Blockchain HaberleriDeFi HaberleriHaberler

Merkezi olmayan finans (Decentralized) DeFi dünyasında sınırlar ortadan kalkacak mı?

Merkezi olmayan finans (Decentralized) konuşalım birazda.

Yapay sınırlarla sınırlanan dünyamızda, merkezi olmayan finans, tam bir finansal özgürlüğün tadını çıkarmayı mümkün kılıyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Tarih derslerinden de bildiğiniz gibi Ortaçağ Avrupası’nda ticaret kervanları şehir devletleri arasında gidip gelirdi. Nadir malları, lüks eşyaları, başka yerlerden haberleri (bilgileri) yanlarında getirdiler. Hareket ve seçim özgürlüğü vardı.

Böyle bir yaşam tarzının ideali, Michael Ondaatje’nin yazarın tam özgürlüğü tanımladığı, insanları ilerleme ve gelişme arayışlarında sınırlayacak hiçbir sınırların ve ulusal bölünmelerin olmadığı “İngiliz Hasta” kitabında anlatılmaktadır.

Şu anda, merkezi olmayan finans (bundan böyle DeFi olarak anılacaktır) aracılığıyla finansal varlıklara erişimin mevcudiyeti, bizim için yeni bir açık dünyanın kapısını açmaktadır. DeFi, sermaye biriktirmek ve ucuz finansman elde etmek için ilerici bir araç olarak yaratıldı ve böylece “herkes için finans” terimine yeni bir anlam kazandırdı. Blok zinciri teknolojisine dayalı finansal işlemlerde bankalar gibi aracıların olmaması, komisyon maliyetlerini düşürmeyi ve bu tür teknolojilerin kapsamını genişletmeyi mümkün kılıyor. Bugün finans dünyasının tüm uzmanları, DeFi’nin hem finansal ilişkilerin hem de diğer alanlardaki ilişkilerin geleceği olduğu konusunda hemfikir. DeFi ne kadar çabuk yaygınlaşacak ve sıradan hale gelecek?

Dikkatinizi Çekebilir: Lyn Alden: Merkez bankaları gelecekte bitcoin’i yedek varlık olarak kullanacak

DeFi

Sadece on yıl önce, Bitcoin’i geleneksel bankaların yerini alacak dijital bir para birimi olarak tasavvur etmiştik. Bugün, Bitcoin’in etrafında, Ethereum üzerinde Bitcoin (Sarılmış BTC), çiftçilik ve diğer belirsiz terimler gibi kavramların olduğu bütün bir ekosistem oluştu.

DeFi

Aslında, çeşitli kullanımlar için oluşturulmuş çeşitli DeFi uygulamaları vardır. Merkezi olmayan borsalar (bundan sonra – DEX olarak anılacaktır), aynı zamanda denetleyici makamların kontrolüne girmeyen kripto para birimi ile işlem yapmanıza izin verir. Stablecoin’ler, fiat para birimleri veya değerli metaller gibi fiziksel varlıklara sabit olarak sabitlenmiştir. Borç verme ve fiyat tahmini için platformlar da bu piyasada mevcuttur.

DeFi, ana akım haline gelen kripto para birimlerini madencilik yaparak faiz kazanma ve likidite sağlama fırsatı sunuyor.

Blok Zinciri Dağıtımı

Şu anda, tüm ülkeler ve büyük şehirler kripto para birimlerini tanıyor ve yaygın kullanımlarını memnuniyetle karşılıyor. Örneğin, 2019’da Seul, blok zinciri teknolojisinde küresel liderlik kazanmak için bir strateji geliştirdi. Seul Belediye Başkanı Park Won-soon, Dördüncü Sanayi Devrimi’nin temeli olacak blok zinciri teknolojisi için Seul Tanıtım Planını açıkladı. Bu planın sunumundan önce bile, şehrin bazı idari hizmetleri blok zinciri teknolojisini zaten uygulamıştır. Sunulan plan, doğrudan demokrasi, çevrimiçi doğrulama, S-coin vererek araç kilometre kontrolü, Seul Yerleşik Kartı ve diğer birçok süreç süreçlerinde blok zinciri teknolojisinin yaygın kullanımını içeriyor.

Blok Zinciri Dağıtımı - Merkezi olmayan finans (Decentralized) dünyasında sınırlar ortadan kalkacak mı?
Blok Zinciri Dağıtımı

Nevada’daki Crypto City farklı bir konsept sunuyor. Bu, kripto para milyoneri Jeffrey Burns tarafından yürütülen bir deneydir. Nevada’da arazi satın alıyor ve blok zinciri tabanlı bir şehir inşa etmeyi planlıyor. Yolundaki en büyük engel yerel yönetimin direnişiydi. Yerel politikacılar, süreçlerin ademi merkezileşmesi nedeniyle kontrolü kaybetmekten korkuyorlardı. Web3’teki son kongre oturumları, bu konuda ortak bir tutumun geliştirileceğine dair umut veriyor.

Birleşik Arap Emirlikleri 2021’de bir Blockchain Stratejisi benimsedi ve tüm hükümet operasyonlarının en az yüzde 50’sini blockchain teknolojisine aktarmayı planlıyor. BAE hükümeti, blok zinciri inovasyonundan büyük ekonomik fırsatlar görüyor. Dünyanın her yerinden Blockchain destekçileri ve geliştiricileri Dubai’ye akın ediyor.

Devlet Operasyonlarında Blockchain

DeFi ve blockchain riskinin potansiyelini hafife alan hükümetler, ekonomik ilerlemede geride bırakılıyor. Hükümetlerin blok zinciri benimsemenin önemini anladıklarının açık bir işareti, merkez bankaları tarafından dijital para birimlerinin (CBDC’ler) piyasaya sürülmesidir.

Atlantik Konseyi, dijital para birimlerinin uygulanmasında devletlerin ilerlemesini izler. Bugüne kadar Ukrayna, Çin, İsveç, Güney Afrika, Malezya, Singapur, Tayland, Güney Kore, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve bir dizi başka ülke CBDC’lerinin pilot sürümlerini yayınladı. Nijerya, Bahamalar ve Doğu Karayip ülkeleri CBDC’lerini iş projeleri olarak başlattı.

Devlet Operasyonlarında Blockchain
Devlet Operasyonlarında Blockchain

Bazıları, hükümetlerin yalnızca kripto düzenleyicileri olması gerektiğine değil, aynı zamanda kripto hizmetlerinin sağlayıcıları olması gerektiğine inanıyor. DeFi destekli küresel ekonomik ve finansal özgürlük, en kaliteli, en hızlı ve en verimli hizmetleri sunan hükümetlerin seçilmesini sağlayacaktır. Bu, özellikle kripto varlıklarının vergilendirilmesi konularında geçerlidir.

Sorumluluk özgürlüktür

Kripto para şifreleme anahtarları onaylandı. Kripto varlıklarınızın sahibi olduğunuzu. Siz kendi bankanızsınız. Paranız tamamen sizin sorumluluğunuzdadır, ancak size onu istediğiniz gibi harcama, seçtiğiniz şekilde biriktirme ve seçtiğiniz herhangi bir platform veya blok zincirinde onunla etkileşim kurma özgürlüğü verir. Burada Michael Ondaatje’den alıntı yapılabilir: “Biz gerçek ülkeleriz, güçlü kişilerin isimleriyle haritalara çizilmiş sınırlar değil.” Milliyet, belirli bir yerde olmak değil, belirli bir gruba ait olmaktır. Bir gün tüm bu grup kendi metaverse’lerine geçebilir. Vizesiz bir dünyada, kalifiye profesyoneller için rekabet yoğunlaşacak ve şehirler ve ülkeler blok zinciri, metaverses ve diğer benzer alanlarda uzmanları çekme hakkı için savaşacak.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu