DeFi HaberleriHaberler

MakerDAO, MKR ve DAI’nin kontrolünü devraldı

MakerDAO 2015 yılında başladı.

Maker Foundation, MakerDAO büyüdükçe ve olgunlaştıkça Maker protokolünün geliştirilmesine rehberlik ediyor.

Vakıf, “önümüzdeki birkaç ay içinde” resmen kapanıyor.

Verdiği sözü yerine getiren Maker Foundation CEO’su Rune Christensen, bugün oluşturduğu Ethereum tabanlı DeFi protokolünün artık başkalarının elinde olduğunu duyurdu .

Christensen bir blog yazısında “MakerDAO artık tamamen merkezsizleştirildi” diye yazdı ve şöyle devam etti: “DAO artık kendi kendine yeterli ve Maker Vakfı önyükleme sorumluluklarını yerine getirdi. Vakıf önümüzdeki birkaç ay içinde resmen dağılacak.”

Açıklama uzun süredir bekleniyordu. Mayıs ayında, Maker Foundation, MakerDAO’ya 84.000 MKR jeton gönderdi, o zaman 480 milyon dolar (şimdi 185 milyon dolara yakın) değerinde, gelişmeye başladığında Geliştirme Fonundan.

MakerDAO ,bir protokolün geleceği hakkında toplu kararlar almak için(Ethereum) blok zincirini kullanan bir grup insan olan orijinal merkezi olmayan özerk kuruluşlardan biridir. Bu, şu anda Nomics başına 2,197 dolar değerinde olan MKR aracılığıyla yapılır; bu, hem oy vermek hem de Maker’ın diğer kripto varlığı olan dolara sabitlenmiş DAI sabit parasını dengelemek için kullanılan bir yardımcı program belirteci.

DAO üyelerinin büyük sorumlulukları var. Şu anda tamamen yürüttükleri protokol Maker, insanların kripto para birimleri ödünç vermelerini ve ödünç almalarını sağlayan popüler bir merkezi olmayan finans (DeFi) ürünüdür. DeFi ahlakına uygun olarak, tüm bunlar bankalar gibi aracılar olmadan yapılır. Bunun yerine, akıllı sözleşmelerle, yani bir blok zincirinde talimatları yerine getiren bilgisayar kodlarıyla otomatikleştirilmiştir.

Maker’ın 2015’te piyasaya sürülmesi, o zamanlar kullanım örnekleri arayan bir blok zinciri olan Ethereum’un yeteneklerinde devrim yarattı ve Compound ve Aave gibi diğer merkezi olmayan finansal ürünlerin geliştirilmesine ilham verdi.

Maker Foundation, yolun büyük bir bölümünde oradaydı ve proje üzerindeki kontrolün yavaş yavaş token sahibi herkese dağıtılmasıyla desteklendi. DAI, kuruluşundan bu yana, piyasa değeri ile dördüncü en büyük stablecoin haline gelirken, Maker protokolü, kripto kredisi arayanlar tarafından teminat olarak kilitlenen 5 milyar doların üzerinde tokene sahip.

Ve ortadan kalkıyor olsa da, bu, sağladığı hizmetlere artık ihtiyaç olmadığı anlamına gelmiyor. Merkezi olmayan olsa bile, milyarlarca dolarlık bir protokolü çalışır durumda tutmak için geliştiricilere, pazarlamacılara ve diğerlerine ihtiyaç vardır.

Ancak Christensen, bu tür işletim kararlarının en iyisinin, sahip oldukları kripto para birimine köklü bir ilgi duyanlara bırakılacağını düşünüyor.

“MakerDAO,” dedi, “tam bir döngüye girdi ve emin ellerde.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu