Bitcoin HaberleriHaberler

Malezyalı Bir Kuruluş Yasadışı Bitcoin Madenciliğini Nasıl Durdurmaya Çalışıyor?

Tenaga Nasional, tarifeler ve yasal tedarik için başvurmanın yollarını arıyor. 2018 ile 2021 arasındaki elektrik hırsızlığının 550 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Malezya’da kripto para madenciliği için güç hırsızlığı hızla büyüyen bir sorundur. Ancak ulusal kamu kuruluşunun, uygulamayı nasıl altüst edeceğine dair birkaç fikri var.

Tenaga Nasional Bhd.’nin üst düzey yöneticisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, elektrik hırsızlığıyla mücadele amacıyla Bitcoin madenciliği operatörleri için özel bir tarife önerdiğini söyledi. Ayrıca, Enerji Komisyonunun Bitcoin madenciliği operatörlerini yasal elektrik tedariki için başvurmaya teşvik etmesini önerdi.

Başkan ve CEO Baharin, Malezya’nın egemen servet fonu Khazanah Nasional Bhd.’yi en büyük hissedarı olarak kabul eden Tenaga, elektriğin kripto para birimini yasa dışı bir şekilde çıkarmak için kullanıldığı artan sayıda vaka görüyor ve bu sayının artmaya devam etmesini bekliyor, Başkan ve CEO Baharin Din bir röportajda söyledi.

Bitcoin ve diğer belirteçlerin oluşturulduğu, genellikle enerji yoğun bir bilgi işlem süreci olan kripto madenciliği, dijital varlıkların katlanarak artmasıyla dünya çapında hızla büyüdü. Süreci daha yeşil hale getirmek için bazı çabalar olsa da, birçok durumda çevre dostu olarak kabul edilmez.

Dikkatinizi Çekebilir: Çin, Kripto Spekülasyonuna Sıkı Sıkıştırmaya Devam Etme Sözü Verdi

Malezya’da kripto madenciliği yasa dışı değil. Ancak bazı madenciler, örneğin sayaç kurulumunu kurcalayarak veya sayacı atlayarak ve yasadışı bir bağlantı elde ederek elektriği çalar. Tenaga’ya göre, yasadışı Bitcoin madenciliği operatörlerini içeren elektrik hırsızlığı vakaları 2018’de 610’dan 2021’de 7.209’a yükseldi.

Baharin, “Sorumsuz failler, bunu halkın geneli için arzın güvenliği ve güvenilirliği pahasına yapıyor” dedi. Yetkisiz elektrik bağlantılarının da yangın tehlikesi oluşturabileceğini sözlerine ekledi.

Ortak Bulma

Tenaga, özellikle Bitcoin madencileri arasında güç hırsızlarını yakalamak için Malezya’nın greftle mücadele kurumu, polis, Enerji Komisyonu ve yerel konseylerle birlikte çalışıyor. Baharin’e göre, 2018’den 2021’e kadar 2,3 milyar ringgit (550 milyon $) değerinde tahmini elektrik hırsızlığı ile toplam 18 kişi tutuklandı.

Malezyalı elektrik enerjisi teknolojisi şirketi Pestech International Bhd.’nin genel müdürü ve grup CEO’su Paul Lim Pay Chuan, Bloomberg’e verdiği demeçte, teknolojinin de yardımcı olabileceğini söyledi.

“Akıllı ölçüm, sayaç veri yönetim sistemleri, analitik yazılım ve dijital güç kalitesi ürünleri gibi uygulamaların uygulanması, kritik güç talebi ve arz bilgilerinin kullanılabilirliğini büyük ölçüde artıracaktır” dedi. “Bu, elektrik hırsızlığının önlenmesi de dahil olmak üzere tüm eko ​​sistem üzerinde daha fazla izleme, planlama ve kontrol için kamu hizmetine bu tür güncel verileri verebilir.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu