HaberlerMetaVerse Haberleri

Metaverse: İki Dünya Savaşı, Sanal vs Gerçeklik

Tanıtım

Metaverse bir anlatıdan daha fazlasıdır; daldırma, büyütme, otomasyon, ademi merkeziyetçilik, mobilizasyon ve otonomizasyon ve gerçek zamanlı aktiviteyi güçlendirme temel ilkeleri üzerine inşa edilmiş yeni nesil internettir. Ayrıca Metaverse’i, dördüncü nesil uygulamaların çalışacağı ve ticari değer yaratacağı dördüncü nesil bilgi işlem platformu olarak görüyorum. Örneğin, birinci nesil uygulamalar PC’de, ikinci nesil internette ve üçüncü nesil mobil cihazlarda çalıştı.

Metaverse Yeniden Doğdu

Metaverse, ikinci yaşam gibi uygulamalardan 3 boyutlu dünyalara ve eski interneti kitlesel benimseme yerine kült kullanıcılarla dolduran oyunlara kadar birçok boyut, şekil ve formda birkaç yıldır var. Birkaç yıldır Metaverse üzerinde çalışan çeşitli projeler, ürünler ve şirketler de var, ancak Facebook, Oculus platformlarına başlayan bir yeniden markalaşma ve şirket pivotu ilan ederek bu terimi yeniden canlandırdı.

Facebook geçişini resmi olarak duyurduğunda ve kendisini yeniden markalaştırdığında, hisseleri hareketsiz kripto Metaverse tokenlerinden daha iyi performans gösteriyordu. Ancak bu duyurunun ardından kripto projeleri fiyat hareketinde patlak verdi ve Facebook’un hissesi darbe aldı. Eski ekonomi bu temada satılmadı, yeni ekonomi ise ufukta yükselişe geçen fırsatı kucakladı.

Metaverse: Hype vs Reality - metaverse - META VERSE - META - verse
Metaverse

Metaverse Tanımları

Facebook, Metaverse’i, gezegenin herhangi bir yerinde bulunan insanların gerçek zamanlı olarak etkileşimde bulunabileceği ve sosyalleşebileceği veya fiziksel dünya deneyimini kopyalayan 3 boyutlu dijital ikiz teknolojisi ile deneyimsel 3 boyutlu dünyalar olarak tanımlar. Bununla birlikte, yeni ekonomi, yani Blockchain’e dahil olan insanlar, bunun Facebook’un tanımı olduğuna ve bu dijital dünyalara sahip olma, protokolleri etkinleştirme ve Metaverse ekonomisinde bu mülkiyet unsurundan para kazanma fırsatı olduğuna inanıyor.

Facebook’un Metaverse tanımı, temel altyapının, varlıkların, protokollerin ve ekonomik değer değişiminin sahipliğinin kullanıcılara değil, merkezi şirkete ait olduğu Web 2.0’ın eski ekonomi ilkelerine dayanmaktadır. Dijital rantın, geçiş ücretlerinin, işlem ücretlerinin vb. dağıtımı anlamına geldiği düşünüldüğünde, kullanıcıların dijital alanın herhangi bir parçasına sahip olmalarını istemezler. Facebook’un Metaverse’i, şirkete ve hissedarlarına bu tür tüm kar ve gelirlerin tahakkuk ettirilmesinde rol oynayacaktır. Sahiplik faktörü, kripto Metaverse belirteçlerinin Facebook hisse senedinden daha iyi performans göstermesinin nedenidir.

Web 3.0 Bağlantısı

Web 3.0, Metaverse’in derinliklerine indiğimiz için önemli bir tanımdır ve Silikon Vadisi’nden cesur adamlar tarafından Twitter’da yürütülen ego savaşlarından daha fazlasıdır. Web 1.0 internetin sadece okunabilen yeni bir versiyonuydu, Web 2.0 blog yazarlarını, içerik oluşturucuları, video, ses ve sosyal medya ve cep telefonunun erişimiyle güçlendirilen daha zengin formatları ortaya çıkardı – ancak bu içerik platformlar tarafından paraya çevrildi. onları, yaratıcılara tahakkuk eden çok az değerle veya hiç değer vermeden ağırladı. Web 3.0’da, önceki enkarnasyonlarından her şeyi kapsar, ancak yaratıcılar, büyük toplayıcılardan gerçek üreticilere değişen değer yaratan içeriğe sahip olabilir ve bunlardan para kazanabilir. Bu nedenle Facebook, Metaverse’i eski ekonomi merceğinden görecek, kripto veya yeni ekonomi ise ademi merkeziyetçiliği ve bu niteliklere prim atayan mülkiyeti değerlendirecek. Yeni ekonomi Metaverses, Facebook, Microsoft ve diğer eski ekonomi oyuncuları tarafından başlatılanlardan çok farklı görünecek. Bu kritik farklılaştırıcılar göz önüne alındığında, yeni ekonomiden Metaverse kazananları yaratması muhtemeldir.

Web 3.0 - Metaverse - metaverse ve Web 3.0 - metaverse Web 3.0 - Web 3.0 Metaverse - Web 3.0 ve Metaverse - Web 3.0 vs metaverse - metaverse vs Web 3.0
Web 3.0

Dikkatinizi Çekebilir: Solana vs Avalanche – AVAX SOL’den İyi mi? Hangisi Daha İyi?

Metaverse Katalizörleri

Metaverse’i yönlendiren birçok kullanım örneği, iş modeli ve katalizör vardır. Bunlardan bazıları yakın vadede daha iyi tanımlanmış ve paraya çevrilebilir, diğerleri ise ağ etkisinden yararlanmak için daha kritik kütleye ihtiyaç duyarken, birçoğu henüz emekleme aşamasındadır ve tamamen pişmesi zaman alacaktır. Metaverse’in benimsenmesini sağlamak için katalizör görevi gören birçok eğilim vardır. Araştırma ayrıca, 2012’den bu yana %18’lik bir artışla sosyal medya, TV ve oyunlara giderek daha fazla zaman harcadığımızı ortaya koyuyor.

COVID-19 ve Uzaktan Çalışma

Son pandemi ve daha yeni Omnicron varyantı göz önüne alındığında, uzaktan çalışma yeniden moda oldu. Yakınlaştırma çağrıları normdur ve Metaverse hype’ı sürdürür, Workspace vb. gibi uygulamalarda daha kapsamlı toplantılara yavaş ama emin bir geçiş vardır. Oturumlar, kullanıcı arayüzü tarafında sürükleyici ve üretken ancak kabadır. Umarım bu daha iyiye doğru gelişir.

İnsan davranışı

İnsanlar, eski ekonomide veya merkezileştirilmiş olsa da, sosyal medyada insanlarla etkileşime geçmek, TV izlemek ve diğer hobileri sanal olarak keşfetmek için mevcut dijital dünyalarda onlara daha fazla bant genişliği sağlayan sanal çalışmaya atfedilen verimsiz işe gidip gelme zamanını ayıklayarak bugünlerde evde daha fazla zaman geçiriyorlar. Dünya. Sonunda, bu, kripto aracılığıyla sağlanan merkezi olmayan dünyaya geçiş yaparsa, bu sefer para kazanma yetenekleri göz önüne alındığında, bireyler için katılım teşvikleri daha yüksek olur.

Teknoloji Olgunluğu

Metaverse ölçeği, benimseme ve para kazanma, VR, AR, Blockchain, Sibernetik, AI, Dijital Kimlikler, 5G vb. gibi birden çok teknolojinin olgunluğu tarafından yönlendirilir. Metaverse’leri ölçeklendirmek ve sürdürmek için ağ, bilgi işlem ve depolama gereksinimleri önemsiz değildir. ve deneyimlerin tezahür edeceği uca yakın bu yetenek seviyesini sağlamaktan uzağız. Bu teknolojilerin yakınsaması, uygun zamanda yeni etkileşim modellerini harekete geçirecektir. Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi burada bir makalede bulabilirsiniz .

Ekonomik değer

Metaverse kendi başına bir ekonomi ürettiğinde, Metaverse içinde ekonomik değeri fiziksel dünyadan ayıran harcamaları tetikler. Metaverse’de bugün bile birçok şey başarılabilir, tüm şüphecileri yalnızca keşif amacıyla Decentraland’ı ziyaret etmeye teşvik ediyorum, bu ufuk açıcı. Şimdi birden fazla Metaverses’i ilk elden araştırdım.

Raketbol oynadım, parklarda yürüyüşe çıktım, egzersiz yaptım (Doğaüstü spor salonu), sanat sergilerini ziyaret ettim, bir partiye katıldım, H&M gibi mağazaları ziyaret ettim, Kumarhanelerde takıldım, iş ofislerini ziyaret ettim, interaktif reklamları gördüm, konferanslara katıldım, vb. Sahiplik bile fiziksel varlıkların yüzdesi NFT’ler aracılığıyla temsil edilebilir. Canlı konserler, gece kulüpleri ve önceki deneyimlerden çok daha sürükleyici çok sayıda eğlence seçeneği var. Metaverse’de kazanılan NFT’ler veya jetonlar, kullanıldığında gerçek dünyada fiziksel ürünlerin kilidini açabilir.

Eminim kaçırdığım ve yakında keşfedeceğim daha çok şey vardır. Mesele şu ki, daha fazla geliştirilmeyi bekleyen makul temel unsurlarla birlikte canlı ve uygulanabilir bir ekosistem zaten var. Bu, insanları eski ekonomiden korkutabilmesine rağmen, birçok uygulama ölçeklenecek ve ana akım haline gelecek.

Metaverse’in bir aldatmaca ve yutturmaca olduğuna inananlar için, onlara her yeni trendin bu şekilde başladığını hatırlatmak isterim. Burada, şu anda kavrayamayacağımız ve kavrayamayacağımız bazı yeni, şaşırtıcı ve çılgın iş modelleri var. Konserler, sanat galerileri, seyahat, eğitim, iş, reklam, ticaret, hepsi paradigma kayması potansiyeline sahiptir. Decentraland, olgunluk, teknoloji ve iş modelleri ortaya çıktıkça büyüme potansiyelini doğrulayan Facebook’taki birkaç milyara kıyasla bugün yalnızca 50.000’e yakın aktif kullanıcıya sahip. 3-D formatında web siteleri olarak başlayabilir ve oradan gelişebilir, zaman gösterecek.

Anahtar Riskler

Diğer tüm yeni trendler gibi, kuruculardan, VC’lerden, özentilerden, yeni başlayanlardan vb. eksiksiz bir oyuncu seti var. FOMO (kaçırma korkusu) Metaverse’e. Bu hype döngüsünün zirvelerinin tipik olarak yaklaşık 18-24 ay içinde rasyonalize olduğu görülmektedir. Henüz sürdürülebilir veya ölçeklenebilir iş modellerine sahip olmayan ve ya iflas edecek ya da VC’nin yürütme baskısına hızla yenik düşecek birçok Metaverse girişimi var. Etkinleştiren tüm teknolojiler aynı anda olgunlaşmayacak ve hayal kırıklığına uğrayabilecek kullanıcılar için deneyimsel kusurlar bırakarak, diğerleri kaybolurken belirli türdeki deneyimleri ölçeklendirmeye bırakacaktır.

Güvenlik, mahremiyet, yönetişim, uygulama, avatar hakları, vb.’den pek çok cevaplanmamış soru var. Metaverse ayrıca koordineli çalışmak için teknolojinin ve insan davranışının birden fazla hareketli parçasına ihtiyaç duyar, örneğin, birlikte çalışabilirlik açık bir sorudur, yani bir avatarı bir avatardan ışınlama yeteneği. özellikle farklı varlıklar ve konfigürasyonlar tarafından oluşturulduğunda (merkezileştirilmiş ve merkezi olmayan) bir Metaverse’den diğerine sorunsuz bir şekilde.

Sonuç Düşünceleri

Tipik eski ekonomi zihinleri veya Bitcoin maksimalistleri bunu pratik değil, hype ve diğer itirazlar olarak reddedecek olsalar da – birkaç geçerli argümanları var, yani evrensel tanımların, standartların eksikliği, teknolojilerin bebekliği, bilgi işlem gücünün mevcudiyeti, vb. Bununla birlikte, tüm çağdaş eğilimler, o dönemin eski ekonomisinden şüpheciler ve karşı çıkanların, bozulma potansiyeli olan her şeyi görmezden gelmesiyle başladı.

Metaverse, bugün iki boyutlu internetin ötesinde bildiğimiz şekliyle siber uzayın bir uzantısı olarak düşünülmelidir. Galaxy Digital’in raporu, bu on yılda çekirdek Metaverse ekonomisinin 1,4 trilyon dolar olmasını öngörüyor ve yardımcı ekonomiyi ekleyerek, eski ekonominin bazı (her biri değil) web 2.0 enkarnasyonlarını bozarken, bunun çekirdeğin üç katı olabileceğini ekliyor. Yeni bir trend ve zamanla ölçek ve yenilikçi iş modelleri yaratırken büyüyen sancıları, engelleri ile devam edecek. Bu zaman alacağından, burada ve şimdi gibi bir aldatmacaya düşmemek akıllıca olur ve eski ekonomideki insanlar tarafından sunulan teorilere dayanarak bunu reddetmemek gerekir. Yeni iş modellerinde sunulan teknolojilerin mevcut olduğu açık bir eğilim var, ancak bu bir gecede olmayacak.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu