Bitcoin HaberleriHaberler

Malezya Polisi Kaçak Elektrik Kullanarak Bitcoin Madenciliği Yapan Adamı Tutukladı

Malezya’da madencilik faaliyetleri artarken, kullanılan çalıntı elektrik miktarı endişe verici bir oranda artıyor ve yetkilileri harekete geçmeye zorluyor.

Malezyalı yetkililer, Perak eyaletinin Manjung Bölgesi’nde yasadışı madencilik faaliyetleri yürüttüğünden şüphelenilen 28 yaşındaki bir adamı tutukladı. Polis tarafından şebekeden çalınan elektriği tüketen otuz maden sahası keşfedildi. Perak polis şefi, madencilik faaliyetlerinin arkasında kimlerin olduğu ve ne kadar süredir faaliyet gösterdikleri konusunda hala soruşturma yürüttüklerini söyledi. Çalınan elektrik miktarı 2 milyon RM (~478 bin $) değerindeydi.

Şef ayrıca, madencilik operasyonlarını yürüten otuz tesiste keşfedilen ekipmanı daha da detaylandırdı. Ele geçirilen eşyalar arasında 1720 bitcoin madenciliği makinesi, 15 monitör, 22 CPU, 16 klavye, 56 modem, bir Toyota aracı, 44 fan, yedi adet kapalı devre TV kamerası ve bir dizüstü bilgisayar vardı. Fail olduğu iddia edilen zanlı, hırsızlık ve fesat suçlamasıyla tutuklu bulunuyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Hint Borsaları Ayı’nın Gelişinden Etkilenmedi

Elektrik hırsızlığı ağır sonuçlara yol açar

Malezya’da kripto madenciliği yasa dışı değildir, ancak elektrik çalmak için sert cezalar verilir . Malezya Elektrik Tedarik Yasası’nın 37. Bölümüne göre , elektrik hatlarına müdahale edenler 23700 dolara kadar para cezası ve beş yıl hapis cezasına çarptırılabilir. Cambridge Alternatif Finans Merkezi’ne göre Malezya, küresel madencilik gücünün %4,5’inden fazlasına katkıda bulunuyor.

Madenci teçhizatları ve yerlerinde yapılan baskınlarda artış

Haziran 2021 yılında bir baskın gerçekleştirilmiştir onlar George Town dört siteleri, Penang durumundan üzerinde 400 Bitcoin madenciliği makineleri ele geçirildi Malezyalı polis tarafından. Operasyon, Malezyalı bir elektrik şirketi olan Tenaga Nasional Berhad’ın yaklaşık 102239 dolar olarak tahmin ettiği elektriği çalmaktı.

Temmuz 2021’de, kuzey bölgeleri Malezya ve Brunei’nin yönetimi altında olan Borneo adasında madencilikle ilgili benzer bir baskı meydana geldi. Bu baskında, 2 milyon dolarlık elektrik hırsızlığı nedeniyle üç ev yandıktan sonra, Miri’deki kolluk kuvvetleri ile Sarawak Energy arasında ortak bir çabayla 1069 maden kulesi bir buharlı silindir tarafından fiziksel olarak tahrip edildi .

Hatten Kara, bir emlak geliştiricisi olan vurdu Malezya’da Hatten mülkleri içindeki 1000 maden kuyuları az çalışmasına Frontier Dijital Varlık Yönetimi ile bir anlaşma. Hatten, bir belirteç ekosistemi ve bir meta veri deposu geliştirmek için EnjinStarter ve diğerleriyle birlikte çalışıyor. 6 Eylül’de, Singapur Myanmar Investco Ltd ile kripto madenciliğinin fizibilitesini araştırmak için bir anlaşma yaptığını duyurdu. Hatten, Singapur Katalist borsasında işlem görmektedir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu