HaberlerKripto Para Haberleri

Merkez Bankaları, Özel Para Birimlerinin Baş Döndürücü Hızına Yetişemiyor

Merkez Bankaları, Özel Para Birimlerinin Baş Döndürücü Hızına Yetişemiyor

Bank of International Settlements başkanı Agustin Carstens, Goethe Üniversitesi Hukuk ve Finans Enstitüsü’ne yakın zamanda yaptığı bir konuşmada , “para sistemini bir arada tutan” şeyin para birimine “güven” olduğunu iddia etti.

Merkez bankalarının “ kar amacı gütmeyen, topluma hizmet eden” bir sistemin merkezinde yer aldığından bahsetti . Ekledi:

CBDC‘lerin güvenilirliklerini ödünç almasına gerek yok. Doğrudan merkez bankası tarafından ihraç edildikleri için, halkın kendi para birimlerine zaten verdiği güveni devralırlar. Böylece gelecekteki yenilikler için sağlam bir temel olarak hizmet edebilirler.”

Dikkatinizi Çekebilir: Taproot, Liquid Network Ve Bitcoin’e Yeni Teknoloji Ve İşlevsellik Getiriyor

Kulağa oldukça hoş ve rahatlatıcı geliyor. Merkez bankaları arkamızda ve tek yapmamız gereken yaptıklarının eninde sonunda bizim iyiliğimiz için olacağına güvenmek.

Buradaki sorun, bankaların ortak yatırımcının çıkarlarını ilerletmek için hangi paralel evrende herhangi bir şey yaptıklarıdır? İtibari para sistemi, dağıtılanlara en yakın olanlar dışında hepsinde başarısız oluyor. Ortalama bir Joe’nun satın alma gücü, merkez bankasının neden olduğu enflasyon tarafından silinirken, bankalar onları ayakta tutmak için hiç yoktan basılmış daha fazla para alıyorlar. Bu nasıl “güven”e dayalı bir sistem?

Neyse ki, bu sabah Bloomberg’de yer alan bir makaleye göre , kripto sektöründeki dijital varlıklara para akarken, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları salyangoz hızında hareket ediyor ve “dijital bir doların veya dijital euronun yıllar uzakta kalacağı ” düşünülüyordu. ”

Ayrıca, ABD ve Birleşik Krallık gibi Batı’daki büyük merkez bankalarının, kripto para birimleri ve fintech’in getirebileceği algılanan tehdidi frenlemek ve risklerini azaltmak için daha fazla düzenlemeyi düşündüklerini ileri sürüyor.

Bu arada, kripto sektörü hızla büyüyor ve birçok DeFi platformunda oldukça kolay bulunabilen getiriler, geleneksel finans tarafından sunulanlardan sonsuz derecede daha iyi.

Paranın kendisine en iyi şekilde davranıldığı yere gideceğine dair asırlık atasözü, muhtemelen ona bakmanın en iyi yoludur. Bir tarafta kripto alanında ödemeler ve getiri getiren ürünler konusunda en fantastik yeniliklere akan sermayemiz var, diğer tarafta daha hızlı ve daha ucuz ödemeler için kendi dijital para birimlerini çıkaran devletlerimiz var.

Kripto yenilikleri, parasal sistemin birkaç ödeme sistemine bölünmesini tehdit ederken, CBDC’ler nüfus üzerinde tam kontrol sağlamak için kullanılabilecek.

Daha az kötünün bir vakası olarak görülebilir veya devlet kontrolündeki varlıklar ile inovasyon odaklı özel sektör arasındaki paranın geleceği için bir mücadele olarak görülebilir. Ne olursa olsun, tüm para tarihinin en önemli dönüm noktasındayız. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bir kazanan belirlenmeli.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu