Nedir

Market Cap (Piyasa Değeri) Nedir?

Market Cap (Piyasa Değeri) Nedir?

Market Cap (Piyasa Değeri), kripto para birimlerinin hakimiyetinin ve popülerliğinin bir göstergesi olarak kullanılır.

Özetle

Borsada market cap ne demek?

Market cap, bir şirketin hisse senetlerinin toplam piyasa değeri anlamına gelir. Genellikle “piyasa kapitalizasyonu” olarak adlandırılır ve bir şirketin hisselerinin toplam sayısının, hisselerin mevcut piyasa fiyatı ile çarpılmasıyla elde edilir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.


Uzun vadeli finansal hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir yatırım stratejisi oluşturuyorsanız, şirket büyüklüğü, getiri potansiyeli ve risk arasındaki ilişkiyi anlamak çok önemlidir. Bu bilgiyle, “piyasa değerleri” karışımından oluşan dengeli bir hisse senedi portföyü oluşturmaya daha hazırlıklı olacaksınız.

Market Cap veya piyasa değeri, bir şirketin tüm hisse senetlerinin toplam değerini ifade eder. Bir hisse senedinin fiyatının toplam ödenmemiş hisse sayısı ile çarpılmasıyla hesaplanır. Örneğin, 20 milyon hissesi 50 dolardan satan bir şirketin piyasa değeri 1 milyar dolar olacaktır.

Piyasa değeri neden bu kadar önemli bir kavramdır? Yatırımcıların bir şirketin diğerine göre göreceli büyüklüğünü anlamalarını sağlar. Piyasa değeri, bir şirketin açık piyasada ne kadar değerli olduğunu ve ayrıca piyasanın gelecekteki beklentilerine ilişkin algısını ölçer, çünkü yatırımcıların hisseleri için ne ödemeye istekli olduklarını yansıtır.

Dikkatinizi Çekebilir: Binance Akıllı Zinciri (BSC) Ağı MetaMask’a Nasıl Eklenir?

Market Cap (Piyasa Değeri) Nedir?

Piyasa kapitalizasyonu, bir şirketin borsa tarafından belirlenen ne kadar değerli olduğunu ifade eder. Tüm tedavüldeki hisselerin toplam piyasa değeri olarak tanımlanır.

Bir şirketin piyasa değerini hesaplamak için, ödenmemiş hisse sayısını bir hissenin mevcut piyasa değeriyle çarpın.

Şirketler genellikle piyasa değerine göre ayrılır: büyük sermaye (10 milyar dolar veya daha fazla), orta sermaye (2 milyar dolar ila 10 milyar dolar) ve küçük sermaye (300 milyon dolar ila 2 milyar dolar).

Piyasa Kapitalizasyonu Nedir?

Piyasa değeri, bir şirketin öz sermayesinin piyasa değerini ifade eder. Bir şirketin hisse senetlerinin hisse başına fiyatı ile çarpılmasıyla hesaplanan basit ama önemli bir ölçüdür. Örneğin, hisse başına 20 ABD Doları değerinde ve 100 milyon hissesi ödenmemiş bir şirketin piyasa değeri 2 milyar ABD Doları olacaktır.

Market cap ne ise yarar?

Coinmarketcap, kripto para birimlerinin piyasa değerini takip etmek ve her bir para biriminin ne kadar popüler olduğuna dair genel bir bakış elde etmek için, günümüzün en popüler web sitesidir. Ayrıca, kripto para birimleri ile ilgili tüm finansal ölçütler için kripto dünyasının en popüler endeksini sunar.

Market cap (coin) nedir?

CoinMarketCap, hızla büyüyen kripto para alanında dünyanın en sık başvurulan fiyat takip sitesidir. Misyonu, son kullanıcıya kendi bilgisiyle karar verebilmesi için tarafsız, yüksek kaliteli ve doğru bilgi sağlayarak kriptoyu dünya genelinde keşfedilebilir ve etkin kılmaktır.

Cap ne demek kripto?

Market Capitalization kısa olarak söylenişi. Piyasa büyüklüğü anlamını taşır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu