HaberlerMetaVerse Haberleri

Metaverse Geliştirmede En Aktif Olan Ülkeler

Axie Infinity, Temmuz ayında tek günlük gelirde en iyi mobil oyun Arena of Valor’u geride bıraktı ve bu, oyunun jetonu AXS’nin fiyatına yansıyarak sadece bir ayda %655.60 artarak 43.22$’a ulaştı.

Bununla birlikte, herkes bu paralel dijital dünyanın büyümesi konusunda eşit derecede hevesli değil – bazı ülkelerde gelişen bir geliştirici ekosistemi varken, diğerlerinde hükümetler blok zinciri gelişimini engellemeye çalışıyor.

Bu yazıda, Metaverse geliştirme için ABD, Çin ve Kore’nin nasıl en aktif ülkeler olduğunu göreceğiz.

  • Amerika Birleşik Devletleri

Metaverse fikri ABD’de başladı ve AR ve VR gibi paralel teknolojiler geliştiren birçok şirket de var.

Şirketler

Mart 2021’de Amerikan oyun şirketi Roblox, New York Menkul Kıymetler Borsası’na indi ve Metaverse konseptini ana akıma getirdi. Microsoft’un CEO’su bile tüm teknoloji devlerinin Metaverse’e gireceğini açıkça söyledi.

Aralık 2021’de ABD ETP sağlayıcısı ProShares, Apple ve NVIDIA gibi Metaverse’e yatırım yapan teknoloji şirketlerinin yer alacağı Metaverse temalı bir ETF için SEC’e başvuruda bulundu.

Devlet

ABD hükümeti, Metaverse hakkında halka açık bir duruş sergilemedi. Ancak, kullanıcı verilerinin gizliliği ve güvenliği için devam eden endişelerden dolayı, ABD hükümetinin Metaverse’de bununla ilgili endişe duyacağına inanabiliriz.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto Alanındaki Dolandırıcılık Için Bir Çözüm Olarak Decentralization (Ademi Merkeziyetçilik)

  • Çin

Çin’de Metaverse fikri internette ve medyada yoğun bir şekilde tartışılıyor. Ülkenin en büyük internet şirketleri yakın zamanda Metaverse projesini başlatırken, hükümet kriptoyu ve blok zincirinin bazı yönlerini düzenlemeye çalışırken daha temkinli davrandı.

Şirketler

Kasım 2021’de Çinli teknoloji şirketi Inmyshow, Metaverse’e bağlanma arzusunu gösterdi ve sanal parsel platformu Honnverse’i piyasaya sürdü. O zamandan beri, hisse senedi fiyatı yükseldi ve 17 ile 19 Kasım arasında 5 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Honnverse’de halka açık olan sanal arazi de rekor yüksek fiyatlara sahip oldu.

Aralık 2021 itibariyle 700’den fazla Çinli şirket Metaverse ticari markasının tescili için 11.376 başvuruda bulundu. Ve bunların %99,99’u 2020’de mevcut değil.

Devlet

25 Aralık 2021’de Çin’in Hainan Eyaleti hükümeti, bir Metaverse endüstriyel üssü kurmak için Çinli bir şirket NetEase ile ortaklık yaptığını duyurdu.

30 Aralık 2021’de Çin Şanghay hükümeti Metaverse’i endüstriyel kalkınma planına dahil etti.

Çin hükümeti Metaverse teknolojisinin gelişimini desteklerken, “Metaverse spekülasyonlarını” yasaklıyor.

25 Ekim 2021’de Çinli şirket Zqgame, spekülasyon iddiasıyla Çin hükümetinden bir endişe mektubu aldı.

23 Aralık 2021’de Çin hükümeti Metaverse’in ne olduğu hakkında bir makale yayınladı ve insanları Metaverse dolandırıcılığına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

  • Kore

Güney Kore, hükümetin Metaverse’de olduğu ilk ülkedir ve Koreli şirketler de aynı şekilde yükselişe geçmiştir.

4 Kasım 2021’de Kore hükümeti “Metaverse Şehri için Beş Yıllık Plan”ı yayınladı. Kore Metaverse platformu “Metaverse Seoul” kurmak için 3,3 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu.

24 Kasım 2021’de Nave, Arcverse platformunu gerçek dünyayı Metaverse ile bağlayan bir ekosistem olarak başlatmayı planladığını duyurdu.

Aralık 2021 itibariyle, Kore Borsasında dört Metaverse ETF listelenmiştir.

Özet

Metaverse, şu anda bildiğimiz şekliyle insanların zaman ve mekan sınırlarını aşmasına yardımcı olabilir ve bu nedenle büyük fırsatlar ve göz korkutucu riskler sunar. Bununla birlikte, bazı ülkeler, yani ABD, Çin ve Kore, bu yeni teknoloji söz konusu olduğunda özellikle ileriye dönük olmuştur.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu