Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

‘Madencilik’ kripto para birimleri gerçek dünyayı kirletiyor

Bitcoin ve diğer sözde kripto para birimleri yalnızca çevrimiçi olarak bulunur. Yine de bu sanal paranın gerçek dünya çevresel maliyetleri var. Gerçekten de, araştırmalar, sanal para birimlerinin etkilerinin diğer herhangi bir para türünden daha yüksek olduğunu gösteriyor.

“Kripto-” öneki, Yunanca “gizli” veya “gizli” kelimesinden gelir. (“Kriptografide” aynı önektir. Bu, kodların ve diğer güvenli iletişimlerin incelenmesidir.)

Hükümetler veya merkez bankaları geleneksel olarak daha geleneksel para türleri yayınladılar. Bu kurumlar bu paranın nominal değerini belirler. Ayrıca arzını da kontrol ediyorlar. Buna karşılık, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için merkezi bir otorite yoktur. Ve dijital para birimlerinin belirlenmiş bir değeri yoktur.

Akıllı kart uzmanı Uwe Trüggelmann, “Bitcoin’deki tek değer, insanların ödemeye istekli olduğu algılanan değerdir” diye açıklıyor. TruCert Değerlendirme Hizmetlerini yönetiyor. Nanaimo, British Columbia’da. Sabit bir değerin olmaması, Bitcoin veya diğer kripto para birimleri satın alan insanlar için finansal riskler oluşturduğunu belirtiyor.

Sorumlu hiçbir hükümet olmadan, her kripto para birimi, yayılmış bir bilgisayar kullanıcıları ağı kullanır. Her ağ kendi para birimini kullanarak yapılan tüm işlemleri takip eder. Her yeni işlem grubu, yeni bir blok olarak bilinen şeyi oluşturur. Her blok, uzun bir veri defterine eklenir.

Bir blok zincirine yeni bloklar ekleyebilen her bir kripto para birimi kontrolü için kurallar. Bitcoin ve diğer bazı türler, “iş kanıtı” adı verilen kuralları kullanır. Algoritmalar, her zamankinden daha zor bir dizi çevrimiçi matematik problemi sağlar. Ağdaki insanlar daha sonra bunları çözmek için rekabet eder.

Bu problemler zorlaştıkça, birçok rakip bulmacaları çözmek için hızlı rastgele tahminler yapan makineleri kullanmaya başladı.

Alex de Vries, “Önce bir sayı tahmin oyunu oynamalısınız” diye açıklıyor. Hollanda, Almere’de bulunan de Vries, Digiconomist’in kurucusu ve başkanıdır. “Yalnızca doğru tahmin edenler blok zincirine yeni bir blok ekleyebilir ve ödül alabilir” diyor. Örneğin Bitcoin ile bu ödülün iki kısmı vardır. Biri, yeni bloktaki işlemlerin ücreti. Diğeri ise yeni bir Bitcoin. Bu nedenle, doğru tahmincinin işine “madencilik” Bitcoin denir.

Bu madenciliğin arkasındaki bilgisayar çalışması veri yoğundur. Aynı zamanda çok fazla kaynak kullanır. Bu, yüksek çevresel maliyetlerini açıklar. Bu maliyetler, kullanıcılar için büyük ölçüde görünmez kalır. Ama çok gerçek ve görünür etkileri var.

Enerji Domuzları

De Vries, kripto para hesaplamalarının “çok fazla gerçek elektrik kullanan çok sayıda gerçek makineye” dayandığını belirtiyor. Sayısal çalışmaları, çok sayıda özel bilgisayar kullanan veri merkezlerinde gerçekleşir. Bu ekipman sürekli çalışır. Sonuç olarak, büyük miktarda enerji kullanır. Bitcoin’in sistemi tek başına Hollanda, Çek Cumhuriyeti veya Şili gibi bazı ülkelerden daha fazla enerji kullanır.

Kripto para madencileri kullandıkları elektriği satın alır. Ve bu elektriğin çoğu fosil yakıtlardan geliyor. Kömür ve petrol fiyatları olması gerekenden çok daha düşük. Bunun nedeni, bu endüstrilerin devlet yardımı almış olmasıdır (sübvansiyonlar olarak bilinir). Ayrıca, insanların fosil yakıtlar için ödediği fiyatlar, kirliliğin tüm etkilerini yansıtmamaktadır. Bu yakıtları yakmak, Dünya’nın iklimini ısıtabilen sera gazları yayar. Fosil yakıtlardan kaynaklanan kirlilik de insan sağlığına zarar verebilir. Ancak fosil yakıt şirketleri bu maliyetleri ödemiyor.

Albuquerque’deki New Mexico Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yakın zamanda Bitcoin’den kaynaklanan kirliliğin maliyetlerini açıkladılar. 2018 itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan Bitcoin madenciliğinden yaratılan her 1 dolarlık değer, tahmini 0,49 dolar değerinde sağlık ve iklim hasarı maliyetlerine yol açtı. Bu, çıkarılan Bitcoin’in değerinin yaklaşık yarısı. Ekip çalışmalarını Energy Research & Social Science dergisinin Ocak 2020 sayısında paylaştı.

Madenciler arasındaki rekabet bu enerji kullanımını artırıyor. Mayıs 2021 itibariyle, Bitcoin madenciliği ağındaki bilgisayarlar her saniye yaklaşık 180 kentilyon tahminde bulundu. (Bu 18, ardından 19 sıfır). Her bir bitcoin o ay yaklaşık 36.000 dolara satıldı. Aralık 2021’in başında, bu satış fiyatı yaklaşık 57.000 $ ‘a yükseldi. Bu nedenle madencilik işletmelerinin rekabet etmek için daha fazla teşviki vardı.

Bu kişi, matematiksel bulmacaları çözmek için dijital bir "madencilik" teçhizatı kuruyor - Ether (Ethereum) veya ilgili kripto para madenciliği yapmasına izin verebilecek olanlar. Bitcoin madenciliği ile ilgili hesaplamalar tek başına çok büyük miktarda elektrik kullanır.
Bu kişi, matematiksel bulmacaları çözmek için dijital bir “madencilik” teçhizatı kuruyor – Ether (Ethereum) veya ilgili kripto para madenciliği yapmasına izin verebilecek olanlar. Bitcoin madenciliği ile ilgili hesaplamalar tek başına çok büyük miktarda elektrik kullanır.

Daha Yeni Bilgisayarlar

Maden işletmelerinin kullandığı özel bilgisayarlar ve ekipmanlar alüminyum, bakır, demir, silikon ve diğer malzemeleri kullanır. Christina Cogdell, bunun kripto para madenciliğinin gerçek dünya madenciliği gerektirdiği anlamına geldiğini belirtiyor. Davis, California Üniversitesi’nde kültür tarihçisi. Çalışmaları enerji, malzeme ve tasarımın zaman içinde nasıl değiştiğine odaklanıyor.

Hammadde madenciliği ve bilgisayar yapımı, enerji kullanır ve atık yaratır. Her ikisinin de kirliliğe katkıda bulunduğunu belirtiyor. Ve keskin rekabetle, kripto para madencileri bilgisayarlarını sık sık daha yeni modellerle değiştiriyor. Eskiler – ve bunlara giren hammaddeler – çöp haline gelir.

Şimdi, Bitcoin ağı her yıl Lüksemburg, de Vries ve diğerlerinin bildirdiği kadar elektronik atık üretiyor. Başka bir deyişle, her Bitcoin işlemi kabaca 135 gram (4,8 ons) elektronik atık üretir. Bu, bir iPhone 12 mini’nin ağırlığıyla ilgili. Bu atık genellikle geri dönüştürülmez. Sadece çöplüklere gidiyor.

De Vries, “Elektronik atık, toprağa ve yeraltı suyuna sızan bir grup zehirli madde içeriyor” diye açıklıyor. Atık yakılırsa, kirleticiler havaya karışır. “Yeraltı suyuna veya havaya karışan tüm bu zehirli maddeler insan sağlığı için gerçekten kötü” diyor. Hepsinden kötüsü, diye ekliyor, bu kirliliğin çoğu kripto para birimlerinden kâr etmeyen insanlara zarar veriyor.

Kripto para madenciliği için kullanılan enerji, elektrik şebekesinin istikrarını da azaltabilir. Ve sürekli yeni bilgisayar ihtiyacı, bilgisayar çipleri kullanan diğer cihazların eksikliğini daha da kötüleştirebilir. De Vries ve meslektaşları bulgularını Haziran 2021’de One Earth’te ve Aralık 2021’de Resources, Conservation and Recycling’de paylaştılar.

Tüm kripto para birimleri, Bitcoin’in yaptığı gibi iş kanıtı sistemlerini kullanmaz. Bazıları bir hisse kanıtı sistemi kullanır. Burada, daha fazla kripto para birimine sahip ağ kullanıcıları, daha küçük bahislere sahip olanlardan daha fazla yeni bloğu onaylar. Her yeni bloğu ekleyen kullanıcı, bu veri kümesindeki işlemler için ücret alır. Ve hile yapanlar hisselerini kaybetme riskiyle karşı karşıyadır.

Ether, Ethereum olarak bilinen bir ağ tarafından yönetilen bir kripto para birimidir. Bu ağ, bu yıl içerisinde Proof-of-Stake’e geçmeyi planlıyor. Daha eski çalışma kanıtı sistemi altında, Ether madenciliği tüm Yeni Zelanda ulusu kadar enerji kullandı. Washington Post Kasım 2021’de bildirdiğine göre, anahtar Ethereum’un enerji kullanımını yaklaşık yüzde 99 oranında azaltabilir.

Bu arada, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için madencilik, küresel kirliliğe katkıda bulunmaya devam ediyor. “Nihayetinde,” diyor de Vries, “gezegenimizin genel sağlığıyla ilgili.”

Rakamlarla Bitcoin elektrik kullanımı

Küresel Bitcoin ağı çok fazla elektrik kullanıyor. Ne kadar? Şubat 2022’ye kadar 14,37 gigawatt elektrik üretimine ihtiyacı vardı. Bu, Cambridge Üniversitesi Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksine göre. Yaklaşık 14,4 milyon tipik ABD evine güç sağlamak için yeterli elektrikti.

Bu, bir yıl boyunca yaklaşık 126 terawatt-saat – trilyon watt-saat- elektrik anlamına geliyor. Elektrik fiyatları bölgelere göre değişiklik göstermektedir. 2021 boyunca ABD oranları kilovat saat başına ortalama 10,6 sentti. Bu oranda, Bitcoin’in yıllık güç tüketimi toplu olarak yaklaşık 13.4 milyar dolara mal olabilir! Ve bu maliyet çevresel etkileri içermiyor.

bitcoin: Ocak 2009’da yaratılan, kripto para birimi olarak da bilinen bir tür dijital para birimi. Değerinin bir merkez bankası tarafından kontrol edilmemesi veya bazı hükümet kurumları (ABD gibi) tarafından düzenlenmemesi dışında biraz dolar veya euro gibi çalışır. Hazine). Değeri büyük ölçüde değişebilir. Ve para birimi yalnızca çevrimiçi olarak gerçekleşen satın alma işlemleri için kullanılabilir. Her bitcoin işlemi, blok zinciri olarak bilinen halka açık bir deftere güvenli bir şekilde kaydedilir.
Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu