Bitcoin HaberleriHaberler

Malezya Kamu Hizmetleri Şirketleri İle BTC Madencileri Arasındaki Çatışma Devam Ediyor

Malezyalı kamu hizmetleri şirketleri, elektrik hırsızlığı iddiaları nedeniyle Bitcoin madencilik operasyonlarına karşı geri adım atıyor.

Elektrik Kaybını Önlemek İçin Önerilen Tarife

Malezya’daki bir kamu hizmeti şirketi, enerji ağırlıklı madencilik operasyonlarından kaynaklanan fon kaybını karşılamak için Bitcoin madencilerine özel bir tarife istiyor. Yerel bir kamu hizmeti düzenleyicisi olan Tenaga Nasional Berhad (TNB), artan sayıda bitcoin madenciliği operasyonu nedeniyle ülkede meydana gelen ve giderek artan maliyetli elektrik hırsızlığı sorununa dikkat çekti. Düzenleyici kurum ayrıca ülkedeki tüm bitcoin madencilerinin yasal bir elektrik tedarik lisansı için kaydolmasını önerdi.

Elektrik Hırsızlığı Artıyor

TNB, 2018’den bu yana kripto madenciliği operasyonlarına güç sağlamak için yasadışı olarak sifonlanan elektrikte keskin bir artış yaşadı. Bitcoin madenciliği ülkede yasa dışı olmadığı için madenciler ikiye katlandı ve madencilik için gereken yüksek elektrik yükünü sağlamak için genellikle yasadışı yollara başvurdular.. Bir sayaç kurulumunu değiştirmek, sayacı tamamen devre dışı bırakmak veya yasadışı bir bağlantı oluşturmak, bazı madencilerin elektrik çalmak için benimsediği yasa dışı yöntemlerden bazılarıdır. Malezya Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (MACC) Komiseri Tan Sri Azam Baki’ye göre, 2018’deki 610 elektrik hırsızlığı vakasından sayı 2021’de 7209’a yükseldi ve 500 milyon doların üzerinde kayıpla sonuçlandı.

Dikkatinizi Çekebilir: Kriptoyu Kaybetme Korkusu: The Fear Of Missing Out

Şirketin başkanı ve CEO’su Baharin Din bir röportajda şunları söyledi:

“Sorumsuz failler, bunu halkın geneli için arzın güvenliği ve güvenilirliği pahasına yapıyorlar… Ayrıca, bu yasadışı madencilerin kullandığı (elektrik) hacmi de çok yüksekti ve herkes için zararlıydı.”

Malezya Polisi Yasadışı Operasyonları Durdurdu

TNB, elektrik hırsızlığını sona erdirmek için elektrik dolandırıcılarını yakalamak için Malezya’nın yolsuzlukla mücadele kurumu, polisi, Enerji Komisyonu ve yerel konseylerle güçlerini birleştirdi. Ortak operasyon, elektrik hırsızlığı suçlamasıyla 12’den fazla zanlının tutuklanmasıyla sonuçlandı.

Güney Klang OCPD Yardımcı Komiseri Cha Hoong Fong, Bandar Puteri ve Bayu Perdana’daki üç binaya baskınlar düzenlendiğini ve bunun sonucunda 12 kişinin tutuklandığını ve 65.000 RM değerinde kripto para madenciliği makinesine el konduğunu söyledi.

Kurtarma İçin Akıllı Teknoloji

Bir başka Malezyalı elektrik enerjisi teknolojisi şirketi olan Pestech International Bhd, akıllı teknoloji kullanımının ülkedeki elektrik hırsızlığında etkili barikatlar oluşturabileceğine inanıyor. Şirketin genel müdürü ve CEO’su şunları söyledi:

“Akıllı ölçüm, sayaç veri yönetim sistemleri, analitik yazılım ve dijital güç kalitesi ürünleri gibi uygulamaların uygulanması, kritik güç talebi ve arz bilgilerinin kullanılabilirliğini büyük ölçüde artıracaktır. Bu, elektrik hırsızlığının önlenmesi de dahil olmak üzere, tüm eko-sistem üzerinde daha fazla izleme, planlama ve kontrol için kamu hizmetine bu tür güncel verileri sağlayabilir.”

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu