NedirRehber

Mainnet Nedir?

Mainnet Nedir?

Mainnet ( Ana Ağ ), bir blok zinciri protokolünün ne zaman tamamen geliştirildiğini ve dağıtıldığını tanımlamak için kullanılan terimdir; bu, kripto para birimi işlemlerinin yayınlandığı, doğrulandığı ve dağıtılmış bir defter teknolojisine (blockchain) kaydedildiği anlamına gelir .
Mainnet ( Ana Ağ ) ağlarının aksine, testnet terimi, bir blok zinciri protokolünün veya ağının henüz tam kapasiteyle çalışmadığını ve çalışmadığını tanımlar. Bir test ağı, programcılar ve geliştiriciler tarafından, sistemin güvenli ve Mainnet ( Ana Ağ )ın başlatılması için hazır olduğundan emin olmadan önce bir blok zinciri ağının tüm yönlerini ve özelliklerini test etmek ve sorunları gidermek için kullanılır.

Başka bir deyişle, bir test ağı yalnızca bir blok zinciri projesi için çalışan bir prototip olarak bulunurken, Mainnet ( Ana Ağ ), kullanıcıların kripto para birimi işlemlerini (veya dağıtılmış bir deftere kaydedilen herhangi bir dijital veriyi) gönderip alması için tamamen geliştirilmiş bir blok zinciri platformudur. .
Genellikle, bir blok zinciri projesinin Mainnet ( Ana Ağ )ı başlatılmadan önce ekip, bir İlk Para Teklifi (ICO), bir İlk Değişim Teklifi (IEO) veya projenin fon toplamasına ve topluluklarını büyütmesine yardımcı olabilecek başka herhangi bir araç kurar. Tipik olarak, toplanan fonlar daha sonra blok zinciri ağının prototiplerini geliştirmek için kullanılır ve daha sonra test ağı aşamasında test edilir. Hata düzeltmelerini yaptıktan sonra ve test ağının performansına bağlı olarak ekip, blok zincirinin (ideal olarak) tamamen konuşlandırılmış ve işlevsel olan Mainnet ( Ana Ağ ) sürümünü başlatacak.
2017’de birçok blockchain girişimi, ICO kitle fonlaması etkinlikleri gerçekleştirmeye karar verdi. Bunu yapmak için çoğu , Ethereum ağında kendi ERC-20 jetonlarını yayınlamayı seçti . Bu tokenler daha sonra ICO aşamasında katkılarına göre yatırımcıların cüzdanlarına dağıtıldı.
ICO kitle fonlaması tamamlandıktan ve blok zinciri tamamen dağıtıldıktan sonra, ekip, daha önce verilen ERC-20 jetonu yerine kendi yerel madeni parasına (tescilli bir blok zincirinde) sahip olacak Mainnet ( Ana Ağ )ını yayınlayabilir. Bu noktada, ERC-20 jetonlarının yeni blok zincirinin madeni paraları için değiştirildiği Mainnet ( Ana Ağ ) takası olarak bilinen bir süreç gerçekleşir. Mainnet ( Ana Ağ ) takası tamamlandıktan sonra, kalan jetonlar genellikle yok edilir, böylece yalnızca yeni jetonlar kullanılabilir.

Ethereum ve ERC-20 standardının popülaritesine rağmen, dijital belirteçlerin verilmesini destekleyen birçok başka blok zinciri platformu vardır (örneğin, Stellar, NEM, NEO, TRON ve Waves).

İlginizi Çekebilir : ICO Nedir?

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu