NasılNedirRehber

Loopring (LRC) Nedir? A’dan Z’ye Loopring Coin

Loopring (LRC) Nedir? A'dan Z'ye Loopring Coin, LRC Coin Nasıl Çalışır? Loopring Coin Geleceği, Loopring Coin Yorum...

Loopring, Ethereum üzerinde çalışan ve küresel bir kullanıcı ağını yeni tür kripto varlık borsalarının oluşturulmasını sağlayan bir platformu çalıştırmaya teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Artan sayıda merkezi olmayan finans ( DeFi ) protokolünden biri olan Loopring, bu platformu birlikte sağlamak için kendi LRC kripto para birimi de dahil olmak üzere birden fazla kripto para birimi kullanır.

En önemlisi, Loopring, platformunun, üzerine inşa edilen borsaların, sıfır bilgi toplamaları veya zkRollup’lar adı verilen daha yeni bir şifreleme türü kullanarak Ethereum’daki merkezi olmayan borsalarla ilişkili yavaş hızları ve yüksek maliyetleri atlatmasına izin vereceğini iddia ediyor.

zkRollups ile Loopring, borsalarının tüccarlar için daha hızlı ödemeler sunabileceğini iddia ediyor. zkRollup’lar, doğrudan Ethereum blok zincirinde ticaret yapmak yerine (diğer merkezi olmayan borsaların yaptığı gibi), Loopring borsalarının başka yerlerde önemli hesaplamaları tamamlamasını sağlar.

Buradaki fikir, bunun bir Loopring borsasının Ethereum ağına göndermesi gereken işlem sayısını azaltabilmesi, böylece hızın artması ve tüccarlar için maliyetlerin düşmesidir.

Bu, işlemlerin Ethereum ağı tarafından onaylanmasını gerektiren ve saniyeler veya milisaniyeler yerine dakikalar süren diğer merkezi olmayan borsaların aksine.

Loopring'i Kim Yarattı?

Loopring, Google ve JD.com dahil olmak üzere internet şirketlerinde çalışan Çin merkezli bir yazılım mühendisi olan Daniel Wang tarafından kuruldu. 2017 yılında Loopring , 45 milyon dolar değerinde 120.000 ether artırarak bir ilk coin teklifi gerçekleştirdi. Ancak, o sırada Çin’de bu tür tekliflerle ilgili düzenlemelerin sıkılaştırılması, daha sonra Loopring’in kamu satış fonlarının çoğunu iade etmesine neden oldu. Wang’a göre, ekip toplanan fonların yaklaşık %80’ini iade etti ve Loopring ekibi, gelirlerin geri kalanıyla borsasını geliştirmeye devam etti.

Loopring Nasıl Çalışır?

Loopring’in temel değer önerisi, platformuna entegre ettiği son teknoloji kriptografidir.

Bu nedenle, zkRollup’ların Ethereum blok zincirini DeFi uygulamaları için daha uygun hale getirmenin önerilen yollarından yalnızca biri olduğunu belirtmek önemlidir. Rakip kriptografik teklifler arasında xDai, Matic, Optimistic Rollups ve Plasma yer alıyor.

ZkRollup’lar, bir bilgisayar programının verileri gerçekten paylaşmadan veriler hakkında iddiada bulunmasına izin veren bir teknik olan sıfır bilgi kanıtları adı verilen bilinen bir şifreleme biçiminden yararlandıkları için bazı savunucular tarafından umut verici olarak kabul edilir.

Örnek olarak, sıfır bilgi kanıtı, bir devlet kurumunun, tam doğum tarihinizi açıklamadan, bir web sitesine erişmek için gereken yaşın üzerinde olduğunuzu doğrulamasını sağlayabilir.

Aynı tekniği kullanan zkRollups, yüzlerce transferi tek bir işlemde bir araya getirerek hızlı ve ucuz işlemlerin ilk olarak Ethereum blok zincirinin dışında gerçekleşmesini sağlar.

Bu işlemler daha sonra, zincir dışı işlemlerin doğru olduğunu doğrulamak için sıfır bilgi kanıtlarının kullanıldığı blok zincirinde çözülür.

Dikkatinizi Çekebilir: Loopring’in Kripto Para Birimi Neden Bugün Düşüyor?

Loopring’de zkRollup’lar

Bir Loopring borsasında işlem yapmaya başlamak için, kullanıcıların önce fonlarını Loopring protokolü tarafından yönetilen bir akıllı sözleşmeye göndermeleri gerekir.

Oradan, Loopring borsaları, ana Ethereum blok zincirindeki işlemleri tamamlamak için gerekli hesaplamayı hareket ettirir. Bu, bir kullanıcının hesap bakiyeleri ve sipariş geçmişleri gibi bilgileri içerir.

Loopring daha sonra, ilk olarak zincir dışı eşleştirilen kullanıcılar arasındaki işlemleri sonlandırmak için işlemleri Ethereum blok zincirinde düzenler. Bu işlemler, maliyeti azaltmak ve hızı artırmak için gruplandırılır. Loopring, bu teknikle saniyede 2.000’den fazla işlem gerçekleştirebileceğini iddia ediyor.

Her işlem grubu daha sonra herkesin zincir dışında gerçekleşen işlemleri yeniden yapılandırmasına izin veren sıfır bilgi kanıtlarıyla Ethereum blok zincirine eklenir.

Bu, kullanıcıların işlemlerin gerçek olduğundan ve istenmeyen taraflarca tahrif edilmediğinden emin olmalarını sağlar.

LRC Ne Kadar Değerli?

Loopring kripto para birimi LRC, protokoldeki önemli işlemler için gereklidir. Örneğin, Loopring üzerinde merkezi olmayan bir değiş tokuş yapmak isteyen herkesin en az 250.000 LRC’yi kilitlemesi gerekir, bu da operatörün zincir üstü veri kanıtlarını kullanan bir alışverişi çalıştırmasını sağlar. Bir operatörün bu özellik olmadan bir borsayı çalıştırmak için 1 milyon LRC stake etmesi gerekir. Ayrıca, LRC, Loopring ağının doğru kullanımını teşvik etmeye yardımcı olur. LRC yatıran borsa operatörleri, borsaları kötü işletirlerse protokol tarafından el konulan mevduatlara bile sahip olabilirler. El konulan bu fonlar daha sonra LRC’yi kilitlemeyi seçen kullanıcılara dağıtılacaktır. Başka yerlerde, herhangi bir kullanıcı protokole ödenen ticaret ücretlerinin bir kısmını kazanmak için LRC’ye bahis yapabilir. Ücretlerin yaklaşık %70’i LRC hissesi olan kullanıcılara dağıtılır. Gelecekte Loopring kullanıcılarının takdirine bağlı olarak bir fon havuzunun harcanmasına izin vermek için tasarlanan Loopring Merkezi Olmayan Otonom Organizasyona (DAO) %20 daha tahsis edilir. Son olarak, ücretlerin %10’u yakılır. Bu, toplam LRC arzının zamanla azalarak fiyatı üzerinde baskı oluşturacağı anlamına gelir. Toplam LRC arzı 1,375 milyar token ile sınırlandırılmıştır.

Neden LRC Coin Kullanmalıyım?

Yatırımcıların geleneksel seçeneklerle uyum içinde merkezi olmayan değişim mekanlarını kullanmaya devam edeceğini ve Loopring’in kullandığı yeni şifreleme nedeniyle alternatiflere göre bir avantajı olduğunu düşünüyorsanız, LRC’yi kullanmalısınız. Kullanıcılar ayrıca merkezi olmayan borsaların izin verdiği artan ticaret fırsatlarıyla da ilgilenebilirler. Ayrıca, Loopring, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş çok çeşitli projelere erişmek isteyen yatırımcıların da ilgisini çekebilir.
Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu