HaberlerKripto Para Haberleri

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Kripto Değildir

Dünya genelinde yaklaşık 90 ülke, kendi merkez bankası dijital para birimlerini araştırıyor ve uygulamaya çalışıyor. Çin bu yolda zaten oldukça uzakta ve ülkenin çeşitli bölgelerinde denemeler yaptı.

ABD’nin yalnızca böyle bir hareketi düşündüğüne inanılıyordu, ancak kısa süre önce, Boston Federal Rezerv Bankası ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, saniyede 1,7 milyon işlem gerçekleştirebilecek bir CBDC hakkında araştırma bulgularını yayınladı .

Coindesk’in yönetici direktörü Emily Parker, Salı günü CNBC’ye verdiği bir röportajda, iki varlık arasında ayrım yapmanın neden önemli olduğunu düşündüğü ve kripto gibi özel varlıklara neden ihtiyaç duyulduğunu hissettiği konusunda görüşlerini bildirdi.

CBDC’lerin ve kriptonun “temelde farklı hayvanlar” olduğunu söyledi.

“Bitcoin’in tüm amacı, hükümet kontrolünden bağımsız olacak şekilde yaratılmış olmasıdır. Hiçbir hükümet bitcoin ağını kapatamaz. Hiçbir hükümet Bitcoin’i durduramaz.

Çin’inki gibi merkez bankası dijital para birimleri ise tam anlamıyla merkez bankaları tarafından verilir. Hükümet tarafından verilirler. Yani bunlar tamamen farklı şeyler.”

CBDC’lerin bu tür potansiyel yaygın uygulamalarının özel bir “halk” para biriminin gerekliliğini daha da artırdığını söyleyerek devam etti. Merkez bankalarının vatandaşlar üzerinde tam kontrole sahip olacağı, politikalarından hoşlanmazlarsa veya çeşitli başka nedenlerle cüzdanlarını kapatacaklarından bahsediyor.”

Dikkatinizi Çekebilir: Avalanche’ın TVL’si Şimdi 10 Milyar Doların Üzerinde – Altcoin ATH için hazır mı?

Fikir

Dünyanın dört bir yanındaki insanların, hükümetlerinin paraları ve nasıl harcadıkları üzerinde bu kadar tam kontrole sahip olmaları konusunda temkinli olabilecekleri kesinlikle düşünülebilir. Bununla birlikte, ana akım medya kripto para birimlerini kirletme ve CBDC’lerin potansiyelini övme konusunda oldukça iyi bir iş çıkardı.

Şimdiye kadar, fiat para birimlerinin tarihi kesinlikle felaket oldu. Bugün kullanılan tüm itibari para birimleri, bankaların onları yönetmesine izin verme politikası, niceliksel genişleme gibi politikaları yürürlüğe koyma politikasıyla satın alma güçlerini emdi ve bugün gördüğümüz enflasyonda büyük artışa yol açtı.

Hükümetlerin para üzerindeki kontrollerini kaybetme konusunda endişeli oldukları açıktır. Bunun çok anlaşılır bir tepki olduğu kesinlikle iddia edilebilir. Egemen para birimlerinin bir dereceye kadar özel para birimleriyle değiştirilmesi onlar için büyük bir korku olmalı.

Bununla birlikte, hükümetler para politikasını kendi baltaları olan bankacıların ellerine bırakmaya devam ederse, o zaman insanlar için en iyi olanın, bu bankaların karlarını koruyabilmesi lehine bir kenara bırakılması muhtemeldir.

Özel para birimlerinin itibari para ile birlikte çalışabileceği bir gelecek kesinlikle söz konusu değil ve bankalar yetkilerini aştığında bitcoin gibi cennet benzeri para birimlerine gidecek olan insanlar, bankaların bunu yapmasını engelleyebilecek bir caydırıcı görevi görecektir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu