım şapkamı kişiselleştirmek için çok kusursuz bir deneyimim var ve şimdi potansiyel olarak o şapkayı metaverse’deki diğer insanlara satabilirim.” Baş Ürün Sorumlusu Manuel Bronstein diyor. “İnsanların bu kreasyonlardan para kazanmaya başlamasını çok kolaylaştırdık.”

Bu potansiyelden yararlananların çoğu genç kullanıcılardır. Örneğin Josh Okunola, şu anda Londra’da okuyan ve 2014’ten beri Roblox oynayan Nijeryalı 17 yaşında bir dijital sanatçı . platformda kendi sanatsal yeteneği. 2018’de, ilk Roblox maaş çekini 7 dolara aldı, ancak ebeveynlerinin bunun gerçek olduğuna inanmadığını, çünkü PayPal’dan çekemediğini, yalnızca dijital ürünlere harcayabileceğini söyledi.

Blockchain tabanlı oyunlarla oyuncular harcadıkları zamanı kripto para birimine çevirebilirler. Popüler Axie Infinity’de oyuncular, her biri ayrı ayrı Ethereum blok zincirine kayıtlı NFT’ler olan Pokemon benzeri yaratıkları satın alır, eğitir ve üretir. Aktif bir pazar yeri, oyuncuların yaratıkları kripto para birimi için satmasına izin verir. Axie Infinity , pandemi sırasında çok fazla uluslararası popülerlik kazandı; Filipinler, her yaştan oyuncunun oyunu para kazanmak için kullanmasıyla özellikle büyük bir büyüme kaydetti . Oyunu oynamadan önce bu “Eksenlerden” üçüne sahip olmanız gerekiyor ve şu anda piyasadaki en düşük fiyatlı yaratıklar 100 doların üzerinde.

Geçimini sağlamak için bu tamamen dijital fırsatlar, genç nesli metaverse’in servetlerini kazanacakları yer olduğuna inanmaya teşvik ediyor.

Roblox sanatı hakkında “Sonunda platformdan 1.000 dolar nakit çekebildim” diyor . “Ailem şoktaydı çünkü 16 yaşındaki bir çocuğun bir hobiden kısa sürede bu kadar çok şey yaptığını görmek çok nadirdi.”

Metaversiyon kırıcılarına girenler sadece çocuklar değil. 41 yaşındaki Paul Tomlinson, yıllardır Maine kırsalında ailesiyle birlikte yaşıyor ve belediye ve eyalet hükümetleriyle birlikte çalışan bir firma için vergi ve finansal işleme yazılımlarını yönetiyor. İşin “seksi bir tarafı yok” diyor, ancak aynı anda büyük miktarda veri üzerinde göz sahibi olmayı gerektiriyor. Birkaç yıl önce bu, masasının üzerinde dört farklı bilgisayar monitörü olduğu anlamına geliyordu. Hantal ofis kurulumu zaten zor ve dağınık bir çözümdü, ancak rahatsız edici (ama sevimli) bir kedi ekleyin ve savunulamaz hale geldi.

Kullanıcıların dijital bir evrende “yaşadığı” sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve video dahil olmak üzere teknolojinin birden çok öğesinin birleşimidir. Metaverse‘in destekçileri, kullanıcılarının konserler ve konferanslardan sanal dünya gezilerine kadar her şey aracılığıyla arkadaşlarıyla çalışmasını, oynamasını ve bağlantıda kalmasını öngörüyor.

Girişim sermayesi şirketi Epyllion Industries’in yönetici ortağı Matthew Ball , Şubat 2021’de web sitesinde yazdığı bir makalesinde, “Şu anda bir sonraki internetin zirvesindeyiz ” dedi.

2000’lerin sonlarında VR ile tanıştıktan sonra Hackl, sanal gerçekliğe “gerçekten çok odaklandığını” söylüyor. Medya kariyerini sinematik sanal gerçeklik çalışmasına yönlendirdi ve ardından kulaklık üreticileriyle çalışmaya başladı ve sonunda HTC Vive kulaklık için “VR müjdecisi” olarak hizmet etti. Bugün “metaevrenin vaftiz annesi” olarak bilindiğini söylüyor.

Oğlu gibi birçok genç insan için böyle bir pivot gerekli bile değil: geleceklerinin büyük bir bölümünün metaverse’de var olacağı beklentisiyle büyüyorlar. Beğensek de beğenmesek de, geri kalanımızın gemiye binme zamanı gelebilir.

Ne zaman görmeyi bekleyebiliriz?

Yeni adlandırılan Meta’nın (eski adıyla Facebook) CEO’su Mark Zuckerberg, meta veri tabanının temel özelliklerinin ana akım haline gelmesinin beş ila 10 yıl sürebileceğini tahmin ediyor. Ancak meta veri deposunun yönleri şu anda mevcuttur. Ultra yüksek geniş bant hızları, sanal gerçeklik başlıkları ve sürekli açık çevrimiçi dünyalar, herkes tarafından erişilebilir olmasa da halihazırda çalışır durumda.

 

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu