NasılNedirRehber

Merkeziyetsiz Borsa (DEX) Nedir?

Merkeziyetsiz Borsa (DEX) Nedir? DEX Nasıl Çalışır?

DEX Nedir?

Özet

 • Merkezi olmayan bir borsa (DEX), takas ve diğer işlemlerin merkezi bir ticaret sistemi yerine akıllı sözleşmeler kullanılarak gerçekleştiği bir kripto varlık alım satım uygulamasıdır.
 • DEX ve merkezi borsalar arasındaki temel fark, kullanıcı fonlarını saklamamaları ve işlemleri kontrol etmemeleridir. Fonlar, doğrudan kullanıcının platforma bağladığı cüzdanından aktarılır. Ayrıca, merkezi olmayan borsaların bir kullanıcı doğrulama prosedürü yoktur.
 • Merkezi olmayan borsalar, merkezi olmayan finans (DeFi) alanının önemli bir unsuru haline geldi. 2022’nin ortalarından itibaren düzinelerce blok zincirinde çalışan 200’den fazla DEX var.

Merkezi olmayan borsaların merkezi olanlardan farkı nedir?

Coinbase, Bitfinex veya Kraken gibi kripto para merkezi borsaları (CEX’ler) geleneksel borsalara benzer şekilde organize edilmiştir. Platformun işleyişinden, kullanıcı fonlarının güvenliğinden ve yasalara uygunluktan sorumlu belirli tüzel kişiler tarafından yönetilirler.

Bu nedenle, merkezi borsaların yönetimleri müşteri fonlarına erişebilir ve gerekirse bireysel bir kullanıcıyı, belirli bir işlemi veya para çekme gibi tüm bir yönü bloke edebilir. Ayrıca her yeni kullanıcının kimlik doğrulama (KYC) prosedürünü tamamlaması gerekir.

Buna karşılık, merkezi olmayan borsalar işlemlerde aracı değildir, kullanıcılarının fonlarını ve kişisel verilerini saklamazlar. Müşteriler çoğunlukla blok zinciri adresleri ve uygulamaya bağlı velayet dışı cüzdanlar kullanılarak tanımlanır. Ticaret işlemleri ve diğer işlemler akıllı sözleşmeler yardımıyla gerçekleşir.

Ek olarak, birçok merkezi olmayan borsada, kilit kararlar kurucu ve geliştirme ekibi tarafından değil, DAO’da oylama yoluyla yönetişim token sahipleri topluluğu tarafından alınır. DEX, akıllı sözleşmeler ve uygulama protokolü oluşturan ve geliştiren önemli bir geliştiriciye sahip olabilir. Aynı zamanda, temel bileşenlerin kaynak kodu açıktır.

Merkezi olmayan borsalar ne zaman ortaya çıktı?

Başlangıçta, kripto para ticareti merkezileştirildi. İlk merkezi olmayan borsa 2014 yılında ortaya çıktı ve NXT Asset Exchange olarak adlandırıldı. Aynı zamanda, özellikle Counterparty DEX ve Block DX olmak üzere benzer projeler ortaya çıktı, ancak çok fazla ilgi görmediler.

2017-2018’deki ICO patlamasıyla bağlantılı olarak, piyasada binlerce yeni kripto varlığı ortaya çıktı. Genellikle EtherDelta, IDEX, DDex ve diğerleri gibi yeni DEX’lerde işlem gördüler. Bunlar esas olarak Ethereum blok zincirinde çalıştı ve ERC-20 standart belirteçlerini destekledi . Ancak, DEX’in o zamanki standart sorunları, düşük likidite, büyük spreadler, yavaş işlem ve işlemler için çok yüksek komisyonlardı.

Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) teknolojisi, merkezi olmayan borsalara gerçek bir popülerlik kazandırdı. Geleneksel emir defteri yerine, varlık çiftlerinin sözde likidite havuzlarını kullanır ve fiyatlar, havuzdaki oranlarına göre matematiksel bir formül kullanılarak hesaplanır. Bu, merkezi olmayan bir mimari oluşturmanıza ve yürütme hızında merkezi platformlarla karşılaştırılabilir olan akıllı sözleşmeler aracılığıyla zincir üstü işlemleri garanti etmenize olanak tanır.

AMM teknolojisi ilk kez Bancor projesi ile tanıtıldı. Bununla birlikte, 2018’de Ethereum blok zincirinde başlatılan Uniswap merkezi olmayan değişim, gerçekten popüler hale geldi. Projenin geliştirilmesi sırasında Vitalik Buterin tarafından desteklenmiştir.

Daha sonra, DEX-AMM modeli merkezi olmayan borsalar için ana model haline geldi, BNB Chain ( PancakeSwap ) ve Fantom (SpookySwap) dahil olmak üzere diğer ağlardaki uygulamalar için kopyalandı . AMM-DEX ayrıca Solana, Cosmos, Terra ve diğer ekosistemlerde de çalışır.

Havuzların likidite sağlayıcıları, ilgili çiftin varlıklarını değiştirmek için havuz tarafından kazanılan komisyonları alır. Ayrıca yavaş yavaş, AMM-DEX, yönetişim belirteçlerinin likidite sağlayıcılarına otomatik olarak ödendiği çiftçilik gibi diğer özellikleri de tanıttı. Daha sonra stake edilebilirler, DAO’ya katılmak için kullanılabilirler veya basitçe satılabilirler.

2021’den itibaren yeni nesil bir DEX geliştiriliyor. Ayrıca AMM teknolojisini kullanırlar, ancak aynı zamanda farklı blok zincirlerinden kripto varlıkları değiştirmenize izin verirler. Örneğin, Symbiosis Finance protokolünde bu işlev, sentetik (“sarılmış”) belirteçler kullanılarak uygulanır. DEX tarafından, değişim için farklı blok zincirlerinde yerel varlık havuzlarını kullanan THORChain projesinden başka bir yaklaşım sunulmaktadır.

Dikkatinizi Çekebilir: Ayı Piyasası Nedir?

Merkezi olmayan borsaların avantajları nelerdir?

Merkezi olmayan borsaların güçlü yanlarının çoğu, dağıtılmış mimarilerinden kaynaklanmaktadır. İşte birkaç temel fayda (bazıları dezavantaj olsa da):

 • Emir defterleri ve farklı emir türleri olmadan son derece basit ticaret arayüzü;
 • DEX ile çalışmak için kayıt, kişisel hesap açma veya doğrulama (KYC) kişisel verilerin sağlanmasından bu yana müşterilerin tam anonimliği gerekli değildir;
 • DEX’ler kullanıcı kripto varlıklarını saklamaz, bu nedenle ne borsa geliştiricileri ne de yetkililer kullanıcı hesaplarındaki fonları donduramaz veya başka kısıtlamalar koyamaz;
 • DEX’te yeni varlıkların listelenmesi, ilgili likidite havuzları yenilendiğinde anında gerçekleşir;
 • likidite havuzlarına varlık katkısı sağlayarak kullanıcılar için pasif gelir imkanı;
 • DEX kullanıcıları, bir yönetişim belirteci oluşturarak yönetimine katılabilir.

Böylece, merkezi olmayan ticaret platformları, kullanıcılara fonları üzerinde tam kontrol sağlarken aynı zamanda eylemleri için tam sorumluluk verir.

Merkezi olmayan borsaların dezavantajları nelerdir?

Merkezi olmayan borsaları kullanmanın birkaç olumsuz özelliği ve riski vardır:

 • Çoğu modern DEX’te, kripto varlıklarının değişimi yalnızca aynı blok zinciri içinde mümkündür. Bazen farklı ağlardan kripto varlıkları zincirler arası köprüler aracılığıyla DEX’e eklenir, ancak bu işlem sürecini karmaşıklaştırır.
 • Merkezi olmayan borsalar sınırlı ticaret işlevlerine sahiptir ve farklı emir türleri (örneğin, Limit veya Zarar Durdur) veya kaldıraçlı işlemler gibi olağan seçeneklere sahip değildir. Bant veya sipariş defteri gibi ek araçlar yoktur.
 • Hatalı veya hileli işlemler de dahil olmak üzere herhangi bir ticari işlem blok zinciri aracılığıyla otomatik olarak gerçekleştirilir ve destek hizmetinde iptal edilemez veya itiraz edilemez. Bu genellikle siber suçlular tarafından çalınan kripto para birimlerini satmak için kullanılır.
 • DEX’teki değişim işlemlerinin hızı, blok zincirindeki işlemlerin onaylanma hızına bağlıdır ve birkaç saniye ile birkaç dakika arasında değişir. Bu nedenle, merkezi olmayan borsalarda yüksek frekanslı ticaret mümkün değildir.
 • Merkezi olmayan borsalar, merkezi borsalara kıyasla daha az likiditeye sahip olma eğilimindedir. Bu nedenle, düşük likit çiftlerinde büyük pozisyonlar alırken veya satarken, kullanıcılar, kullanıcıya olan faydayı azaltan sözde fiyat kayması yaşayabilir;
 • DEX’teki işlem komisyonları, merkezi borsalardan daha yüksektir. Ayrıca, kullanıcılar ayrıca bir ağ komisyonu ödemek zorunda kalırlar.
 • Varlıkları takas ederken ve büyük miktarlarda, kullanıcılar MEV botlarını kullanarak fiyat manipülasyonunun kurbanı olabilirler.
 • Çoğu modern DEX’in merkezi bir varlık listeleme sistemi olmadığından, bu, Pump & Dump ve Rug Pull dahil olmak üzere suç planlarının uygulanması için sahte jetonlar veren dolandırıcılar tarafından kullanılır.
 • Akıllı sözleşmelerin kodunda veya web arayüzünde güvenlik açıklarının bulunması nedeniyle, DEX’ler hacker saldırılarına ve hack’lere maruz kalmaktadır. Örneğin, 8 Haziran 2022’de Osmosis DEX likidite havuzlarından 5 milyon dolar değerindeki varlıklar çalındı. Bu tür olaylar borsa kullanıcılarının fonlarını tehdit etmez, ancak likidite sağlayıcılarının fon kaybına yol açabilir.

Merkezi olmayan borsalar nasıl düzenlenir?

Mevzuat henüz bu platformların mimarisinin tüm nüanslarını dikkate almadığından ve düzenleyiciler bunları denetlemenin etkili yollarını bulamadıkları için, şu anda merkezi olmayan borsalar “gri bir bölgede” faaliyet göstermektedir.

Merkezi Olmayan Borsa Nasıl Düzenlenir?,Merkeziyetsiz Borsa (DEX) Nedir?,DEX Nedir, Merkeziyetsiz Borsa Nedir, Merkeziyetsiz Borsa DEX Nedir, Borsa DEX Nedir, DEX Nasıl Çalışır, DEX BORSA
Merkezi Olmayan Borsa Nasıl Düzenlenir?

Merkezi olmayan borsaların düzenlenmesiyle ilgili temel zorluklardan biri, genellikle belirli tüzel kişiliklerle ilişkili olmamaları ve herhangi bir yargı yetkisine ait olmamalarıdır. Bazı DEX’ler için yaratıcıları bile kimliklerini açıklamaz, bu da herhangi bir ihlal durumunda kimin sorumlu olduğunu belirlemeyi zorlaştırır.

Bununla birlikte, son yıllarda, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde, merkezi olmayan borsaları yerel yasalara uymaya zorlama girişimleri defalarca yapılmıştır. Örneğin, Kasım 2018’de SEC, EtherDelta’nın kurucu ortağı Zachary Coburn’u kayıtsız bir ulusal borsa yürütmekle suçladı. Ve Eylül 2021’de SEC, kayıt dışı menkul kıymetler satma ve kara para aklamayı önleme yasalarına uymama şüpheleriyle bağlantılı olarak Uniswap Labs hakkında bir soruşturma başlattı.

2022 itibariyle, AB, ABD, Singapur, Hong Kong ve diğer bazı ülkelerdeki düzenleyiciler, yerel ve uluslararası düzeyde merkezi olmayan borsaları ve dijital varlıkların değişimini kontrol edebilecek gelecekteki yasaları aktif olarak geliştiriyorlar.

DEX geleceği için beklentiler nelerdir?

AMM teknolojisine sahip merkezi olmayan borsalar, milyonlarca kullanıcının tanınmasını sağladı, on milyarlarca dolarlık yatırım çekti ve DeFi’nin ve genel olarak kripto para piyasasının ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Ek olarak, bir dizi merkezi borsa kendi DEX’lerini başlattı veya bazı özelliklerini uyguladı. Eylül 2020’de en büyük kripto borsası Binance, AMM teknolojisine dayalı Binance Liquid Swap hizmetini başlattı. Bu hizmet, kullanıcıların yalnızca düzinelerce kripto para alışverişi yapmasına değil, aynı zamanda varlıklarını likidite havuzlarına yerleştirmesine ve işlem ücretlerinden pay almasına da olanak tanır.

Gelecekte, merkezi olmayan borsaların, tüccarlar için işlevselliği genişletmesi ve çeşitli blok zincirlerinde basit, ucuz ve hızlı bir varlık değişimi için birlikte çalışabilirliği geliştirmesi beklenmelidir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu